Przejdź do zawartości

Paszport

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Paszportdokument tożsamościwydany przez uprawniony organ państwa, uprawniający do przekraczania granic państwowych (niektóre państwa mogą wymagać dodatkowowiz wjazdowych).

W technice paszport to dokument wystawiany dla urządzeń wymagających szczególnego nadzoru podczas eksploatacji – np. zbiorników ciśnieniowych kontrolowanych przez uprawnione firmy i urzędy dozoru technicznego, aby zapobiec ich rozerwaniu. Firmy zapisują w paszporcie wykonane próby mające na celu jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych uszkodzeń, a urzędy dozoru technicznego – dopuszczenia do eksploatacji tak wypróbowanego urządzenia na kolejne okresy.

W rolnictwie paszport to dokument zwierzęcia wykazujący jego historię od narodzin do ewentualnego uboju.

Historia

[edytuj|edytuj kod]
Paszport chiński z okresuDynastii Qing
Paszport japoński z 1866
PaszportImperium Osmańskiegoz 1900, uprawniający do przekroczenia granicyImperium Rosyjskiego

Pierwsze paszporty wprowadzili Rzymianie[1].Dla bezpieczeństwa oraz bezpiecznego przepływu towarów wystawiali oni zaświadczenie bezpiecznego przejazdu, które należało okazać władzom kraju, w którym się przebywało. Zawierało ono ostrzeżenie dla urzędników, którzy nie honorowaliby tego zaświadczenia[a][2].

Przez wiele wieków w większości krajów nie istniał obowiązek posiadania paszportu jako dokumentu potrzebnego do podróży zagranicznej, od przełomu XVIII i XIX wieku wyjątkiem byłyImperium RosyjskieorazImperium Osmańskie.Pierwsze współczesne uregulowania prawne i dokumenty do podróży zagranicznych zaczęto wprowadzać dopiero w XIX wieku. Pierwsze powszechne paszporty i obowiązek posiadania ich do przekraczania granic wprowadzono weFrancji(1867),Imperium brytyjskim(1873),Królestwie Włoch(1873) orazUSA(1889)[3].W następstwie I wojny światowej znacznie zaostrzono prawo paszportowo-celne w Europie.

Po II wojnie światowej w krajach tzw. bloku sowieckiego wydawanie pozwoleń na wyjazdy zagraniczne i paszportów stało się bardzo ograniczone. Dzięki przemianom politycznym po 1989 oraz rozszerzeniu sięStrefy Schengen,paszporty nie są już niezbędne do podróży pomiędzy większością krajów Europy.

Przykładowe okładki paszportów

[edytuj|edytuj kod]
Kolory okładek paszportów (2014)

Paszporty w Polsce

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Paszporty w Polsce.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]
  1. ZListu45Pliniusza Młodszegodo cesarzaTrajanadowiadujemy się o problemie korzystania z paszportów, których okres ważności upłynął. W odpowiedzi cesarz zabrania posługiwania się takimi egzemplarzami i wysyłanamiestnikowinowe egzemplarze dokumentów. Były to tzw.diploma,dwie drewniane tabliczki pokryte woskiem z imieniem cesarza, dane uprawnionego, potwierdzenie praw do korzystania z infrastruktury oraz termin ważności paszportu (Korespondencja Pliniusza Młodszego z cesarzem Trajanem– Tekst i tłumaczenie. Wydawnictwo KUL, 2017,Komentarzs. 211).

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Simply... The History Of Borders.New Internationalist, 1991-09-05. [dostęp 2022-08-30].(ang.).
  2. BeataWojtkowska,MagdaJaranowska,Dawne cywilizacje,Warszawa: Wydawnictwo SBM, 2008,ISBN978-83-612-8082-8,OCLC751052138.
  3. Marta Grzywacz.Jak Europa zaczęła zwiedzać.„Ale Historia”. 32/2014 (134), s. 12−13, 2014-08-11. Agora Sa.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]