Przejdź do zawartości

Pretor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pretor(łac.praetor– l.mn.praetores) – wyższy urzędnik wantycznym Rzymiemający tzw. władzę mniejszą (imperiumminus). W czasie nieobecnościkonsulów,pretor (później dwóch, a nawet trzech) przejmował najwyższą władzę w mieście, mogąc nawet zwoływać posiedzeniasenatu.Zasadniczym jednak zadaniem pretorów było sądownictwo. Ważnym uprawnieniem pretora było wydawanieedyktów(edykty pretorskie), w których ustalał on sposoby postępowania w sprawach niedostatecznie jasno uregulowanych przez ustawy (leges) czyprawo zwyczajowe.Owe edykty odegrały ważną rolę w rozwojuprawodawstwai były uwzględniane w późniejszych kodyfikacjachprawa rzymskiego.

Do uprawnień pretora należało ponadto mianowanieprefektów(praefecti), którzy mieli władzę sądowniczą i porządkową w miastach italskich.

Oznakami władzy pretora było przysługujące mukrzesło kurulnei dwóchliktorówniosącychfasces,zwane też sześciotoporowymi. Według Appiana pretorzy posiadali połowę dostojeństwakonsulów,którym przysługiwało 12 liktorów[1].

W okresie wczesnej republiki był tylko jeden pretor określany jakopraetor maximuso nie do końca dla nas jasnych kompetencjach. Od 367 roku p.n.e. lub 366 powoływano urząd pretora miejskiego (praetor urbanus) w celu odciążeniakonsulówod obowiązków jurysdykcyjnych, którego podstawowym zadaniem była właśnie jurysdykcja cywilna na terenie miastaRzymu.Początkowo pretor ten był wybierany tylko spośródpatrycjuszy,plebejuszeuzyskali dostęp do urzędu pretora od roku 337 p.n.e.[2].Dlatego patrycjusze przeforsowali odebranie władzy sądowniczej konsulowi. Od 242 r. p.n.e. istniał pretor do spraw cudzoziemców (praetor peregrinus), zajmujący się sprawami związanymi z coraz liczniej napływającymi do Rzymu cudzoziemcami. W 227 r. p.n.e., po przyłączeniuSycyliiiSardyniijako prowincji, powołano do ich zarządzania dodatkowo 2 pretorów. Po reformachSulliliczba pretorów wzrosła do 8, w czasachCezarado 16, a za cesarzaKlaudiuszado 18.

Nowe urzędy pretorskie, jakie powstawały od czasów Sulli, miały z reguły szczególne kompetencje, byli to urzędnicy jurysdykcyjni do konkretnych spraw:praetor de liberalibus causis(odwyzwoleń),praetor fideicommisarius(odzapisów spadkowych),praetor fiscalis(skarbowy),praetor hastarius,praetor tutelaris(od opieki),praetoraerarii(skarbowy)[3].

W okresie republiki pretorzy byli wybierani przezkomicja centurialnena jeden rok. Po utworzeniucesarstwa,zapryncypatu,pretorzy utrzymali swe uprawnienia w jurysdykcji cywilnej i karnej, ale już w czasachdominatuich władza była czysto honorowa.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Appian z Aleksandrii,Wojny syryjskie15.63.
  2. Praca zbiorowa pod redakcjaAleksandra Krawczuka,2005,Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych,str. 220, Oficyna Wydawnicza FOGRA,ISBN83-85719-84-9.
  3. Encyclopedic Dictionary of Roman Law

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Adam Ziółkowski, Historia powszechna. Starożytność, Warszawa 2009, s. 735.