Przejdź do zawartości

Rok wiary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rok Wiary
Data ogłoszenia

11 października2012

Miejsce ogłoszenia

Watykan

przez

Benedykta XVI

Data zakończenia

24 listopada2013

Miejsce zakończenia

Watykan

przez

Franciszka

Rok Wiary– okres wKościele katolickimrozpoczynający się 11 października 2012 roku, w pięćdziesiątą rocznicę otwarciaSoboru Watykańskiego II,a kończący wUroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata,24 listopada 2013 roku. W dzień rozpoczęcia minęło także 20 lat od opublikowania przezJana Pawła IIKatechizmu Kościoła Katolickiego[1]i obradowałSynod Biskupównad kwestią nowejewangelizacji.

Ogłoszony został przezpapieżaBenedykta XVIw liście apostolskim w formiemotu proprioPorta fidei[2]wydanym 11 października2011roku.

Cele i znaczenie[edytuj|edytuj kod]

W założeniu papieża Rok wiary miał być zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia doChrystusa,zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Powinien był również wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują się wKatechizmie Kościoła Katolickiego.Katechizm ma być też prawdziwym narzędziem wspierania w wierze, zwłaszcza dla tych, którzy troszczą się o wychowaniechrześcijan.

Papież zaznaczał, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją, by bardziej celebrować wiarę wliturgii,zwłaszczaEucharystii.Jednocześnie pragnął, żeby świadectwo życia ludzi wierzących było coraz bardziej wiarygodne. Zdaniem papieża zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien był ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary[2].

Symbolika[edytuj|edytuj kod]

ChrystusPantokratormozaikawapsydziekatedrywCefalù

Rok Wiary jest symbolizowany przez logo pokazane w górnej części tego artykułu oraz przez mozaikęPantokratorapochodzącą z sycylijskiejkatedry w Cefalù[3].

Wydarzenia[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Jan Paweł II:Fidei depositum.[dostęp 2012-04-10].(łac.).
  2. abBenedykt XVI:Porta fidei.[dostęp 2012-04-10].(pol.).
  3. Ks. Michał Janocha:Pantokrator z Cefalù.archidiecezja.warszawa.pl. [dostęp 2013-07-05]. [zarchiwizowane ztego adresu(2013-05-09)].

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]