Przejdź do zawartości

Pizydia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pizydia
Πισιδία
Położenie na mapie
Mapa Pizydii
37°18′N30°18′E/37,30000030,300000

Pizydia(gr.Πισιδία,łac.Pisidia) – historyczna kraina w południowo-zachodniejAzji Mniejszej.Na wschodzie graniczyła zCylicjąiIzaurią,na południu zPamfilią,na zachodzie zLicjąiKarią,na północy zFrygią.Była uważana czasami za część Frygii lub Pamfilii, trudno obecnie wskazać jej dokładne granice.

Od III wieku p.n.e. władali niąSeleucydzi,po porażceAntiocha IIIwwojnie z Rzymemw 188 p.n.e. trafiła pod władzęPergamonu,w 133 p.n.e. przypadłaRzymowirazem z całym państwem pergameńskim. Ponieważ była to kraina mało dostępna, władza Seleucydów a potem Pergamonu, była czysto nominalna[1].Początkowo nie została włączona dorzymskiej prowincji Azji,lecz funkcjonowała jako państwo wasalne[2].

W 36 p.n.e. podarowana przezMarka AntoniuszakrólowiAmyntasowi.Po jego śmierci w 25 p.n.e. ponownie przyłączona do Rzymu jako część prowincjiGalacja[3].

CesarzKonstantyn Wielkiprzy nowym podziale swojego państwa utworzył na jej terenie osobną prowincję – Pizydia, wchodzącą w skład diecezji Azji. WCesarstwie Bizantyńskimpodzielona była międzytemytracką i anatolijską[3].

Pizydia była krainą górzystą i surową, jednak znajdowało się na jej terenie kilka dolin i równin, które pozwalały na uprawęoliwek.Oprócz tego wydobywano tu sól, pozyskiwano korzeniekosaćcado produkcji perfum, a także produkowano wino. Pizydyjczycy prawdopodobnie spokrewnieni byli z mieszkańcami Izaurii i Cylicji[4].Trudny teren ułatwiający obronę sprawiał, że miejscową ludność ciężko było zmusić do uległości, Rzymianom udało się to tylko w pewnym stopniu.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Historia starożytnych Greków.Benedetto Bravo, Ewa Wipszycka. Warszawa: 1992, s. 355.
  2. Atlas historii starożytnej.Ludwik Piotrowicz. Warszawa-Wrocław: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, S.A., 1993, s. 10.
  3. abPisidia,[w:]Encyclopædia Britannica[dostęp 2013-06-18](ang.).
  4. Mała encyklopedia kultury antycznej.red. Zdzisław Piszczek. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 593.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]