Przejdź do zawartości

Seszat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Seszat
Sš3t
bogini pisma i rachunków, opiekunka budownictwa i budowniczych
Ilustracja
Bogini Seszat pomiędzy faraonem i Thotem (fragment reliefu)
Inne imiona

Seszet

Występowanie

mitologia egipska

Teren kultu

starożytny Egipt

Szczególne miejsce kultu

HermopolisiHeliopolis

Seszat(egip.Sš3t) – wmitologii egipskiejbogini pisma i rachunków, opiekunka budownictwa i budowniczych.

Zajmowała się zapisywaniem roczników królewskich oraz asystowaniem przy wyznaczaniu miejsca i projektowaniu obiektów sakralnych.

Przedstawiana była jako kobieta w skórzepanteryze skomplikowanym symbolem na głowie: siedmiopromiennej gwiazdy zawieszonej na półokrągłej ramie zwieńczonej dwoma piórami (jego znaczenie nie jest znane).

Kult jej wywodził się zSaiswdelcie Nilu.Występuje już w przedstawieniach z okresu tynickiego (IiII dynastia), a jej imię wyraźnie związane jest z istniejącym już wtedy rytuałem fundacyjnym świątyń. Wpłaskorzeźbachz tego okresu (np. ze świątyni wAmadawNubii) towarzyszy władcy, wspólnie napinając linę przy zaznaczeniu zarysów nowej świątyni, co było elementem takiego rytuału (w rzeczywistości zastępował ją w tym kapłan jej kultu). Była blisko związana zThotem,uważana za jego siostrę lub córkę i często wraz z nim występuje na świątynnych reliefach (np. wRamesseum– jako zapisująca lata panowaniaRamzesa IIna liściach świętego drzewa „iszed” ).

Czczono ją szczególnie wHermopolis,ośrodku kultu Thota, i wHeliopolis,gdzie identyfikowano ją zNeftydą,również pochodzącą z Sais.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]