Przejdź do zawartości

Nerw promieniowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przebieg nerwów kończyny górnej człowieka. Nerw promieniowy podpisanyRadial

Nerw promieniowy(łac.nervus radialis) – w anatomiiczłowiekanerwkończyny górnejstanowiący przedłużenie pęczka tylnegosplotu ramiennego;jest on najgrubszym nerwem tego splotu.

Przebieg i zakres unerwienia

[edytuj|edytuj kod]

Pień nerwu promieniowego po odłączeniu się od splotu okrąża spiralnie od tyłukość ramienną,biegnąc w bruździe nerwu promieniowego, przykryty głową bocznąmięśnia trójgłowego.W tej okolicy nerw promieniowy oddaje szereg gałęzi ruchowych do mięśnia trójgłowego ramienia oraz gałąź czuciową –nerw skórny tylny ramienia,unerwiającyskórę,pokrywającą głowę boczną tego mięśnia.

Po wydostaniu się z obrębu mięśnia trójgłowego nerw promieniowy biegnie po stronie bocznej ramienia. W okolicy łokciowej znajduje się międzymięśniami ramienno-promieniowymaramiennym.Od pnia nerwu promieniowego oddziela się jeszcze w obrębie ramienianerw skórny tylny przedramienia.

W okolicystawu łokciowegonerw promieniowy oddaje odgałęzienia do mięśnia ramienno-promieniowego, a następnie dzieli się na dwie gałęzie końcowe – głęboką (przechodzi na stronę tylnąprzedramienia,gdzie unerwiaprostownikiprzedramienia imięsień łokciowy) i powierzchowną (biegnie po stronie powierzchownej przedramienia i przechodzi na grzbietręki,gdzie dzieli się na 5 nerwów grzbietowychpalców,które unerwiają czuciowo stronę promieniową grzbietowej powierzchni ręki oraz częściowo grzbiet i zwrócone ku sobie powierzchnie palców I, II i III).

Zakres unerwienia czuciowego skóry prawej ręki: kolor niebieski –nerw łokciowy
kolor różowy – nerw promieniowy
kolor zielony –nerw pośrodkowy

Porażenie

[edytuj|edytuj kod]

Porażenienerwu promieniowego zdarza się stosunkowo często, zazwyczaj na skutek urazu jego odcinka ramiennego. Jest to spowodowane jego przebiegiem – w tej części biegnie w bruździe kości ramiennej i złamanie może spowodować porażenie nerwu. Charakterystycznym objawem porażenia nerwu promieniowego jestręka opadająca.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]