Przejdź do zawartości

Portal:Rolnictwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Rolnictwo w polskojęzycznejWikipedii

Jesteś na stronie Portalu:ROLNICTWO. Znajdziesz tu informacje nt. gatunków roślin i zwierząt oraz technik upraw

Rolnictwo- jedna z podstawowych dziedzin gospodarki człowieka, której celem jest uzyskiwanie produktów roślinnych i zwierzęcych w wyniku uprawy i hodowli roślin oraz chowu i hodowli zwierząt gospodarskich.
Jeżeli chcesz edytować stronę Portalu, przejdźtutaj

Artykuł miesiąca

Krowa- samicabydła domowego.Zwierzę to jest głównym źródłemmlekaorazwołowiny.Spotykane jest najczęściej nawsiachlub napastwiskach.

Ilustracja miesiąca

Wschodząca siewka buraka cukrowego

Ciekawe gatunki

Burakochwastyto jednoroczne mieszańce, powstałe ze skrzyżowaniaburaka cukrowegoz dziką jednoroczną formą burakaBeta macrocarpaiBeta maritima,występującymi na południu Europy, gdzie produkowane są nasiona wielu odmian zachodnioeuropejskich. Burakochwasty, które dostały się na pole razem z materiałem siewnym zakwitają, bez uprzedniejjaryzacji,już po sześciu tygodniach. Burakochwasty występujące w burakach nie mogą być zwalczone żadnymherbicydem.

Geografia

Udział gruntów ornych w powierzchni poszczególnych krajów świata (%)

Historia rolnictwa

Rolnictwonależy do najstarszych dziedzin wytwórczości materialnej człowieka - jego początki datuje się naneolit- 10 000 do 3 000 lat p.n.e. Przejście odłowiectwaizbieractwado uprawy roli doprowadziło do "rewolucji" w społecznościach ludzkich, przy czym często wymienianą fazą pośrednią był etap tworzenia ogrodów, które służyły jako tymczasowe zabezpieczenie dla społeczeństw zbieracko-łowieckich na wypadek nieurodzaju. Zmienił się ich tryb życia z koczowniczego na osiadły, co doprowadziło do powstania liczniejszych i bardziej złożonych form społecznych umożliwiających dalszą ewolucję umysłowości człowieka. Zmienił się też stosunek człowieka do przyrody, którą zaczął dostosowywać do własnych potrzeb.

Pierwsza uprawa roli rozpoczęła się ok. 8000 r. p.n.e. naBliskim Wschodzie(żyzny półksiężyc,Mezopotamia,Egipt), a wkrótce niemal jednocześnie w trzech oddalonych od siebie częściach świata na obszarze współczesnych:Chin,MeksykuiPeru.Pierwszymi roślinami uprawnymi były różne rodzajepszenicyijęczmienia(Bliski Wschód). WAzji Południowo-Wschodniejbyły togroch,bób,ryżiproso,natomiast wAmeryce ŚrodkowejiPołudniowej-dynia,fasolaikukurydza.I tak dzięki uprawie roślin mogły się rozwinąć wielki cywilizacje starożytne, nazywane niekiedy od głównych roślin uprawnych cywilizacją pszenicy, ryżu i kukurydzy.

Nieco wcześniej doszło do udomowienia niektórych zwierząt:owiecikóz- ok. 10 000-7 000 lat p.n.e., późniejbydłoiświnie- ok. 6000 lat p.n.e. Doszło do tego także na Bliskim Wschodzie, skąd, zarówno uprawa roślin, jak i hodowla zwierząt, rozprzestrzeniła się po całymStarym Świecie.

Czy wiesz, że...

Kłosy pszenżyta
  • Pszenżyto(TriticosecaleWittm. ex A.Camus,TriticaleMuntzig,TritisecaleLebedev) -rodzajzbóżz rodzinywiechlinowatych.Jest tomieszaniecotrzymany sztucznie pod koniecXIXwieku ze skrzyżowania 2 gatunków:żytaipszenicy.
  • Rolnictwo należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie. Na poziomie Unii Europejskiej podejmuje się skoordynowane działania na rzecz ograniczenia tego szkodliwego wpływu poprzez integrację polityki rolnej i wiejskiej z polityką ekologiczną.

Artykuły do rozszerzenia

Krótkie artykuły (stuby), które trzeba rozszerzyć:
pszenżyto-ugór-odłóg-Polskie bydło czerwone-Rzepakochwasty-Ostruda wodna

Artykuły do napisania

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś pomóc w rozbudowie tego portalu, napisz jeden z poniższych artykułów:
-Odmiany zbóż

Jak możesz pomóc

Wystarczy, że napiszesz bądź uzupełnisz jakikolwiek artykuł związany zrolnictwem.Liczy się każda pomoc. Wciąż jest wiele do zrobienia...


Wskazówki edycyjne i pomoc:
Jak napisać doskonały artykuł-Linki wewnętrzne-Poradnik Wikipedysty-Prawa autorskie


Jeżeli tworzysz nowy artykuł lub znajdziesz artykuł bez grafiki,zapoznaj się z tymi uwagami,a następnie dodaj odpowiednie zdjęcie.


Możesz też pomóc w promocji portalu dodając szablonna swojej stronie Wikipedysty lub do dowolnego artykułu Wikipedii, związanego z rolnictwem.

Inne portale tematyczne w polskiej Wikipedii

Przypisy