Przejdź do zawartości

Piasek (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piasek
Ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

Polska

Województwo

dolnośląskie

Akwen

Odra

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Piasek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Piasek”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Piasek”
Ziemia51°06′52″N17°02′24″E/51,11444417,040000

Piasek,Wyspa Piaskowa – jedna zodrzańskichwysp w obrębie historycznegowrocławskiegostarego miasta orazŚródmiejskiego Węzła Wodnego– Górnego. Z lewym brzegiem Odry iStarym Miastempołączona jestMostem Piaskowym,zOstrowem TumskimMostem Tumskim,a z prawym brzegiem i z Wyspą Młyńską –Mostami Młyńskimi.Oprócz tego z wyspy Piasek naWyspę Słodowąbiegnie przez Kładkę Piaskową trakt spacerowy. Południowo-zachodni skrawek wyspy, odcięty od niej kanałem zeŚluzą Piaskową,nosi nazwęWyspy Daliowej.

Etymologia

[edytuj|edytuj kod]

Nazwa wyspy (niem.Sandinsel,łac.Insula Arena) wywodzi się od znajdującego się na niejkościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku.JegołacińskiewezwanieSancta Maria in Arenapochodzi odkaplicy św. Marii w Padwie,zbudowanej w miejscu dawnej arenycyrku,która w czasach rzymskich wysypywana była piaskiem (łac.arena)[1].

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Już we wczesnymśredniowieczuprzebiegał przez wyspę główny trakt w kierunku północ-południe. Do czasów wyburzenia na rozkazNapoleona Bonapartewrocławskich fortyfikacji wXIX wiekuwyspa Piasek znajdowała się bezpośrednio przedBramą Piaskową,północnym wjazdem do miasta. Przedkasatą zakonów w 1810cała wyspa stanowiła własność kościelną i dopiero po tym roku została włączona pod miejską jurysdykcję[potrzebny przypis].

Aksonometrycznyplan Wrocławia z 1562, kopia Partscha z 1826 r.

Obecna zabudowa

[edytuj|edytuj kod]

Przez wyspę z północy na południe przebiegaul. św. Jadwigi.Oprócz niej w stronę Ostrowa Tumskiego biegnieuliczka Najświętszej Marii Panny,pozostałe ulice są ślepe. Dawniej wyspa była gęsto zabudowana, znajdował się na niej (przy skrzyżowaniu ul. św. Jadwigi i Wodnej)klasycystycznydom własnyCarla Gottharda Langhansaoraz liczne zabudowania wkonstrukcji słupowo-ryglowej,zostały one zniszczone w ostatnich miesiącachII wojny światowej[potrzebny przypis].

Oprócz kościoła Najświętszej Marii Panny znajduje się tu dawny gotycki kościół św. Anny, po 1810 przebudowany najpierw naszpital,obecnie stanowiący budynek mieszkalny,barokowacerkiew prawosławna Świętych Cyryla i Metodego(do tego budynku przeniesiono w1810kościół pod wezwaniem św. Anny) i kilka innych zabudowań, w tym młyn wodnyMaria(nad odnogą oddzielającą ją odWyspy Młyńskiej)[2].Przy Kościele Najświętszej Marii Panny znajduje się budynek dawnego klasztorukanoników regularnychśw. Augustyna, który należy obecnie doUniwersytetu Wrocławskiego.Do 2017 roku mieścił się w nim jeden z gmachówBiblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu[3],od 2018 znajduje się w nim Katedra Judaistyki im. Tadeusza Taubego[4].

W 2005 odsłonięto przy bulwarzeStefana Wyszyńskiego(na skwerze po północnej stronie kościoła NMP)pomnik kardynała Kominkaz cytatem zOrędzia do biskupów niemieckich.Pomnik stanął w 40. rocznicę jego opublikowania[5].

Zespół wysp odrzańskich we Wrocławiu – pośrodku wyspa Piasek



Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Marcin Bukowski:Wyspy Odrzańskie. Kolebka Wrocławia.Wrocław: Dolnośląskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, 1976, s. 44.
  2. 800 lat i co dalej? Młyn Maria dawniej i dzisiaj.Wrocław nad Odrą.
  3. KamilaJasińska,Biblioteka na Piasku – koniec pewnej epoki[online], Uniwersytet Wrocławski[dostęp 2018-12-11].
  4. KamilaJasińska,Judaistyka – nowa siedziba, ale tradycja długa[online], Uniwersytet Wrocławski[dostęp 2018-12-11].
  5. Odsłonięto pomnik kardynał Bolesława Kominka.Wyborcza.pl, 2005-12-04. [dostęp 2018-12-11].