Przejdź do zawartości

Recja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Recja
Raetia
prowincja rzymska
Państwo

Cesarstwo Rzymskie

Siedziba

Augusta Vindelicorum

Data powstania

15 p.n.e.

Data likwidacji

476

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Recja(łac.RaetialubRhaetia) – dawna prowincjarzymskautworzona po podbojuRetów,obejmująca obecne tereny wschodniejSzwajcarii,Liechtensteinu,zachodniejAustrii(krajeVorarlbergiTyrol) oraz południowychNiemiec(część krajówBawariaiBadenia-Wirtembergia). Głównymi miastami prowincji byłyAugusta Vindelicorum(dzisiejszyAugsburg) orazCastra Regina(Ratyzbona).

Podbita przez Rzym w 15 p.n.e., Recja zyskała znaczenie ze względu na położenie na szlakach handlowych międzyItaliąi terenami nadDunajemoraz międzyGaliąiBałkanami.WI w.granica Recji została przesunięta na północ aż poNeckar.W III w. napórplemion germańskichspowodował cofnięcie zachodnich i północnych granic prowincji. Ok. 450 Rzymianie kontrolowali już tylkoalpejskierejony Recji.

Potomkami dawnych mieszkańców Recji sąRetoromanie,niewielka mniejszość narodowa w północnychWłoszechiSzwajcariiposługująca się wywodzącym złacinyjęzykiem retoromańskim[1].

Geografia i podział administracyjny

[edytuj|edytuj kod]
Podział administracyjny alpejskich prowincji imperium rzymskiego ok. 150 roku n.e.

Granice prowincji

[edytuj|edytuj kod]

Granice Recji biegły w przybliżeniu odPrzełęczy Świętego Gotardado dzisiejszegoSigmaringenna północy, skąd wzdłużDunajubiegły doBatavis(dzisiejszaPasawa)[2].Tam granica odbijała na południe wzdłużInn(łac.Oenus), przez okolice współczesnegoInnsbrucku,doPons Drusi(dzisiejszeBolzano)[2].Południowa granica biegła przezBilitio(współczesnaBellinzona),Przełęcz Simplondo Przełęczy św. Gotarda[2].Do Recji początkowo należały także terenyDoliny Górnego Rodanu(łac.Vallis Poenina) odpowiadające części dzisiejszego kantonuValaispołożonej na południe odJeziora Genewskiego[2],jednak w połowie I wieku utworzono z nich osobną prowincjęAlpes Poenina[3].

Przez cały okres rzymski granice prowincji pozostawały relatywnie stabilne, z wyjątkiem granicy północnej[4].Początkowo przebiegała mniej więcej na wysokości dzisiejszego Augsburga, jednak już przed 40 rokiem n.e. przesunięto ją do brzegów Dunaju[5].Po ok. 90 roku n.e., za panowaniaDomicjanaiTrajanagranice ponownie rozszerzono na północny zachód od fortuEiningnad Dunajem[6].Ostatecznie około 155–160 roku Limes przesunięto o kolejnych kilkadziesiąt kilometrów w głąbGermanii,aż po granicę gęstych lasów naNeckar[7],by w połowie III wieku cofnąć obsadzoną granicę na powrót na linię Renu i Dunaju[8].

Około 100 roku n.e. w skład Recji włączono terytoriumVindelicii,czyli obszarów wzdłuż Dunaju[9].Około roku 300[a]Recję przyłączono doDiecezji Italskieji podzielono na dwie prowincje wzdłuż linii biegnącej mniej więcej odJeziora Bodeńskiegona wschód, przezPartianum(dzisiejszePartenkirch), doInn[13][10][11][14].Stolicą położonej na południu Recji Pierwszej (łac.Raetia Prima) byłaCuria Rhaetorum,stolicą Recji Drugiej (łac.Raetia Secundaobejmująca ziemie dawnejVindelicii) byłaAugusta Vindelicorum(Augsburg)[15][9].

Miasta i podział administracyjny

[edytuj|edytuj kod]
Makieta forum w Cambodunum (dzisiejsze Kempten)

Alpejskie prowincje Rzymu były bardzo słabozurbanizowane[16].Jedynym miastem na terenie Recji posiadającym statusmunicipiumw II wieku byłaAugusta Vindelicorum,zwana równieżMunicipium Aelium Augustum,czyli dzisiejszyAugsburg[17].Z zachowanych inskrypcji nie jest jasne które miasta posiadały statuscivitas,jednak jest to dość prawdopodobne w przypadkuCambodunum(Kempten;prawdopodobnie pierwsza stolica prowincji) iBrigantium(Bregencji)[18].Strabon wspomina też o mieścieDamasia(prawdopodobnie znajdującym się na wzgórzu znanym dziś jakoAuerberg) jako o ważnym centrum religijnym i administracyjnym („akropolis”)[18].Z badań archeologicznych można wnosić, że rolę centrów administracyjnych mogły również pełnić miastaCuria(dzisiejszeChur),Phoebiana(Faimingen kołoDillingen) orazVicus Scuttarensium(dzisiejszeNassenfels)[19].

W czasach podboju istniało zaledwie kilka mniejszych ośrodków miejskich:Arbor Felix(dzisiejszeArbon),Foetibus(Füssen),Veldidena(Innsbruck) iTeriolis(Zirl)[16].Z badań archeologicznych wynika, że urbanizacja postępowała powoli. Do czasówcesarza Klaudiuszana terenie prowincji powstało zaledwie kilka kolejnych miasteczek (łac.vicus,l.mn.vici), m.in. wspomniane jużCuria,wzgórze Auerberg,Constantia(Konstancja) czyRapa(Schwabmünchen)[16].Akcja osiedleńcza przyspieszyła dopiero za rządówdynastii Flawiuszy(69−96), powstały wtedy m.in.Abodiacum(w rejonieOrsingen-Epfach),Bratananium(Gauting) i cywilneviciwokół fortów wojskowych nad Dunajem:Gontia(Günzburg) i nieznana z nazwy miejscowość wokół fortu wEnnetach(dzielnicyMengen)[16].W II wieku rzymskie wojska przesunęły granicę prowincji dalej na północ, ale wiele dotychczasowych obozów wojskowych zajęli cywile, tworząc kolejne miasteczka o charakterze czysto cywilnym; w tym czasie powstały m.in.Phoebiani(Faimingen),Aquileia(Heidenheim) iPons Aeni(Pfaffenhofen am Inn)[16].

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Wzmianka o Recji jako jednej z czterech krain, przez które wiedzie droga przezAlpypojawia się już w pisanych przed 146 p.n.e.DziejachPolibiusza[20].W czasach przedrzymskich tereny Recji zamieszkiwały dwie główne grupy ludności. Na północ od Alp, na obszarze pogórza alpejskiego, do ok. 50 p.n.e. dominowały typowolateńskieoppida,warowne osady stanowiące centra administracyjne lokalnych plemion, prawdopodobnieceltyckich[21].Z kolei górskie doliny zamieszkiwali przede wszystkimRetowie,o których wczesnej historii i pochodzeniu niewiele wiadomo[22].

Tytus LiwiuszwAb Urbe conditaiPliniusz StarszywNaturalis historia,a w ślad za nimi wielu antycznych autorów, wskazywali na pochodzenie Retów odEtrusków[23],którychGalowiemieli zepchnąć z ich siedzib w DoliniePaduna północ[24][9],zapewne między VII a V wiekiem przed naszą erą[25][10].Nieliczne zachowane inskrypcje wjęzyku retyckimoraz znaleziska archeologiczne wydają się potwierdzać to pokrewieństwo[26],jednak wielu autorów wskazuje raczej na pochodzenie Retów odCeltówlubplemion iliryjskich[10][27].Współcześni autorzy wskazują także na możliwość, że Retowie i Etruskowie mogli wywodzić się z wspólnego rdzenia, bądź też że byli potomkami autochtonów, którzy przyjęlijęzyk etruskina drodze wymiany kulturowej, a niekoniecznie masowej migracji[28].

Nazwa ludu Retów i zamieszkiwanej przez nich ziemi mogła pochodzić od wyznawanej przez nich bogini Rhei, utożsamianej przez Rzymian zKybele[29],możliwe również, że tożsamej z boginiąReitiączczoną przezWenetów[30].

W każdym razie do czasów rzymskich tereny Recji były w przeważającej większości zamieszkałe przez ludność celtycką[9],wojowniczą i dokonującą częstych wypraw łupieżczych na terenyGalii Narbońskiej[10].W czasie rzymskiej inwazji Retowie nie stanowili jednorodnej grupy etnicznej a raczej federację plemion, często o różnym pochodzeniu kulturowym[31][b].

Podbój rzymski

[edytuj|edytuj kod]
PozostałościTropaeum Alpium,pomnika upamiętniającego podbój ludów Alpejskich przez Cezara iOktawiana Augusta,wystawionego w6 roku p.n.e.
Rekonstrukcja bramy rzymskiego obozu warownegoBiriciana.Na terenie Recji znajdowało się kilkadziesiąt podobnych obozów, a także setki pojedynczych wież, stanic i strażnic chroniących granicy wzdłuż tzw.Limesu Górnogermańsko-Retyckiego.

Rzymianie pierwszy raz wkroczyli na tereny Retów w czasiewojen galijskich.Około 58 p.n.e.Juliusz Cezarpobiłplemiona helweckie[32],a także założył dwa warowne obozy wojskowe na wschodnich rubieżach podbitych przez siebie ziem:ColoniaJulia Equestris(dzisiejszeNyonnadJeziorem Genewskim) iAugusta Raurica(w pobliżu miejscowościAugstiKaiseraugstna obrzeżach dzisiejszejBazylei)[33].

W roku 16 p.n.e.Publius Silius Nervanajechał ziemie Retów i pokonał ich wojska w bitwie, w rok późniejTyberiusziDruzus Starszypowtórzyli inwazję i do 13 p.n.e. podbili całą Recję wraz z sąsiadującą z nią ziemiąNoricum[10][32].Na podbitych ziemiach rozwinęli osadnictwo wojskowe i utworzyli wiele nowych centrów osadniczych, m.in. wVindonissie(dzisiejszeWindisch)[33].Wśród pierwszych osadników byli m.in. weteraniLegio I GermanicaiLegio XX Valeria Victrix[34].Inaczej niż podbici Germanie i Celtowie w innych prowincjach, wydaje się, że Retowie nie wzniecali buntów przeciwko nowej władzy[35],choć postępująca romanizacja spowodowała m.in. powrót części mieszkańców do wierzeń i zwyczajów niemal zarzuconych jeszcze przed przybyciem Rzymian[36].Znaleziska archeologiczne wskazują, że wiele miejsc dawnego kultu pozostało w użyciu do późnego antyku[35].

Początkowo Recja zarządzana była przezlegataprowincjiGallia Belgica,jednak już w 16 roku naszej ery w czasie buntu legionów germańskich i opuszczeniu prowincji przezGermanika,legat wyznaczył osobnego zarządcę do spraw Recji, prawdopodobnie w randzeprefekta(praefectus civitatum) lubprokuratora(ten tytuł piastowali urzędnicy od czasów cesarzaTrajana)[c][10][38].Początkowo prokurator, którego siedzibą było miastoAugusta Vindelicorum(dzisiejszy Augsburg) rozporządzał czterema oddziałami (łac.ala,lm.alae)jazdyi 11kohortamipiechoty, w połowie II wieku na siły w jego dyspozycji składały się trzyalaei 13 kohort[10].W ciągu następnych dwóch stuleci prowincja została niemal w całościzromanizowana[33][9].

Prowincja graniczna Cesarstwa Rzymskiego

[edytuj|edytuj kod]
Zrekonstruowana prowincjonalna świątynia Herkulesa w Cambodunum (dzisiejsze Kempten)

Wojny markomańskieodcisnęły piętno na Recji. Już w latach 162−165ChattowieiChaukowiepróbowali najechać Recję i sąsiednią prowincjęGermania Superior,jednak ich wojska zostały odparte[39].Choć większość walk toczyła się wPanoniiiDacji,także Recja została spustoszona przez najazdy barbarzyńskie i szalejącą zarazę. By zabezpieczyć stale zagrożoną granicę, cesarzMarek Aureliuszw 170 stworzył wSalonae(dzisiejszySolinw Chorwacji) nowy legion,Legio III Italica,który na przełomie 179/180 roku przebazowano do Recji[40].Nowa jednostka w krótkim czasie wzmocniła tzw.Limes Górnogermańsko-Retycki,zwłaszcza w rejonieAgri Decumates,pomiędzy źródłamiDunajuiRenu[10].Jednocześnie legat legionu przejął władzę nad prowincją od dotychczasowych władz, co usprawniło prace fortyfikacyjne[41].Graniczne fortyfikacje początkowo składały się ztorfowegowału i fortów ziemno-drewnianych[42],w latach 150-200 wzmocnionych o konstrukcje kamienne[43].Legion posiadał główny obóz wCastra Reginaoraz stałe obozy, stanice i forty w kilkudziesięciu miejscach wzdłuż granicy i w strategicznych punktach na terenie prowincji, m.in. wVallatum,Submuntorium,Cambodunum(dzisiejszeKempten),VimaniiiCassiliacum(Memmingen)[44].

Już w czasiekryzysu wieku IIIpółnocne granice cesarstwa rzymskiego stały się celem atakówAlamanów,których bezskutecznie próbowali pokonać cesarzeKarakallaiMaksyminus Trak[45].Za panowaniaGalienaw 259 i 260 Alamanowie i ich sojusznicyJutungowiesplądrowali Recję i Północną Italię i zniszczyli m.in.Castra Regina.Kres ich inwazji położyły dopiero rzymskie zwycięstwa w pobliżuMediolanui w bitwie podAugusta Vindelicorum[46].Jednak mimo pokonania sił germańskich, Rzymianie utracili kontrolę nad ufortyfikowaną granicą a cesarz rozkazał wycofać siły rzymskie do Italii[47].W 268, roku śmierci cesarza, Alamanowie ponownie złupili Recję, wkroczyli do Italii i ponownie ulegli rzymskim legionom, tym razem pod wodząKlaudiusza II Gockiego[47].Pomimo rzymskich sukcesów Alamanowie i ich sojusznicy utrzymali większość Recji, wyparł ich dopieroAurelianw 274 roku, w czasie ekspedycji przeciwcesarstwu galijskiemu[47].Marek Aureliusz Probuspoprowadził kilka ekspedycji karnych na drugą stronę granicy i wzmocnił limes, dzięki czemu do Recji powrócił pokój[48].W IV wieku na terenie Recji zaczęły powstawać pierwsze wspólnotychrześcijan[49].

Za czasówDioklecjanaRecja przeszła spod administracji wojskowej pod cywilną[12].Tetrarchiawzmocniła obronę limesu w rejonie Recji i stan obrony prowincji pozostawał dobry przez kolejne stulecie[50][51],mimo okazjonalnych ataków ze strony Jutungów i Alamanów (m.in. w latach 357, 358, 363 i 383)[52][53].W połowie czwartego wieku kolejni cesarze (Konstans,Konstancjusz II,JulianiWalentynian I) znacząco rozbudowali system obronny w rejonie górnego Renu, górnego Dunaju i ziem leżących pomiędzy źródłami obu rzek[52].W tym czasie Recja była już niemal kompletnie zromanizowana; do tego stopnia, że zarówno przez antycznych, jak i współczesnych autorów bywa traktowana jako kulturowy dodatek do Italii, a nie odrębny region z własnymi tradycjami[54][55].

Upadek Rzymu i podboje germańskie

[edytuj|edytuj kod]
Zasięg wywodzącego się z łaciny językaromanszw średniowieczu

Chronologia ostatnich lat panowaniacesarstwa zachodniorzymskiegonad Recją nie jest jasna[56][57].Wielu autorów podaje, że prowincja została opuszczona przez rzymskie legiony już w końcu IV wieku, po śmierci cesarzaGracjanalub z rozkazuFlawiusza Stylicho[58][59],jednak wydaje się, że przynajmniej do ok. 415 roku (okres sporządzenia zestawienia wojsk rzymskich w Recji wNotitia Dignitatumto zapewne lata 415−417[60]) granica z plemionami germańskimi wciąż była stabilna i obsadzona przez regularną armię rzymską (limitanei)[61].Z badań archeologicznych i źródłowych wynika jednak, że już od pierwszych lat V wieku dochody z podatków z alpejskich prowincji spadały dramatycznie, a bandy germańskich wojowników coraz częściej zapędzały się bezkarnie aż do północnej Italii[56][62].W roku 400 prowincję złupili także sprzymierzeni zHunamiAlanowie[63],choć ponowny najazd Alanów,WandalówiSwebóww 406 roku udało się odeprzeć wojskom Stylicho[64].WPaństwie BożymAugustyn z Hipponywspomina o problemach zdostarczaniem zapasówdla jednostek wojskowych w Recji, znaleziska archeologiczne potwierdzają też budowę fortyfikacji wokół rzymskich osad położonych w rejonach narażonych na atakiWizygotóworaz wzrost osadnictwa germańskiego po obu stronach granicy[d][65].

Choć armia rzymska pozostawała na stanowiskach, już od czasów Walentyniana II miasta niemal się wyludniły[66][9],mieszkańcy wiosek coraz częściej musieli chronić się w ufortyfikowanych obozach na szczytach wzniesień, a bogatsi mieszkańcy masowo opuszczali Recję i emigrowali do bezpieczniejszych regionów na południu[67].Choć jeszcze w 430Aecjusz Flawiuszodparł kolejny najazd Iuthungi[68],a w 434 przepędził z RecjiBurgundów[69],ostateczniecesarstwo zachodniorzymskiestopniowo zaczęło tracić kontrolę nad terenami północnej Recji na rzeczAlamanów,którzy w 478 zapuścili się aż doBatavisw prowincji Noricum (dzisiejszaPasawa)[68].Choć oficjalnie Rzym zachował zwierzchnictwo nad prowincją[70],prawdopodobnie do końca stulecia Alamanowie zajęli całe jej terytorium[10].Część ziem Recji zajęli też przybyli z terenu dzisiejszychCzechBawarowie[71].

Potęgę Alamanów złamałChlodwig I,który pokonał ich wbitwie pod Tolbiacw 496 roku[68].W jej wyniku ziemie Alemanów w dzisiejszej Francji dostały się pod panowaniePaństwa Franków,zaś tereny Recji przypadły, przynajmniej nominalnie[72],Teodorykowi,władcy powstałego na gruzach cesarstwa zachodniorzymskiegoKrólestwa Ostrogotów[68].W roku 507 Teodoryk oficjalnie przekazał Alamanom Recję i ostatecznie zezwolił im na zasiedlenie terenów po obu stronach dawnej granicy, z zadaniem jej obrony przed innymi ludami[73].Jednak po jego śmierci, w 536 roku Frankowie podbili tereny przyszłej Szwajcarii tworząc na jej części prowincję Recji Środkowej lub Kurialnej (Raetia Curiensis), zarządzaną przez lokalnych biskupów[29][74].W czasachKarola WielkiegoRecję przekształcono w dziedziczne księstwo[29].

Jeszcze w V wieku Recja Druga uległagermanizacji[15],Recja Pierwsza pozostała pod wpływem Rzymu do czasów najazduOstrogotóww latach 493−537, gdy stała się częściąPaństwa FrankówjakoRaetia Curiensis[15].

Alamanowie zachowali swój język, jednak pod wpływem miejscowej ludności i długotrwałej służby u boku Rzymian jakofoederatiprzejęlirzymskie prawoi zwyczaje, a tytuły lokalnych władcówDux Raetiarum,praeses Raetiarumi urządtrybunaprzetrwały w Recji do średniowiecza[75],choć w przeciwieństwie do większości ludów germańskich rolę suwerena w ich społeczeństwie spełniał tradycyjniewiec[76].Mimo germanizacji warstw wyższych, jeszcze między XII a XIII wiekiem miejscowa ludność posługująca się językiem wywodzącym się z łaciny stanowiła większość na tym obszarze[29][15].Dopiero w 1524 dokument powołujący do życiaLigę Dziesięciu Jurysdykcji,jedno ze znaczniejszych państw na terenie dzisiejszej Szwajcarii, zniósł łacinę jako język urzędowy na terenie dawnej Recji i zastąpił jąniemieckim[15].Do dziś na terenieGryzoniizamieszkuje znacząca mniejszość retoromańska[1].

Gospodarka

[edytuj|edytuj kod]
Winnica na terenie współczesnej Gryzonii

Od początku rzymskiej kolonizacji Recja miała znaczenie przede wszystkim strategiczne, jako przedmurze alpejskich przełęczy i strategiczny łącznik międzyItaliąaGermaniąi międzyGaliąaPanonią[77].Z czasem zaczęła jednak czerpać znaczące przychody z tego tytułu, zwłaszcza dziękihandlowirzymskimitekstyliami i ceramiką zplemionami germańskimi[55].

Głównymi drogami prowincji były zbudowana w 46 rokuVia Claudia Augusta( "Via Imperii")[78],zWeronyiTridentiumprzez przełęczBrennus MonsdoAugusta Vindelicorum,jej wschodnia odnogaVia Raetia(przez przełęczScharnitziSeefelddoVeldidenai dalej doAugusta Vindelicorum), oraz szlak zComumprzez przełęczCunus AureusiCuriadoCambodunumi dalej doGuntii.Via Decia,zbudowana na polecenie cesarzaDecjuszaw 250 roku, łączyła, z wykorzystaniem już istniejących dróg, południową część prowincji na liniiBrigantium – Veldidena[79].Istniało również kilka drewnianych mostów przezDunaj,RenorazIlleriLech[80].

W porównaniu z położonymi dalej na południe regionami Rzymu, Recja była stosunkowo biedną prowincją. Choć za czasówKonstantyna Wielkiegozostała zaliczona domakroregionuItalia annonaria(„Italii zasobnej w zboże” )[81],w rzeczywistości od najdawniejszych czasów jedynie nieliczne żyzne doliny nadawały się pod uprawy[82][9].Podstawą egzystencji dużej części ludności były wypas bydła i wyrąb lasów[9],a w czasach przedrzymskich także regularne wyprawy łupieżcze[82][9].Rzymianie wprowadzili na terenie Alp uprawęwinorośli,awinoprodukowane w Recji miało renomę nie mniejszą, niż wina italskie[82][9].Ich miłośnikiem miał być m.in. samOktawian August[82][9].

Już w I wieku p.n.e. alpejskie plemiona wydobywały i wytapiałyzłoto,jednak główne rzymskie kopalnie tego kruszcu leżały dalej na zachód, w rejonie miastaBessa[83]iVirunum,stolicy prowincji Noricum[84].W czasach rzymskich na terenie Recji odnaleziono także bogate złożamiedziisrebra,rudę eksportowano do północnej Italii, skąd wykonane z niej wyroby trafiały do wszystkich prowincji imperium[84].

Choć alpejskie wyżyny zasobne były w lasy, transport drewna przez górskie przełęcze był mało opłacalny i Rzymianie pozyskiwali je głównie z terenów położonych na południowym pogórzu alpejskim; drewno z alpejskich lasów zidentyfikowano jednak m.in. wśród znalezisk wPompejach[85].Lokalni kupcy eksportowali równieżwosk pszczeli,miód,smołęisery[9].

  1. Część źródeł przypisuje podziałDioklecjanowi[10][11],inne wspominają o podziale w pierwszych dekadachIV wieku,a więc już za czasówKonstantyna[12][13].
  2. Spośród 50 plemion wyszczególnionych jako podbite przez Rzymian na tzw.Tropaeum Alpiumhistorycy są w stanie powiązać tylko kilka z ich alpejskimi siedzibami. PozaWindelikami(łac.Vindelici) są toEstioneszamieszkujący okolice współczesnego Kempten iBrixentesod nazwy których pochodzi nazwa współczesnejBregencji.Mniej pewna jest identyfikacjaLikateszmieszkujących prawdopodobnie górny biegrzeki Lech,Cosuanetes,RunicatesiCatenattesmieszkających u podnóża Alp,Vennonenteszamieszkujących dolinę górnego Renu orazVennostes,prawdopodobnie zajmujących południową część dzisiejszegoTyrolu[31].
  3. Na przestrzeni dziejów gubernatorzy Recji z nadania Rzymu nosili różne tytuły w zależności od aktualnie obowiązujących praw. Pierwszym znanym z imienia i rangi był rządzący za czasów Tyberiusza (przed rokiem 19) Sextus Pedius Lusianus Hirrutus,praefectus raetis vindolicis vallis poeninae- "prefekt Recji, Vindolicji iDoliny Punickiej".Następnie prowincją zarządzali" prokuratorzy prowincji Recja (łac.procuratores augusti provinciae raetiae), "legaci cesarscy w randzepropretorana prowincję Recji "(łac.legati augusti pro praetore provinciae raetiae), wreszcie wojskowi "wodzowiegranicy reckiej "(łac.duces limitis raetici) oraz cywilni "gubernatorzyprowincji Recja "(łac.praesides provinciae raetiae). Ostatnim znanym z imienia gubernatorem był Septimus Valentio (ok. 290 roku). Najpełniejszą listę wszystkich zarządców prowincji niezależnie od rangi podaje Mary Bradford Peaks[37].
  4. Ammianus Marcellinuspodaje, że w jego czasach (koniec IV wieku) większość barbarzyńców mieszkała już nie dalej niż 10 mil od rzymskiejlimes;prawdopodobnie podobny nacisk plemion germańskich widoczny był także na pozostałych odcinkach granicy[52].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abCoray 2011 ↓,s. 208-210.
  2. abcdRichardson 1974 ↓,s. 3-4.
  3. Schmidts 2007a ↓,s.v. „The province’s remaining borders…”.
  4. Schmidts 2007a ↓,s.v. „The northern border changed several times…”.
  5. Schmidts 2007a ↓,s.v. „An advance to the Danube…”.
  6. Schmidts 2007a ↓,s.v. „The systematic advance…”.
  7. Wilkes 2005 ↓,s. 213.
  8. Schmidts 2007a ↓,s.v. „In a final operation…”.
  9. abcdefghijklWilliams 1857 ↓,s. 700-701.
  10. abcdefghijBunson 1991 ↓,s. 356.
  11. abWilkes 2005 ↓,s. 707-708.
  12. abPeaks 1907 ↓,s. 169.
  13. abRichardson 1974 ↓,s. 4.
  14. Burns 1994 ↓,s. 8.
  15. abcdeCoray 2011 ↓,s. 208.
  16. abcdeMOFAS 2007 ↓,¶ „The origins”.
  17. Schmidts 2007b ↓,s.v. „The extent to which Raetia…”.
  18. abSchmidts 2007b ↓,s.v. „The existence of several civitates…”.
  19. Schmidts 2007b ↓,s.v. „For a province the size of Raetia…”.
  20. Polibiusz ↓,XXXIV.10.18.
  21. Schmidts 2007a ↓,¶ „The Late LaTène Period situation”.
  22. Heuberger 1939 ↓,s. 186-188.
  23. Liwiusz ↓,V.10-11.
  24. Pliniusz Starszy ↓,III.20, 130-136.
  25. Liwiusz ↓,V.34.
  26. Wojtowicz 1976 ↓,s. 14.
  27. Cary i Scullard 1992 ↓,s. 45-46.
  28. Cornell 2012 ↓,s. 44.
  29. abcdKlieger 2012 ↓,s. 41.
  30. Schmidts 2007a ↓,s.v. „The alpine areas were not culturally Celtic…”.
  31. abSchmidts 2007a ↓,¶ „The tribes”.
  32. abRichardson 1974 ↓,s. 3.
  33. abcSayles 1998 ↓,s. 21.
  34. Peaks 1907 ↓,s. 211.
  35. abSchmidts 2007a ↓,¶ „Resistance and integration”.
  36. Schmidts 2007a ↓,¶ „Indigenous Cult sites”.
  37. Peaks 1907 ↓,s. 185-195.
  38. Peaks 1907 ↓,s. 165-169.
  39. Schutte 2013 ↓,s. 200.
  40. Peaks 1907 ↓,s. 205.
  41. Peaks 1907 ↓,s. 165, 168-170, 205.
  42. Wilkes 2005 ↓,s. 18.
  43. Peaks 1907 ↓,s. 219.
  44. Peaks 1907 ↓,s. 205-206, 220-221.
  45. Wilkes 2005 ↓,s. 18, 29, 223.
  46. Wilkes 2005 ↓,s. 43-44, 223, 442.
  47. abcWilkes 2005 ↓,s. 223.
  48. Wilkes 2005 ↓,s. 224.
  49. Wilkes 2005 ↓,s. 591-592.
  50. Wilkes 2005 ↓,s. 266.
  51. Previté-Orton 1975 ↓,s. 53-54.
  52. abcBurns 1994 ↓,s. 117.
  53. Schutte 2013 ↓,s. 120, 127.
  54. Previté-Orton 1975 ↓,s. 6.
  55. abRostovtzeff 1926 ↓,s. 216.
  56. abBurns 1994 ↓,s. 128.
  57. Burns 1994 ↓,s. 129.
  58. Peaks 1907 ↓,s. 206.
  59. Burns 1994 ↓,s. 114.
  60. Burns 1994 ↓,s. 137.
  61. Burns 1994 ↓,s. 114, 128-129.
  62. Sergeant 1898 ↓,s. 39.
  63. Lupoi 2007 ↓,s. 14.
  64. Lupoi 2007 ↓,s. 53.
  65. Burns 1994 ↓,s. 39-42, 117, 129-130.
  66. Schutte 2013 ↓,s. 120.
  67. Burns 1994 ↓,s. 146, 123.
  68. abcdSchutte 2013 ↓,s. 121.
  69. Sergeant 1898 ↓,s. 90.
  70. Lupoi 2007 ↓,s. 39.
  71. Previté-Orton 1975 ↓,s. 136, 193.
  72. Christie 2006 ↓,s. 357.
  73. Lupoi 2007 ↓,s. 14, 56, 85.
  74. Lupoi 2007 ↓,s. 56.
  75. Lupoi 2007 ↓,s. 57.
  76. Lupoi 2007 ↓,s. 178-179.
  77. Schmidts 2007a ↓,¶ „Roads”.
  78. Schmidts 2007a ↓,s.v. „The most important road…”.
  79. Wielowiejski 1984 ↓,s. 141-142.
  80. Schmidts 2007a ↓,s.v. „A bridge across the Danube…”.
  81. Christie 2006 ↓,s. 64-65.
  82. abcdChisholm (red.) 1911 ↓,s. 812-813.
  83. Wilson, Kron i Hawkins 2012 ↓,s. 134, 148.
  84. abRostovtzeff 1926 ↓,s. 71.
  85. Wilson, Kron i Hawkins 2012 ↓,s. 140.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]