Przejdź do zawartości

Siła robocza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Protest wMcDonald’sw Nowym Jorku w celu podwyżki wynagrodzenia dla pracowników

Siła robocza– wekonomiioznacza częśćspołeczeństwawwieku produkcyjnym,która jest w stanie pracować i do tego skłonna[1].Zatem jest to suma zatrudnionych ibezrobotnych[2].W tym kontekście mówimy zwykle o osobach, które ukończyły odpowiedni wiek (np. 15 lub 18 lat), nie kształcą się już w trybie dziennym, są fizycznie zdolne do pracy, nie przekroczyływieku emerytalnego,nie zrezygnowały z uczestnictwa wrynku pracy(np. z powodu wychowania dzieci lub prowadzeniagospodarstwa domowego)[3].

Siła robocza to zdolność człowieka do wykonywaniapracy,na którą składają się zdolność fizyczna i psychiczna orazkwalifikacjewynikające z posiadanego wykształcenia i doświadczenia. Siła robocza obejmuje ludzi pracujących i poszukujących pracy. Stanowi jeden z głównych czynników wytwórczych.

Pojęcie to wywodzi się literaturymarksistowskiej,gdzie często stosowane jest zamiennie z pojęciemproletariatu.Jest ono pojmowane jako zasób jednostek ludzkich zdolnych do pracy.

Obecnie w literaturzesocjologicznejiekonomicznejzastępowane jest pojęciemkapitał ludzki,które uwzględnia nie tylko liczbę pracowników, ale także ichmotywacje,przedsiębiorczość,kwalifikacje[1].Często jednakże w stosunku do pracowników wykonujących prace proste, najczęściej w przemyśle, atrakcyjnych ze względu na niskie koszty utrzymania dla pracodawcy, stosuje się pojęcietaniej siły roboczej.

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. abSiła robocza,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2021-07-30].
  2. Gregory N. Mankiw, Mark P. Taylor:Makroekonomia.Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2015, s. 98.ISBN978-83-208-2203-8.
  3. MateuszMachaj,RobertGwiazdowski,Wolna przedsiębiorczość: Podręcznik do nauki podstaw przedsiębiorczości,wyd. 1, Wrocław:Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa,2021, s. 354,ISBN978-83-65086-06-8[dostęp 2024-02-04].