Przejdź do zawartości

Oliver Letwin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oliver Letwin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 maja1956
Londyn

Kanclerz Księstwa Lancaster
Okres

od 14 lipca 2014
do 14 lipca 2016

Przynależność polityczna

Partia Konserwatywna

Poprzednik

lord Hill of Oarenford

Oliver Letwin(ur.19 maja1956wLondynie) – brytyjski polityk, członekPartii Konserwatywnej.Od 1997 do 2019 roku był członkiemIzby Gminz okręgu wyborczegoWest Dorset.Od początku istnieniarządu Cameronabył ministrem stanu (co odpowiada polskiemusekretarzowi stanu) w Urzędzie Gabinetu, odpowiadającym za kwestie programowe (policy). Choć formalnie nie był członkiemGabinetu,decyzją premiera posiadał przywilej stałego uczestnictwa w jego posiedzeniach. Od 14 lipca 2014 do 14 lipca 2016 zajmował dodatkowo honorowy urządKanclerza Księstwa Lancaster.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Młodość i kariera zawodowa

[edytuj|edytuj kod]

Jego dziadkami byli ukraińscy Żydzi, którzy wyemigrowali przed prześladowaniami doMilwaukeew stanieWisconsin;ojciec William Letwin był absolwentemUniwersytetu Chicagowskiego,uczestnikiemwojny na Pacyfiku,a po wojnie profesoremLondon School of Economics,matka również wykładała na uczelni[potrzebny przypis].Jest absolwentemEton Collegeoraz filozofii wTrinity CollegenaUniwersytecie Cambridge,gdzie także się doktoryzował[1].W pierwszych latach swojej kariery zawodowej Letwin pracował naukowo naUniwersytecie Princeton,a także w Cambridge. W 1985 odbył studia podyplomowe w zakresie finansów korporacyjnych wLondon Business School.Następnie związał się z branżą finansową w londyńskim City.

Kariera polityczna

[edytuj|edytuj kod]

Równolegle działał w Partii Konserwatywnej, zasiadając w latach 1983–1986 w zespole doradców[1]programowych (Policy Unit)[potrzebny przypis]przy premierMargaret Thatcher[1].W latach 1987 i 1992[potrzebny przypis]dwukrotnie bez powodzenia kandydował do parlamentu. Udało mu się zdobyć mandat za trzecim razem, w przegranych przez konserwatystówwyborach z 1997 roku.W 2000 roku[1]jako główny sekretarz skarbu[potrzebny przypis]wszedł po raz pierwszy dogabinetu cieni,którym kierował ówczesny lider opozycjiWilliam Hague.Kolejny przywódca partiiIain Duncan Smithw swoim gabinecie cieni mianował go[1]na ministra spraw wewnętrznych[potrzebny przypis],zaś w 2003 rokuMichael Howardpowierzył mu w gabinecie cieni stanowisko[1]kanclerza skarbu, przez co stał się głównym rzecznikiem partii ds. polityki ekonomicznej.

W trakcie kampanii wyborczej w 2001 r. publicznie ogłosił, że Partia Konserwatywna zamierza ograniczyć wydatki budżetowe o 20 mld funtów, co przyczyniło się do dużego spadku poparcia dla jego partii[1].Powyborach z 2005 rokupoprosił partyjne przywództwo o przydzielenie mniej eksponowanej roli, co wiązano z jego planami powrotu do biznesu. Ostatecznie pozostał w gabinecie cieni, ale na nieco mniej ważnym stanowisku ministra środowiska, żywności i spraw wsi[potrzebny przypis],a łączenia rządowych stanowisk z doradztwem dla banku inwestycyjnego zabroniło mu kierownictwo partii[1].

Pod koniec tego samego roku[potrzebny przypis]był jednym z tych prominentów Partii Konserwatywnej, którzy już na wczesnym etapie walki o stanowisko nowego lidera, po dymisji Howarda, poparliDavida Camerona[1].Po swoim zwycięstwie, Cameron postawił Letwina na czele zespołu mającego zrewidować dotychczasowy program partii i uczynić go bardziej atrakcyjnym dla wyborców[potrzebny przypis].Po wygranej partii wwyborach w 2010 rokui powstaniu koalicyjnego rządu konserwatystów iLiberalnych Demokratów,Letwin został ministrem w Urzędzie Gabinetu (brytyjskim odpowiedniku polskiej Kancelarii Premiera), odpowiadającym za wypracowywanie programu politycznego rządu[1].Pozostał także szefem agend partyjnych zajmujących się kwestiami programowymi[potrzebny przypis].Podczas rekonstrukcji rządu w 2014 otrzymał dodatkowo stanowiskoKanclerza Księstwa Lancaster[1].

Początkowo określał się jako pragmatyczny zwolennik brexitu, ale wynegocjowaną przez premiera Camerona modyfikację członkostwa Zjednoczonego Królestwa, gwarantującą możliwość pozostania częścią jednolitego rynku bez konieczności ewentualnej ściślejszej integracji uznał za optymalną dla kraju, w związku z czym w referendum z 2016 r. głosował za pozostaniem w UE. Po referendum z 2016 r. premier Cameron mianował go pełnomocnikiem rządu ds. brexitu, ale nowa premierTheresa Mayodwołała go ze stanowiska zaraz po swojej nominacji. 25 marca 2019 r. większością 27 głosów Izba Gmin przyjęła jego uchwałę o zawieszeniu zasady pierwszeństwa projektów rządowych podczas debaty o brexicie zaplanowanej na 27 marca tego samego roku[1].

Życie prywatne

[edytuj|edytuj kod]

Letwin jest od 1984 roku żonaty z Isabele Davidson, z którą w 1993 roku dochowali się pary bliźniaków, chłopca i dziewczynki. W 2003 wzbudził spore kontrowersje mówiąc publicznie, iż wolałby „wyjść na ulicę i żebrać” niż posłać swoje dzieci do państwowej szkoły[2].Letwinowie posiadają rezydencję wSomersetoraz mieszkanie wLondynie.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abcdefghijklStanisławSkarżyński,Sir Oliver Letwin. 'Nieszablonowy przygłup' siada za sterami Zjednoczonego Królestwa[online], wyborcza.pl, 27 marca 2019[dostęp 2019-03-28](pol.).
  2. Paul Waugh:Letwin: I'd rather beg than send child to inner-city school.The Independent, 2003-10-10. [dostęp 2011-07-26].(ang.).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Biogram.conservatives.com. [zarchiwizowane ztego adresu(2008-09-30)].na stronie Partii Konserwatywnej(ang.)[dostęp 2011-07-26]
  • Profil.news.bbc.co.uk. [zarchiwizowane ztego adresu(2012-10-27)].w serwisie BBC Democracy Live(ang.)[dostęp 2011-07-26]
  • Biogramna stronie Parlamentu Wielkiej Brytanii(ang.)[dostęp 2011-07-26]
  • Biogramna stronie Urzędu Gabinetu(ang.)[dostęp 2011-07-26]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]