Przejdź do zawartości

Oneg Szabat

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzy z dziesięciu metalowych skrzynek oraz dwie bańki namleko,w których ukryto materiały Oneg Szabat

Oneg Szabat(hebr.‏עונג שבת‎,dosł.radość szabatu;jid.‏עונג־שבת‎Ojneg-Szabes) – kryptonim podziemnej organizacji społecznej, założonej przez historykaEmanuela Ringelblumawgetcie warszawskim.

Oneg Szabat tworzyło kilkudziesięciu żydowskich literatów, nauczycieli, naukowców i działaczy społecznych – pozyskanych do współpracy przez Ringelbluma wiosną 1940. Początkowo miało formę konspiracyjnego archiwum, gromadzącego materiały i dokumenty obrazujące życie w getcie warszawskim. Z czasem przekształciło się jednak w prężny ośrodek badawczy, którego celem stało się badanie i dokumentowanie rozmaitych aspektów życia społecznegopolskich Żydówpodokupacją niemiecką.Od 1942 Oneg Szabat stanowiło swoiste centrum informacyjneżydowskiego ruchu oporu,dokumentującemasową zagładę Żydówprowadzoną przeznazistowskie Niemcy.Po wojnie udało się odnaleźć dwie z trzech ukrytych części „Archiwum Ringelbluma”. Obecnie znajdują się one na liście „Pamięć Świata”(Memory of the World), obejmującej najcenniejsze zabytki światowego piśmiennictwa.

Powstanie Oneg Szabat

[edytuj|edytuj kod]
Emanuel Ringelblum

Emanuel Ringelblum należał wokresie międzywojennymdo grona najbardziej cenionych historyków żydowskich średniego pokolenia[1].Był także aktywnym działaczem społecznym, współpracującym m.in. zAmerican Jewish Joint Distribution Committee(„Joint” ). Po utworzeniu przez okupantów niemieckich zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie (listopad 1940), Ringelblum wraz z rodziną został uwięziony w getcie. Mimo niesprzyjających warunków nie porzucił działalności społecznej. Aktywnie uczestniczył w pracach Centralnego Komitetu Pomocy (później Komitetu Koordynacyjnego), odwrześnia 1939koordynującego działalność żydowskich organizacji humanitarnych i pomocowych wWarszawie.Po utworzeniuŻydowskiej Samopomocy Społecznej(Alejnhilf) stanął na czele jej Sekcji Pracy Społecznej[2].

Od pierwszych tygodni wojny Ringelblum pisał osobisty dziennik[3].Już w październiku 1939 zaczął także gromadzić materiały i dokumenty na temat sytuacji Żydów w okupowanej Polsce. Dzięki członkostwu we władzach ŻSS uzyskał dostęp do wielu interesujących źródeł informacji, m.in. mógł zapoznać się relacjami żydowskich uchodźców, których Niemcy wypędzili z rodzinnych miejscowości i przesiedlili do getta warszawskiego[4].Już wówczas przy zbieraniu materiałów pomagało mu kilku współpracowników. Zorientowawszy się, iż Niemcom nie zależy na kontrolowaniu życia intelektualnego i kulturalnego w getcie, Ringelblum doszedł do wniosku, że można zaryzykować nadanie tej działalności bardziej zorganizowanego charakteru[3][5].Począwszy od maja 1940 zdołał pozyskać do współpracy kilkudziesięciu żydowskich literatów, nauczycieli, naukowców i działaczy społecznych[6].Za datę formalnego utworzenia podziemnego archiwum getta uznaje się inauguracyjne zebranie w dniu 22 listopada 1940, które odbyło się w mieszkaniu Ringelbluma przyul. Leszno18[3].Organizacja przyjęła konspiracyjną nazwę Oneg Szabat (pol. „Radość soboty”, „Radośćszabatu”). Kryptonim ten wybrano ze względu na fakt, iż zebrania członków odbywały się najczęściej w soboty[7].Za miejsce spotkań służyły biura ŻSS mieszczące się w budynkuGłównej Biblioteki Judaistycznejprzyul. Tłomackie(obecnie siedzibaŻydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma).

Podobne archiwa powstały również w kilku innych żydowskichgettach(białostockim,kowieńskim,łódzkimiwileńskim), lecz spośród nich Oneg Szabat było największe i najlepiej zorganizowane. Cechą wyróżniającą „Archiwum Ringelbluma” był zwłaszcza konspiracyjny charakter oraz całkowita niezależność od sprawującego władzę w getcieJudenratu[8].Zespół Oneg Szabat pozostawał dobrze zakorzeniony w strukturach podziemnych getta. Jego członkowie współpracowali z szerokim wachlarzem ugrupowań politycznych – od ortodoksyjnegoAgudat Israel,poprzezBundiPoalej Syjon,aż po komunistycznąPPR[9].Dążąc do zachowania ścisłej konspiracji kierownictwo archiwum dbało, aby do współpracy nie byli zapraszani twórcy lub badacze zbyt blisko powiązani z Judenratem bądź ośrodkamikolaboracyjnymi,takimi jak kierowana przezAbrahama GancwajchaTrzynastka[10].

Zespół

[edytuj|edytuj kod]
Z tym tematem związana jest kategoria:Ludzie związani z organizacją Oneg Szabat.

W latach 1940-1943 z podziemnym archiwum getta współpracowało ok. 50-60 osób (wliczająckopistów,maszynistki i innych pracowników technicznych)[11].W gronie współpracowników Oneg Szabat znajdowały się osoby o rozmaitym wykształceniu, pochodzeniu społecznym, światopoglądzie, czy przekonaniach politycznych. Byli wśród nich zarówno przedstawiciele przedwojennej żydowskiej elity, jak i zubożali uchodźcy; zwolennicy radykalnej lewicy i osoby głęboko religijne; miłośnicyjidyszi zasymilowani Żydzi tworzący w języku polskim[12].Mimo tych różnic podziemne archiwum pozostawało zżytym kolektywem. Ringelblum wspominał:

„Współpracownicy Oneg Szabat stanowili i stanowią po dziś dzień jednolitą korporację, ożywioną jednym duchem, przepojoną jedną ideą. Oneg Szabat nie jest zrzeszeniem naukowców rywalizujących ze sobą i wzajemnie się zwalczających, lecz jednolitą korporacją, bratnim związkiem, w którym wszyscy nawzajem sobie pomagają i dążą do tego samego celu. Przez długie miesiące siedzieli przy jednym stole: pobożny rabin Huberband obok lewicowego poalesyjonisty – Hersza Wassera i ogólnego syjonisty – Abrahama Lewina. Mimo to współpraca była harmonijna”[13].

W ciągu trzech lat działalności ścisłe kierownictwo Oneg Szabat podlegało personalnym rotacjom. Do grona jego członków należeli jednak przede wszystkim: Ringelblum,Hersz Wasser,Eliahu Gutkowski,Icchak Giterman,Menachem Mendel Kon,Jehoszua Rabinowicz,Szmuel Winter,Aleksander Landau, Eliezer Lipe Bloch, Daniel Guzik iAbraham Lewin[14].

Ringelblum jako twórca i lider archiwum kierował przede wszystkim pracą merytoryczną. Funkcję sekretarzy Oneg Szabat, a zarazem najważniejszych po Ringelblumie członków kierownictwa, pełnili Eliahu Gutkowski i Hersz Wasser (zdaniemRuty Sakowskiej„pod względem organizacyjnym i technicznym Oneg Szabat był dziełem Hersza Wassera” )[15][16].Skarbnikiem i jednym z głównych sponsorów organizacji był Menachem Mendel Kon (przed wojną bogaty kupiec)[14][17].Szczególną funkcję w kierownictwie pełniłSzmuel Winter– przed wojną bogaty przedsiębiorca, filantrop, a zarazem żarliwy obrońca kultury jidysz. Dzięki swoim kontaktom zAbrahamem Gepnerembył on swoistym łącznikiem ŻSS i Oneg Szabat z warszawskim Judenratem. W dużej mierze to dzięki jego wysiłkom było możliwe kontynuowanie prac archiwum powielkiej deportacji latem 1942[18].Bezcenne z punktu widzenia Oneg Szabat kontakty mieli Icchak Giterman i Daniel Guzik, którzy przed wojną kierowali pracami polskiej filii „Jointu”, a w późniejszym czasie stanęli na czele ŻSS – trafiając tym samym do grona najbardziej wpływowych mieszkańców getta[19].Przedwojenni działacze społeczni i przedsiębiorcy – Eliezer Lipe Bloch, Aleksander Landau, Jehoszua Rabinowicz – byli protektorami i sponsorami archiwum. Rabinowicz był przy tym nieformalnym łącznikiem Oneg Szabat z najsilniejszym ugrupowaniem politycznym w getcie – socjalistycznym Bundem[20].

W gronie stałych współpracowników Oneg Szabat znajdowali się m.in. literaci i dziennikarze (Rachela Auerbach,Lejb Goldin,Jehuda Feld,Gustawa Jarecka,Henryka Łazowertówna,Perec Opoczyński,Jehoszua Perle,Zalman Skałow,Cecylia Słapakowa)[21],nauczyciele (Bernard Kampelmacher,Aron Koniński, Abraham Lewin,Izrael Lichtensztajn)[22]oraz ekonomiści (Menachem Linder,Jerzy Winkler)[23].Jednym z najzdolniejszych współpracowników Ringelbluma byłSzymon Huberband– młodyrabin,a zarazem historyk samouk[5][15].Istotny wkład w prace archiwum wniósł także młody uchodźcaDaniel Fligelman,będący m.in. autorem szeregu wywiadów z żydowskimi uchodźcami i świadkami niemieckich zbrodni[24].Ponadto Ringelblum i Wasser wciągnęli do współpracy kilku swoich towarzyszy z lewicowej partiiPoalej Syjon-Lewica.W grupie tej znaleźli sięNatan Smolar,Nechemiasz Tytelman,Mordechaj Szwarcbard,Jechiel Górnyoraz wspomniany wcześniej Izrael Lichtensztajn[25].W 1942 Ringelblum nawiązał także współpracę z przywódcami młodzieżowego ruchuHaszomer Hacair.Przedstawiciele organizacji (Józef Kapłan,Szmuel Bresław) zostali wówczas włączeni w prace Oneg Szabat[26].

W archiwum zachowały się utwory kilku znanych literatów, niebędących jednak stałymi współpracownikami Oneg Szabat (tworzyli oni zarówno w jidysz i po hebrajsku, jak też po polsku). Byli to w szczególności:Szlomo Gilbert,Icchak Kacenelson,Josef Kirman,Kalman Lis iWładysław Szlengel[27].W zasobach archiwum znalazły się także materiały sporządzone przezJanusza Korczaka[28].

Obszary zainteresowania i narzędzia badawcze

[edytuj|edytuj kod]

Pierwszy okres działalności

[edytuj|edytuj kod]

Oneg Szabat było pierwotnie pomyślane jako centrum dokumentacji, ośrodek gromadzenia materiałów dających wszechstronny obraz życia Żydów pod niemiecką okupacją[29].W tym celu współpracownicy archiwum zbierali dokumenty urzędowe, akta rozmaitych instytucji społecznych działających w warszawskim getcie (ŻSS, komitetów domowych, „Centosu” ), prasę, biuletyny, utwory literackie oraz obwieszczenia i plakaty rozlepiane przez Judenrat bądź władze niemieckie. Oneg Szabat gromadziło także grafikę i obrazy, fotografie,kartki żywnościowe,afiszeteatralne, zaproszenia na koncerty, czytanki z sierocińców, a nawet bilety tramwajowe, papierki po cukierkach, czy karty dań z restauracji. Chętnie przyjmowano dzienniki, pamiętniki oraz prywatną korespondencję (nie wyłączająckartek pocztowych)[30][31][32].Integralną część archiwum getta stanowiły osobiste, własnoręcznie pisane notatki, szkice iesejeRingelbluma – wydane po wojnie jako „Kronika getta warszawskiego” (chronologicznie obejmują okres od października 1939 do jesieni 1943)[3][33].

Po pewnym czasie ilość zebranych materiałów była już tak duża, że kierownictwo archiwum doszło do wniosku, iż mogą one posłużyć jako baza źródłowa dla oryginalnych projektów badawczych[34].Ze względu na fakt, iż z Oneg Szabat współpracowały osoby o rozmaitych poglądach, wykształceniu i zainteresowaniach, tematyka badań podejmowanych przez organizację była bardzo szeroka[3].Ringelblum i jego współpracownicy analizowali m.in. zmiany, jakie spowodowała wojna w strukturze demograficznej i zawodowo-społecznej Żydów polskich; życie gospodarcze, kulturalne i religijne w gettach; sytuację Żydów na prowincji; położenie Żydów naterenach pod okupacją ZSRR;położenie dzieci i młodzieży żydowskiej; sytuację żydowskich kobiet; rolę warszawskiego Judenratu iżydowskiej policji;położenie rozmaitych grup społecznych; zjawiskogłodu,korupcji, demoralizacji[35][36].Przeprowadzono ankietę wśródintelektualistówżydowskich, której celem było zbadanie ich poglądów na temat przyszłościnarodu żydowskiego[37].Oneg Szabat planował również opracowanie syntetycznychmonografiint. stosunków niemiecko-żydowskich oraz stosunków polsko-żydowskich w czasieII wojny światowej[38].Ringelblum twierdził, że „nie było w czasie wojny w życiu Żydów ani jednego doniosłego zjawiska, które nie znalazłoby odzwierciedlenia w materiałach Oneg Szabat[39].

Jednym z najbardziej śmiałych projektów badawczych był zamiar opracowania kompleksowej monografii, zatytułowanej roboczo „Dwa i pół roku wojny”. Jej celem miał być całościowy i wszechstronny opis życia Żydów w okupowanej Polsce – ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w getcie warszawskim. Monografia miała się składać z czterech części: ogólnej, gospodarczej, kulturalno-naukowo-literacko-artystycznej, a z także osobnej części nt. pomocy społecznej w getcie. W ramach projektu „Dwa i pół roku wojny” zamierzano poruszyć większość z wspomnianych powyżej zagadnień szczegółowych[36][40].Przystąpienie przez Niemców do „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”uniemożliwiło sfinalizowanie tych prac. W archiwum getta zachowało się jednak wiele szczegółowych opracowań, szkiców, instrukcji, materiałów tezowych, ankiet i rękopisów – będących fragmentami planowanej publikacji[41].

Współpracownicy Oneg Szabat stosowali nowoczesne metody kompleksowych badań interdyscyplinarnych z pograniczahistoriiisocjologii[15].Ringelblum wraz ze swymi współpracownikami nakreślał plany i ustalał metody badawcze. Na podstawie wytycznych kierownictwa opracowywano następnie szczegółowe tezy oraz instrukcje do studiów monograficznych. Na potrzeby prowadzonych badań przygotowywano ankiety i kwestionariusze z pytaniami, a także wzory relacji. Dbano o obiektywizm oraz wszechstronny i szczegółowy opis badanego zjawiska[29][32][42].Korzystając z kamuflażu, który dawało zatrudnienie w legalnych strukturach ŻSS, współpracownicy archiwum przeprowadzali wywiady z mieszkańcami getta i uchodźcami z mniejszych miejscowości, starając się przy tym, aby reprezentowali oni szeroki przekrój społeczeństwa[42].Pod tą samą przykrywką Oneg Szabat gromadziło również korespondencję i pamiętniki, a nawet urządzało konkursy literackie, których celem było zebranie relacji i obserwacji Żydów, dotyczących zagadnień pozostających w zakresie zainteresowań badaczy[32][43].Celem zabezpieczenia uzyskanych informacji wiele dokumentów i opracowań zostało skopiowanych[44].

Koszty działalności Oneg Szabat były pokrywane z dwóch źródeł[a].Pierwszym z nich był Zakład Zaopatrzenia przy gminie żydowskiej (kierowany przez Szmuela Wintera). Przez pewien czas[b]drugim kanałem finansowania była natomiast polska sekcja „Jointu”, która zaciągała w tym celu pożyczki u zamożnych Żydów[9].Archiwum getta wspierali także prywatni sponsorzy, tacy jak Menachem Mendel Kon,Szmuel Winter,Jehoszua Rabinowicz i Aleksander Landau[14].

Dokumentowanie Holocaustu

[edytuj|edytuj kod]
Jeden z dokumentów Oneg Szabat – statystyka ofiarwielkiej akcji deportacyjnej w getcie warszawskim latem 1942

Pod koniec 1941 do getta warszawskiego zaczęły napływać informacje o masowych mordach dokonywanych przez Niemców na ludności żydowskiej – początkowo zKresów Wschodnich,a później z terenów całej Polski. Na początku 1942 roku małżeństwo Wasserów skontaktowało się zSzlamą Ber Winerem,uciekinierem zobozu zagłady w Chełmnie nad Nerem,który zdał relację nt. prowadzonej tam akcji eksterminacyjnej[45][46].Wkrótce współpracownicy archiwum uzyskali także informacje oludobójstwiedokonywanym przez Niemców wobozach zagładywSobiborzeiTreblince[47].

Wieści o rozpoczęciu masowej eksterminacji narodu żydowskiego, jak również utworzenie przez część lewicowych środowisk w getcie tzw.Bloku Antyfaszystowskiego,spowodowały zmianę priorytetów badawczych Oneg Szabat. Wiosną 1942 podziemne archiwum getta przekształciło się w swoiste centrum informacyjneżydowskiego ruchu oporu,a jego głównym zadaniem stało się dokumentowanie zbrodni na ludności żydowskiej popełnianych przez Niemców w okupowanej Polsce[48][49].Do 1943 Oneg Szabat wydawało własne biuletyny informacyjne w języku polskim i jidysz („Mitejlungen” i „Wiadomości” ), ostrzegające mieszkańców getta orazpolski ruch oporuo ludobójczych zamiarach Niemców[50][51].Gromadzono dowodyniemieckich zbrodni,m.in. relacje świadków, niemieckie obwieszczenia oraz korespondencję Judenratu. Raporty Oneg Szabat były za pośrednictwempolskiego podziemiaprzekazywane do stolicpaństw alianckich.Napływające z getta informacje przyczyniły się m.in. do wydania deklaracji państw koalicji antyhitlerowskiej z 17 grudnia 1942, w której potępiono ludobójczą politykę III Rzeszy wobec Żydów oraz zapowiedziano ukaranie sprawców zbrodni[49].

Od drugiej połowy 1942 Oneg Szabat dokumentował również działalność żydowskiego ruchu oporu, z którym aktywnie współpracował Ringelblum[c]i wielu jego kolegów[35].Od listopada 1942 formalną opiekę nad archiwum getta sprawował Żydowski Komitet Narodowy[52].

Losy archiwum oraz jego twórców

[edytuj|edytuj kod]
Fragment galeriiZagładapoświęcony Oneg Szabat wMuzeum Historii Żydów Polskich
Tablice przy wejściu do gmachuŻydowskiego Instytutu Historycznegoupamiętniające Emanuela Ringelbluma i podziemne archiwum getta
Oryginalna bańka na mleko na wystawie stałejCzego nie mogliśmy wykrzyczeć światuw Żydowskim Instytucie Historycznym
Fragment wystawyŚwiatło negatywuw Żydowskim Instytucie Historycznym z 76 zachowanymi fotografiami z Archiwum Ringelbluma pokazującymi zamkniętą społeczność warszawskiego getta (2019)

Latem 1942 Niemcy przeprowadziliwielką akcję deportacyjną w getcie warszawskim,w wyniku której wywieziono do komór gazowych Treblinki blisko 300 000 Żydów. Mimo wysiłków Ringelbluma i Gitermana, który będąc członkami władz ŻSS starali się wyciągnąć zUmschlagplatzujak najwięcej swoich współpracowników, organizacja poniosła wówczas dotkliwe straty osobowe[53].W gronie ofiar wywiezionych do Treblinki lub zastrzelonych na ulicach getta znaleźli się m.in. Szmuel Bresław, Daniel Fligelman, Szymon Huberband, Józef Kapłan, Aron Koniński, Henryka Łazowertówna, Cecylia Słapakowa, Nechemiasz Tytelman i Jerzy Winkler. W efekcie działalność Oneg Szabat została sparaliżowana na kilka miesięcy[54].Później, gdy sytuacja w getcie nieco się ustabilizowała, prace archiwum zostały wznowione[55].Całkowita likwidacja getta była jednak tylko kwestią czasu. Podczasakcji wysiedleńczej w styczniu 1943esesmani zastrzelili Icchaka Gitermana. W tym samym czasie zginęła także Gustawa Jarecka oraz Abraham Lewin i Perec Opoczyński. Nieco ponad miesiąc później Ringelblum i Wasser opuścili getto, aby ukryć się „po aryjskiej stronie”. W praktyce oznaczało to paraliż prac Oneg Szabat. Po wybuchupowstania w getcie warszawskimorganizacja ostatecznie przestała istnieć[56].

Tymczasem już od lata 1942 podejmowano próby ukrycia zasobów Oneg Szabat. Zadanie to Ringelblum powierzył Izraelowi Lichtensztajnowi, którego wspomogli dwaj młodzi uczniowie – Dawid Graber i Nachum Grzywacz[57][58].3 sierpnia 1942 pierwsza część archiwum została ukryta w piwnicach budynku przyul. Nowolipki68, gdzie przed wojną mieściła się żydowska świecka szkoła podstawowa im.Bera Borochowa[d](Lichtensztajn był jej dyrektorem)[57].W lutym 1943 w tym samym miejscu ukryto także drugą część archiwum. Ostatnia część archiwum została zakopana na terenie warsztatu szczotkarskiego przyul. Świętojerskiej34. Ukryto ją tam 4 kwietnia 1943, na piętnaście dni przed wybuchem powstania w getcie[59].

Po ucieczce z getta Ringelblum wraz z żoną i synem znalazł schronienie w podziemnym schronie przyul. Grójeckiej81 w Warszawie (tzw.Bunkier „Krysia”). Tam kontynuował dokumentowanie losu Żydów w okupowanej Polsce, pisząc m.in. swój słynnyesej o stosunkach polsko-żydowskich w czasie drugiej wojny światowej.W marcu 1944 schron został jednak odkryty przezGestapo.Trzy dni później rodzinę Ringelblumów wraz z pozostałymi lokatorami i opiekunami „Krysi”rozstrzelano w ruinach getta warszawskiego.Większość współpracowników Ringelbluma również nie doczekała końca okupacji[e].Ostatecznie wojnę przeżyło tylko trzech członków Oneg Szabat – Hersz iBlumaWasserowie oraz Rachela Auerbach[57].

Po wojnie z inicjatywy Wassera rozpoczęto poszukiwania ukrytych zasobów Oneg Szabat[60].18 września 1946 w ruinach domu przy ul. Nowolipki 68 odnaleziono pierwszą część archiwum, zawierającą przede wszystkim materiały z okresu od października 1939 do sierpnia 1942[61].Zostały one zapakowane do nieszczelnych cynowych lub ocynkowanych skrzyń, na skutek czego część dokumentacji uległa zniszczeniu, a reszta wymagała renowacji[62].Ukryta w tym samym budynku druga część archiwum została przypadkowo odkryta przez polskich robotników w grudniu 1950[59].Zapakowano ją do blaszanych konwi na mleko, dzięki czemu zachowała się w lepszym stanie[62].Mimo intensywnych poszukiwań nie udało się natomiast odnaleźć trzeciej części archiwum, zawierającej materiały z okresu bezpośrednio poprzedzającego powstanie w getcie (m.in. opisujące genezę żydowskiego ruchu oporu). W ruinach przy ul. Świętojerskiej 34 znaleziono jedynie kilka zwęglonych kartek z dziennika Szmuela Wintera[63].W 2003 podjęto jeszcze jedną próbę odnalezienia zaginionej części „Archiwum Ringelbluma”. Prace archeologiczne, prowadzone na terenie znajdującej się obecnie w tym miejscuambasady ChRL,zakończyły się jednak niepowodzeniem[64].

„Archiwum Ringelbluma” (oficjalna nazwa: „Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego. Archiwum Emanuela Ringelbluma” ) znalazło się w zbiorachŻydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie(ŻIH). Liczy ono 1680jednostek archiwalnych(ok. 25 tys. kart)[9][65].Jest przechowywany w specjalnym, nowoczesnym skarbcu na pierwszym piętrzesiedziby ŻIHprzyul. Tłomackie3/5[66].

Dokumenty Oneg Szabat są wykorzystywane przez historyków od lat 50.[32]Stanowią jeden z najważniejszych zasobów archiwalnych do dziejów Zagłady Żydów, a w szczególności do dziejówHolocaustu w okupowanej Polsce[67].Stanowią także unikalną i wszechstronną dokumentację rozmaitych aspektów życia społecznego polskich Żydów w okresie okupacji niemieckiej[68].W 1999 rokuUNESCOumieściło „Archiwum Ringelbluma” na liście „Pamięć Świata”(Memory of the World), obejmującej najcenniejsze zabytki światowego piśmiennictwa[64][69].

Publikacje dokumentów zgromadzonych przez Oneg Szabat

[edytuj|edytuj kod]

Począwszy od 1948 roku osobiste notatki Ringelbluma spisane wjidyszbyły publikowane na łamach wydawanego przezŻydowski Instytut Historycznykwartalnika „Bleter far Geszichte”. W latach 1951–1958 część z nich przetłumaczono na język polski i opublikowano na łamach „Biuletynu ŻIH”. Dwukrotnie zostały także wydane w Polsce w formie książkowej, w języku żydowskim (1952, 1961–1963)[70].Pełne wydanie okupacyjnych notatek i szkiców Ringelbluma – przetłumaczonych na język polski przezAdama Rutkowskiegoi zredagowanych przezArtura Eisenbacha– opublikowano w 1983 roku pod tytułemKronika getta warszawskiego[71].

Na przełomie XX i XXI wieku prowadzono prace nad konserwacją idigitalizacjąmateriałów odnalezionych w „Archiwum Ringelbluma”. W latach 2001–2003 opracowano natomiast nowyinwentarzkolekcji[32].Od 1997 roku dokumenty Oneg Szabat są wydawane przez ŻIH w formie edycji książkowej, w przekładzie na język polski. Do 2018 roku opublikowano 36 tomów, a także inwentarz po kolekcji autorstwaTadeusza Epszteina[72].

Historia grupy Oneg Szabat została ukazana w fabularyzowanym filmie dokumentalnymKto napisze naszą historię?z 2018 r. (reż.Roberta Grossman). W scenach fabularnych wystąpili m.in.Piotr Głowacki(w roliEmanuela Ringelbluma),Jowita Budnik(w roliRacheli Auerbach),Wojciech Zieliński(w roliAbrahama Lewina) iPiotr Jankowski(w roliHersza Wassera)[73].

Upamiętnienie

[edytuj|edytuj kod]
Upamiętnienie Archiwum Ringelbluma na skwerze międzyblokami mieszkalnymiprzyul. Nowolipki28 i 30
Grób symboliczny grupy Oneg Szabat nacmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej

19 kwietnia 2021 na skwerze międzyblokami mieszkalnymiprzy ul. Nowolipki 28 i 30, w miejscu odnalezienia w 1946 pierwszej części archiwum, odsłonięto pomnik zaprojektowany przez Łukasza Mieszkowskiego i Marcina Urbanka[74].

22 lipca 2021, w 79. rocznicę rozpoczęciawielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego,odbył się po raz dziesiąty Marsz Pamięci, zorganizowany przezŻydowski Instytut Historyczny.Marsz ten, upamiętniający 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy, którzy latem 1942 zostali wywiezieni doobozu zagłady w Treblince,był w szczególności poświęcony nauczycielom związanym z grupą Oneg Szabat: Abrahamowi Lewinowi, Emanuelowi Ringelblumowi, Eliaszowi Gutkowskiemu, Izraelowi Lichtensztajnowi, Stefanii Szwajgier (kierowniczce dziewczęcego gimnazjum „Jehudija” mieszczącego się przy ul. Długiej 55 w Warszawie) i innym[75][76].

14 kwietnia 2023[77]nacmentarzu żydowskim przy ul. Okopowejodsłonięto grób symboliczny grupy Oneg Szabat, będący pierwszym imiennym upamiętnieniem jej członków w przestrzeni Warszawy[78].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]
  1. Zachowany rejestr rachunkowy wskazuje, że koszty działalności archiwum w okresie między listopadem 1940 a lipcem 1942 wyniosły 55 298złotych,tj. ok. 2500 zł miesięcznie. Patrz:Kassow 2010 ↓,s. 209.
  2. Do chwili wypowiedzenia przezIII RzeszęwojnyUSA.
  3. Ringelblumuczestniczył w tworzeniuŻydowskiej Organizacji Bojowej(był członkiem komitetu finansowego ŻOB) oraz przyjaźnił się z jej przywódcą,Mordechajem Anielewiczem.Utrzymywał także kontakty z drugą najsilniejszą organizacją podziemną wgetcie warszawskim– prawicowymŻydowskim Związkiem Wojskowym.Patrz:Kassow 2010 ↓,s. 324.
  4. Obecnie jest to skwer pomiędzy budynkami przyul. Nowolipki28, 30 i 32.
  5. Przywódcy i współpracownicy Oneg Szabat, którym udało się ocaleć z wcześniejszych deportacji, w większości zginęli podczaspowstania w getcie warszawskimlub stracili życie w wyniku tzw.afery Hotelu Polskiego.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Ringelblum 1983 ↓,s. 6.
  2. Kassow 2010 ↓,s. 96.
  3. abcdeKassow 2010 ↓,s. 146.
  4. Ringelblum 1983 ↓,s. 470–472.
  5. abRingelblum 1983 ↓,s. 472.
  6. Ringelblum 1983 ↓,s. 12–13 i 472.
  7. Ringelblum 1983 ↓,s. 470.
  8. Kassow 2010 ↓,s. 20 i 201–202.
  9. abcSakowska 1997 ↓,s. VII.
  10. Kassow 2010 ↓,s. 206.
  11. Kassow 2010 ↓,s. 144–145.
  12. Kassow 2010 ↓,s. 143 i 161.
  13. Ringelblum 1983 ↓,s. 494.
  14. abcKassow 2010 ↓,s. 150.
  15. abcSakowska 1997 ↓,s. XV.
  16. Kassow 2010 ↓,s. 147.
  17. Ringelblum 1983 ↓,s. 473.
  18. Kassow 2010 ↓,s. 152–153.
  19. Kassow 2010 ↓,s. 100, 115, 299.
  20. Kassow 2010 ↓,s. 155–157.
  21. Kassow 2010 ↓,s. 171–172 i 174–178.
  22. Kassow 2010 ↓,s. 164.
  23. Kassow 2010 ↓,s. 168.
  24. Kassow 2010 ↓,s. 171.
  25. Kassow 2010 ↓,s. 172.
  26. Kassow 2010 ↓,s. 159–160.
  27. Kassow 2010 ↓,s. 175, 178, 202.
  28. Sakowska 1997 ↓,s. XVI.
  29. abRingelblum 1983 ↓,s. 13.
  30. Ringelblum 1983 ↓,s. 13 i 16.
  31. Kassow 2010 ↓,s. 202.
  32. abcdeTadeusz Epsztein:Archiwum Ringelbluma.jhi.pl. [dostęp 2018-03-20].
  33. Ringelblum 1983 ↓,s. 19.
  34. Ringelblum 1983 ↓,s. 474.
  35. abRingelblum 1983 ↓,s. 14.
  36. abKassow 2010 ↓,s. 214.
  37. Kassow 2010 ↓,s. 217–225.
  38. Ringelblum 1983 ↓,s. 14–15.
  39. Ringelblum 1983 ↓,s. 486.
  40. Ringelblum 1983 ↓,s. 15–16 i 474–475.
  41. Kassow 2010 ↓,s. 217.
  42. abSakowska 1997 ↓,s. XVII.
  43. Kassow 2010 ↓,s. 208.
  44. Kassow 2010 ↓,s. 207.
  45. Sakowska 1997 ↓,s. XIX.
  46. Kassow 2010 ↓,s. 266.
  47. Kassow 2010 ↓,s. 270.
  48. Kassow 2010 ↓,s. 203, 272–273 i 282.
  49. abRingelblum 1983 ↓,s. 17.
  50. Kassow 2010 ↓,s. 204, 209 i 286.
  51. Sakowska 1997 ↓,s. XX.
  52. Dunin-Wąsowicz 1984 ↓,s. 292.
  53. Sakowska 1997 ↓,s. XXI.
  54. Ringelblum 1983 ↓,s. 493–494.
  55. Kassow 2010 ↓,s. 311–314.
  56. Kassow 2010 ↓,s. 327–329.
  57. abcKassow 2010 ↓,s. 15–16.
  58. Ringelblum 1983 ↓,s. 18.
  59. abKassow 2010 ↓,s. 19.
  60. Sakowska 1997 ↓,s. XXIV.
  61. Kassow 2010 ↓,s. 204.
  62. abKassow 2010 ↓,s. 204–205.
  63. Kassow 2010 ↓,s. 19 i 204.
  64. abKassow 2010 ↓,s. 12.
  65. Archiwum getta warszawskiego (zw. Ringelbluma) – świadectwo Holocaustu.archiwa.gov.pl. [dostęp 2018-03-20].
  66. Tomasz Urzykowski.Skarbiec na archiwum getta.„Gazeta Stołeczna”, s. 2, 4 maja 2021.
  67. Sakowska 1997 ↓,s. V.
  68. Sakowska 1997 ↓,s. VI.
  69. Polskie wpisy na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.archiwa.gov.pl. [dostęp 2018-03-20].
  70. Ringelblum 1983 ↓,s. 24–25.
  71. Ringelblum 1983 ↓,s. 26.
  72. Pełna edycja Archiwum Ringelbluma.jhi.pl. [dostęp 2018-03-20].
  73. Who Will Write Our History? (Kto napisze naszą historię?).filmpolski.pl. [dostęp 2019-01-30].
  74. Tomasz Urzykowski:Archiwum Ringelbluma upamiętnione. Na Muranowie powstał oryginalny pomnik.warszawa.wyborcza.pl, 19 kwietnia 2021. [dostęp 2021-04-22].
  75. Ulicami Muranowa przejdzie Marsz Pamięci[online], tvn24.pl, 21 lipca 2021[dostęp 2021-07-22](pol.).
  76. TomaszUrzykowski,Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci 22 Lipca. Poświęcony jest nauczycielom z getta[online], wyborcza.pl Warszawa, 21 lipca 2021[dostęp 2021-07-22](pol.).
  77. Aleksander Sławiński:"Niewidzialny mur" na Cmentarzu Żydowskim. Upamiętnił strażników pamięci o Getcie Warszawskim.Gazeta Stołeczna, 14 kwietnia 2023. [dostęp 2023-10-09].
  78. Grób symboliczny grupy Oneg Szabat.[w:]Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce[on-line]. [dostęp 2023-10-09].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]