Przejdź do zawartości

Onsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Onsen
Dōgo-onsen[a]wMatsuyama,budynek łaźni publicznej, wykorzystującej gorące źródła
Onsen zewnętrzny zimą, Tsuru-no-yu,prefektura Akita
Sala do odpoczynku (na ręcznikach) na nagrzanych płytach z naturalnej skały w łaźni Ryūsenji-no-yu,Jokohama

Onsen(jap.Ôn tuyền)japońskiegorące źródła[1],na których zbudowano kąpieliska: publiczne łaźnie (sentō)[1],baseny[2].Wiele źródeł ma właściwości lecznicze - zawierają pierwiastki (niektóre nawet radioaktywne) i minerały.

Informacje ogólne

[edytuj|edytuj kod]

Podczas korzystania z onsenów obowiązują takie same zasady jak wsentōi prywatnych łazienkach: przed wejściem do basenu należy dokładnie wyszorować całe ciało mydłem i starannie opłukać się z mydlin. Większość kąpielisk w onsenach stosuje rozdział płci, ale zdarzają się również koedukacyjne. W przypadku tych ostatnich z reguły nie wpuszcza się cudzoziemców[2].

Jako kraj aktywnych wulkanów Japonia ma tysiące gorących źródeł o różnej wielkości, typie i kształcie. Dzielą się na te, które znajdują się wewnątrz budynków (furo)[1]i na zewnątrz (roten-buro)[1].Gdy woda jest zbyt chłodna, jest podgrzewana, gdy zbyt gorąca – schładzana. Zbiorczo – jako kurorty – przez onseny rozumie się nie tylko gorące źródła, ale także usytuowane przy i wokół nich obiekty kąpielowe,ryokany,gospody, hotele, które oferują różnego rodzaju posiłki, często oparte na lokalnych specjałach. Ostatnio pojawiają się atrakcje dodatkowe: masaże, relaks zapachowy (aroma-riraksu),spa.W niektórych onsenach oferuje się również kąpiele błotne i piaskowe (leżakowanie w kopczyku gorącego piasku).

Zasady korzystania z onsenu

[edytuj|edytuj kod]
  • Kąpiele służą wyłącznie do moczenia się, nie wolno myć się w wannie, zbiorniku (furo). Myć należy się przed zanurzeniem.
  • Najlepiej zanurzyć się w wodzie do ramienia. Nie wolno chlapać wodą, włosy nie powinny dotykać wody.
  • Kąpiel jest traktowana jako wyjątkowe doświadczenie, nie wolno robić zdjęć i używać telefonów komórkowych.
  • Wiele hoteli i ryokanów oferuje kąpiele wewnątrz budynków, ale korzystanie z gorących źródeł usytuowanych na zewnątrz jest znacznie ciekawszym przeżyciem i relaksem, szczególnie w zimie, gdy pada śnieg.
  • W większości onsenów istnieje podział ze względu na płeć, ale istnieją kąpiele mieszane. Większość zezwala na ręczniki lub stroje kąpielowe dla zachowania skromności, ale w przypadku naprawdę starych kąpielisk wchodzi się na „własne ryzyko”.
  • Jeśli własna nagość wśród nieznajomych jest zbyt trudną, krępującą przeszkodą, w wielu hotelach istnieje możliwość rezerwacji prywatnej kąpieli (zazwyczaj w pomieszczeniach).
  • Dla własnego bezpieczeństwa nie należy moczyć się zbyt długo. Powinno się pić dużo wody przed i po, unikać alkoholu. Nie zaleca się także jedzenia tuż przed kąpielą lub po niej.
  • Onsen jest miejscem relaksu, więc gdy chcesz porozmawiać ze swoimi towarzyszami, nie należy być głośnym i przykrym.
  • Po wyjściu z kąpieli nie ma konieczności opłukania się, należy wytrzeć się do sucha przed przejściem do szatni[3].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]
  1. Gorące źródła znajdujące się wMatsuyamie,stolicyprefektury Ehime,są najstarszymspaw Japonii, o którym mówi się, że ma 3 tys. lat historii. Legenda głosi, że w starożytności uzdrowiły one chorobę bóstwa. Obecny, główny budynek łaźni, wzniesiony w 1894 r. był inspiracją i modelem łaźni bogów w animowanym filmieHayao Miyazakiegopt.:Spirited Away: W krainie bogów.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abcdKenkyusha's New Japanese-English Dictionary.Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 283, 1310, 1393.ISBN4-7674-2015-6.
  2. abJapońskie (i nie tylko) słowa i zwroty. W:Marcin Bruczkowski:Bezsenność w Tokio.Warszawa: Rosner & Wspólnicy, 2004, s. 385.ISBN83-89217-51-1.
  3. Onsen Etiquette.Marriott Traveler. [dostęp 2018-04-29].(ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]