Przejdź do zawartości

Ropa naftowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ropa naftowa

Ropa naftowa;pot.ropa[1],nafta[2],olej skalny[3]– ciekłakopalina,złożona z mieszaniny naturalnychwęglowodorówgazowych, ciekłych i stałych (bituminów) z niewielkimi domieszkami związków azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń nieorganicznych. Ma podstawowe znaczenie dlagospodarki światowejjakosurowiecprzemysłupetrochemicznego,jeden z najważniejszych surowców energetycznych.

Pochodzenie ropy naftowej

[edytuj|edytuj kod]

Teoria nieorganiczna pochodzenia ropy

[edytuj|edytuj kod]

Teoria organiczna pochodzenia ropy

[edytuj|edytuj kod]

Teoria organiczna pochodzenia ropy (stworzona m.in. przez:B. Radziszewskiego,K. Englera,H. Höfera, J.E. Hackforda, D. White’a) mówi, że ropa naftowa powstała przez przeobrażenie szczątków roślinnych i zwierzęcych nagromadzonych wraz z drobnymi okruchami mineralnymi w osadach morskich. Czynnikami powodującymi przejście substancji organicznych wbituminysą prawdopodobnie: środowisko redukujące, odpowiednia temperatura i ciśnienie, działalność bakterii, oddziaływanie pierwiastków promieniotwórczych i innych[4].

Występowanie ropy naftowej

[edytuj|edytuj kod]
Złoża ropy naftowej w Polsce (2013)
Borysławsko-Drohobyckie Zagłębie Naftowe,szyb naftowy (1909)
Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów

Złoża ropy naftowej często łączą się ze złożamigazu ziemnego.Występują najczęściej wantyklinach,przy czym sekwencja jest następująca: u dołu występuje podścielająca złożesolanka,następnie ropa naftowa, a w szczycie antyklinygaz ziemny.Może też występować w mieszaninie z piaskiem, tworząc tzw.piaski bitumiczne.

Skały zbiornikowe

[edytuj|edytuj kod]

Skałami macierzystymiropy naftowej są najczęściej ciemne łupki o dużej zawartości substancji bitumicznych. Ze skał macierzystych ropa pod wpływem gradientu ciśnienia przesączała się do sąsiadujących ze skałami macierzystymi skał o większej porowatości i/lub przepuszczalności (głównie piaskowców, często również wapieni).

Złożowe prowincje naftowe

[edytuj|edytuj kod]

Ropę naftową wydobywa się wAzji(w rejonieZatoki Perskiej,basenieMorza Kaspijskiegooraz naSyberii), wAmeryce Północnej(wZatoce Meksykańskiej,wStanach Zjednoczonych,wKanadziei wMeksyku), na dnieMorza Północnegooraz wpółnocnej Afryce.

Właściwości ropy naftowej

[edytuj|edytuj kod]

Surowa ropa naftowa wydobywana ze złoża jest cieczą barwy zwykle ciemnobrunatnej o ostrym, charakterystycznym zapachu, nierozpuszczalną w wodzie. Jest ona cieczą palną.

W zależności od pochodzenia jej barwa i inne własności mogą się zmieniać. Rozróżnia się cztery klasy ropy – A, B, C i D o różnych własnościach.

Skład chemiczny ropy

[edytuj|edytuj kod]

Podstawowy skład pierwiastkowy ropy naftowej to:

Oprócz tych pierwiastków w ropie naftowej można znaleźć około 50 innych pierwiastków chemicznych, w tymwanad,nikiel,chlor.

Pod względem związków:

Właściwości fizyczne ropy

[edytuj|edytuj kod]

Średnia masa cząsteczkowa wynosi 220–300 g/mol (rzadko 450–470 g/mol). Gęstość 0,73–1,03 g/cm³[5].

Podział ropy

[edytuj|edytuj kod]
  • ze względu nagęstość:
    • lekka (poniżej 0,878 g/cm³)
    • średnia (od 0,878 do 0,884 g/cm³)
    • ciężka (powyżej 0,884 g/cm³)
  • ze względu naskład chemicznyropy:
  • ze względu na zawartośćsiarkiw ropie:
    • niskosiarkowa (poniżej 0,5%)
    • siarkowa (powyżej 0,5%)
  • ze względu na zawartość żywic w ropie:
    • małożywiczna (poniżej 17%)
    • żywiczna (od 18 do 35%)
    • wysokożywiczna (powyżej 35%)
  • ze względu na zawartość parafiny w ropie:
    • niskoparafinowa (bezparafinowa) (temperatura krzepnięciaponiżej −16 °C)
    • parafinowa (temperatura krzepnięcia od −15 °C do +20 °C)
    • wysokoparafinowa (temperatura krzepnięcia powyżej +20 °C)

Poszukiwanie ropy naftowej

[edytuj|edytuj kod]

Badania geofizyczne

[edytuj|edytuj kod]

Podstawową metodą typowania obszarów perspektywicznych i poszukiwania złóż ropy naftowej przez geofizyków jestsejsmika refleksyjna.Dzięki niej można rozpoznać budowę geologiczną badanego terenu i wytypowaćpułapki złożowe.

Wiercenia poszukiwawcze

[edytuj|edytuj kod]

Obecnie ropy naftowej poszukuje się na każdym terenie ze względu na wyczerpywanie się złóż dotychczas eksploatowanych.

Wydobycie ropy naftowej

[edytuj|edytuj kod]
Wydobycie ropy naftowej przez największych producentów w latach 1960–2006[6]
Schemat wydobycia ropy naftowej spod dna morskiego
1.Platforma wydobywcza
2. Warstwy skalne
3. Szyby
4. Gaz i ropa uwięzione w porowatej skale

Ropa jest wydobywana co najmniej od średniowiecza. Lokalizacja największych zasobów:

Afryka

Nigeria,Angola,Libia,Tunezja,Algieria,Egipt,Mauretania,Czad,Sudan,Sudan Południowy,Kamerun,Gabon,Kongo,Gwinea Równikowa,Południowa Afryka,Kenia,Tanzania,Mozambik,Somalia

Ameryka Północna

Meksyk(na półwyspieJukatanoraz nadZatoką Meksykańską);Stany Zjednoczone(wKalifornii,naAlasce,wNevadzie,wUtah,wArizonie,wKolorado,wNowym Meksyku,wKansas,wOklahomie,wTeksasie,wLuizjanie,wNebrasce,wDakocie Północnej,wDakocie Południowej,wWyoming,wMontanie,wIowa,wMissouri,wMichigan,wIllinois,wKentucky,wTennessee,wAlabamie,wMissisipi,naFlorydzie,wIndianie,wOhio,wNowym Jorku,wPensylwanii,wWirginii Zachodniej,wWirginii);Kanada(wNowej Fundlandii i Labradorze,wOntario,wManitobie,wSaskatchewan,wAlbercie); naKubie,wGwatemali,wBelize

Ameryka Południowa

Wenezuela,Brazylia,Kolumbia,Ekwador,Gujana,Trynidad i Tobago,Boliwia,Chile,Argentyna,Falklandy

Europa

naMorzu Północnym,z którego wydobywająWielka Brytania,Norwegia,Dania,Holandia,Niemcy;wokółSycyliiiSardynii;naMorzu Barentsa,z którego wydobywają Norwegia iRosja;wAustrii,wChorwacji,wSerbii,wRumunii,wBułgarii,wRosji(Zagłębie Wołżańsko-Uralskie,obwód samarski,Baszkiria,obwód permski,Czeczenia,Adygeja,Republika Komi,Sachalin,obwód królewiecki)

Azja

Zatoka Perska,z której wydobywająZjednoczone Emiraty Arabskie,Arabia Saudyjska,Katar,Bahrajn,Kuwejt,Irak,Iran,OmaniJemen;wAzerbejdżanie;naMorzu Kaspijskim,z którego wydobywająRosja,Azerbejdżan,Kazachstan,Turkmenistan,Iran; w Kazachstanie, w Turkmenistanie, wSyrii,wIndiach,Chińska Republika Ludowa(Daqing,Shengli,Nanyang,Renqiu,Karamay,Dagang,Yumen,naMorzu Żółtym,naMorzu Południowochińskim), wTajlandii,wMalezji,wIndonezji,naFilipinach,wWietnamie,wAfganistanie,wPakistanie

Oceania

Australia,Nowa Zelandia,Papua-Nowa Gwinea

Duży wpływ na wielkość wydobycia i ceny ropy naftowej ma organizacjaOPECzrzeszająca kilkanaście krajów znad Zatoki Perskiej, Afryki i Ameryki Pd. W 2010 roku udział OPEC w światowym wydobyciu ropy naftowej wynosił 44%[7].

Światowe zasoby ropy naftowej w 2013 szacowane były na 1688 miliardówbaryłek(230 mldton)[8].Wydobycie ropy wynosiło około 60 mln baryłek dziennie w 1986, około 70 mln baryłek dziennie w 1996, około 80 mln baryłek dziennie w 2004 i około 86 mln baryłek dziennie w 2013[8].

Wydobycie ropy naftowej i rezerwy największych producentów ropy[8]
Lp. Kraj Wydobycie w 2013
(tys. baryłek/dzień)
Rezerwy
(mld baryłek)
Rezerwy
(lata)
1 Arabia Saudyjska(OPEC) 11525 265,9 63
2 Rosja 10788 93,0 23
3 Stany Zjednoczone 10003 44,2 12
4 Chiny 4180 18,1 12
5 Kanada 3948 174,3 121
6 Zjednoczone Emiraty Arabskie(OPEC) 3646 97,9 73
7 Iran(OPEC) 3558 157,0 120
8 Irak(OPEC) 3141 157,0 137
9 Kuwejt(OPEC) 3126 101,5 89
10 Meksyk 2875 11,1 11
11 Wenezuela(OPEC) 2623 298,3 311
12 Nigeria(OPEC) 2322 37,1 44
13 Brazylia 2114 15,6 20
14 Katar(OPEC[i]) 1995 25,1 34
15 Norwegia 1837 8,7 13
Łącznie 86808 1687,9 53
  1. W OPEC w latach 1961–2018
Platforma wiertnicza

Wydobycie w Polsce

[edytuj|edytuj kod]

Transport ropy naftowej

[edytuj|edytuj kod]
Eksport ropy naftowej
Import ropy naftowej

Ropę transportuje się na dwa sposoby. Na terenach lądowych najbardziej opłacalny ekonomicznie jesttransport rurociągowy.Rurociągi ropy naftowej są wykonane ze stalowych rur o wewnętrznej średnicy 30 do 120 cm. Tam gdzie to możliwe, są budowane na powierzchni ziemi. Ropa naftowa jest utrzymywana w ruchu przez system stacji pomp, budowanych wzdłuż rurociągu i zwykle płynie z prędkością około 1 do 6 m/s.

Chociaż rurociągi można budować nawet pod morzem, to jest to bardzo wymagający ekonomicznie i technicznie proces, a przy tym ryzykowny ekologicznie, więc większość ropy naftowej jest transportowana na morzu przeztankowce.Załadunek odbywa się naFPSO,platformach eksploatacyjnych,lub przybojach przeładunkowych,a rozładunek tankowców odbywa się wterminalach naftowych.

Przetwórstwo ropy naftowej

[edytuj|edytuj kod]

Przetwórstwem ropy naftowej zajmuje sięprzemysł rafineryjny,który przerabia ją wrafineriach. Aby wyodrębnić z ropy jej poszczególne składniki (np. benzynę) stosuje siędestylację frakcyjną.Ropę rozdziela się na frakcje dzięki różnicy w temperaturach wrzenia poszczególnych jej składników. Jakość ropy ustala się na podstawieindeksu API.

Zastosowanie ropy naftowej

[edytuj|edytuj kod]

Jest podstawowym surowcem przemysłupetrochemicznegostosowanym do otrzymywania m.in.benzyny,nafty,olejów,parafiny,smarów,asfaltów,mazutów,wazelini wielu materiałów syntetycznych.

Skażenie środowiska

[edytuj|edytuj kod]

Ropa naftowa może skazić środowisko w dwóch sytuacjach – podczas poszukiwań i eksploatacji, oraz w czasie transportu. O ile erupcje związane z anormalnie wysokim ciśnieniem złożowym lub awariamigłowic przeciwerupcyjnychsą rzadkie i szybko opanowywane, to dużym zagrożeniem dla środowiska są awarie powstałe w czasie transportu – głównie katastrofy tankowców (np.MT Exxon Valdez,MT Prestige).

Katastrofy wielkich zbiornikowców zdarzają się na świecie prawie co rok. Wyciek ropy naftowej spowodowany awarią zbiornikowca ma bardzo poważne skutki:

  • ropa szybko rozprzestrzenia się po powierzchni morza, tworząc na wodzie warstwę o grubości 0,3 mm i powodując zanieczyszczenie wybrzeża;
  • najlżejsze składniki ropy parują, a najcięższe mieszają się z wodą morską i powoli opadają na dno;
  • lepka ropa skleja pióra ptaków morskich oraz skrzela ryb i innych zwierząt wodnych;
  • na skażonym obszarze ropa uniemożliwia zwierzętom wodnym poruszanie, oddychanie i odżywianie się;
  • warstwa ropy nie przepuszcza potrzebnego organizmom tlenu i promieniowania słonecznego;
  • bakterie stopniowo usuwają ropę, zużywając do tego celu cały tlen rozpuszczony w wodzie.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. ropa.[w:]Słownik języka polskiego[on-line]. PWN. [dostęp 2015-05-01].
  2. nafta.[w:]Słownik języka polskiego[on-line]. PWN. [dostęp 2015-05-01].
  3. Witold Doroszewski (red.):olej.[w:]Słownik języka polskiego[on-line]. PWN. [dostęp 2015-05-01].
  4. Encyklopedia Powszechna PWN, tom 4, s. 54. Państwowe Wydawnictwo Naukowe – Warszawa 1976 r.
  5. Encyklopedia techniki. Chemia,WładysławGajewski(red.), Warszawa:Wydawnictwa Naukowo-Techniczne,1965,OCLC33835352.
  6. World Crude Oil Production.[dostęp 2010-08-29].
  7. Economy.„Iran Investment”. 4 (50), s. 7, 2010.
  8. abcBP Statistical World Energy Review 2014,BP,2014[dostęp 2014-06-20][zarchiwizowane zadresu2015-10-10].