Przejdź do zawartości

Quadrans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kwadrans anonimowy z czasówDomicjana

Quadrans, kwadrans(łac.quadrāns– ćwierć) –monetawstarożytnym Rzymierówna 1/4asa.

Od wprowadzenia asa do obiegu w rzymskim systemie monetarnym (pocz. III w. p.n.e.) stanowił jego podziałkę jako czwarta część (stąd nazwa) tegonominału.Naawersienosił wyobrażenie głowyHerkulesa,a na odwrocie (poniżejdziobu okrętu) znaczony był trzema punktami (kropkami) jako mający wartość trzechuncji(dlatego wcześniej nazywano goteruncius[1]). W okresieRepublikibity zbrązukwadrans uległ redukcji z pierwotnej wagi 68,25 g do 3,4 grama.

W czasach cesarstwamiedzianykwadrans stanowił nadal czwartą część asa. W systemie monetarnym ustalonym za panowaniaAugustabył najmniejszą jednostką monetarną o wadze normatywnej 3,24 g; 1600 kwadransów równało sięaureusowi(złotemu denarowi). Średnica krążka wynosiła 15-18 mm. Od pozostałych monet różnił się brakiem podobizny panującego cesarza. Funkcjonował w obiegu niemal do końca II stulecia n.e., choć ostatnie obfite i zróżnicowaneemisjepochodzą z czasówTrajana[2].

We wschodnich prowincjach cesarstwa określano go grecką nazwąkodrantes(κοδράντης) i tak wymieniony jest wewangeliachNowego Testamentu(Mt 5,26; Mk 12,42). Szczególnym zjawiskiem są kwadransy anonimowe (bez inskrypcji) emitowane poNeroniei pochodzące przypuszczalnie z okresu panowaniaDomicjana.[3]Ponadto z okresu rządówHadrianaznane są emisje nietypowych kwadransów z legendą METAL DELM, zwanych „górniczymi”, gdyż prawdopodobnie służyły jedynie do wypłat w kopalniach[4].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Lidia Winniczuk:Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu.Warszawa:Państwowe Wydawnictwo Naukowe,1983, s. 162.
  2. B.R. Kankelfitz, dz. cyt. w bibliografii, s. 126.
  3. Względnie z okresu 80-160 n.e. (B.R. Kankelfitz, dz. cyt., s. 24).
  4. B. R. Kankelfitz, dz. cyt., s. 142.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Andrzej Kunisz:Numizmatyka rzymska.WVademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu.T. 1. Warszawa:Państwowe Wydawnictwo Naukowe,1982
  • Remo Capelli:Manuale di numismatica.Milano: Ugo Mursia, 1962
  • Ralph Björn Kankelfitz:Römische Münzen von Pompejus bis Romulus.Augsburg: Battenberg, 1996
  • Bibel-Lexikon(hrsg. von H. Haag). Leipzig: St. Benno Verlag, 1970, kol. 1185