Przejdź do zawartości

Ozbeg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ozbeg
Ilustracja
Michał Twerski przed Ozbegiem
chanZłotej Ordy
Okres

od 1312
do 1341

Dane biograficzne
Data urodzenia

1282

Data śmierci

1342

Ojciec

Togrul-ogłan

Dzieci

Tyny Beg
Dżany Beg

Chan Ozbeg Sułtan Muhammad(lub Hijas ud-Din Muhammad Uzbek, chanułusuDżoczi) (ur.1282— zm.1342) —ChanZłotej Ordy.Syn Togrul-ogłana, synaMengu Timur-chana.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

W styczniu1313,po śmierci stryja, chanaTochty,Ozbeg zapanował w Złotej Ordzie. Uczyniłislamreligią państwowąi prześladował wszystkich innowierców, przede wszystkimszamanistów.Było to powodem spisku emirów złotoordyńskich, okrutnie przez niego stłumionego. Ozbegowi udało się zakończyć konflikty feudalne w Ordzie i doprowadzenie do jej rozkwitu.

Po śmierci Ozbega w 1342 władza w Ordzie przeszła na jego synaDżanibeka(panował 1342-1357).

Obawiając się wzmocnienia Rusi, Ozbeg dążył do skłócenia księstw ruskich. Przeciwko księciutwerskiemuMichałowi Jarosławiczowi,dążącemu do zjednoczenia ziem ruskich Ozbeg wyniósł w 1317 na wielkoksiążęcy tron włodzimierski moskiewskiego księciaJerzego Daniłowicza,żeniąc go ze swoją siostrą Konczaką. Według niektórych źródełCzapka Monomacha,używana potem przezksiążąt moskiewskichmiała być darem Ozbega na tę okazję. Ozbeg wyposażył Jurija w tatarskie wojsko, lecz Michał rozbił Jurija. Nieoczekiwana śmierć Konczaki dała Jerzemu powód do oskarżenia Michała o jej otrucie. Michał został wezwany do Ordy i tam, za radą zausznikaKawgadyjaprzez Ozbega zgładzony.

Syn Michała,Aleksander twerskina nowo podjął walkę przeciw księciu moskiewskiemuIwanowi Kaliciebiorąc w 1327 udział w powstaniu ludowym, w którym mieszkańcy Tweru zabili posła ordyńskiegoCzoł-chanai jego świtę. Ozbeg bardzo się tym rozgniewał, i kazał przyprowadzić księcia moskiewskiego. Według innych źródeł Kalita pojechał do Ordy sam mając nadzieję na korzyści z twerskich wydarzeń. Uzbek wydał mujarłykna wielkie księstwo i 50 000 wojska, którego siłami stłumiono powstanie i spustoszonoksięstwo Twerskie.Aleksander, ratując się od gniewu Ozbega uciekł naLitwę.W1337on sam stawił się u Ozbega i prosił o łaskę, którą początkowo uzyskał. 29 września1339roku jednak za namową Kality zamęczono Aleksandra oraz jego syna Teodora. Po tym fakcie większość ziem Rusi północno-wschodniej została rozdzielona na dwie części.

W1340Uzbek wysłał wojsko naksięcia smoleńskiegoIwana,który odmawiał płacenia daniny i rozgromił ziemię smoleńską.

Ozbeg prowadził także aktywną politykę południową. W1319i1335wyprawiał się na Arran - włościIlchanidówna terytorium dzisiejszegoAzerbajdżanu.

W artykule użyto materiałów zEncyklopedii Brockhausa i Efrona(1890—1907).