Przejdź do zawartości

Sitcom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kadr z sitcomuThe Joey Bishop Show

Sitcom(ang.situation comedy) – rodzajserialu komediowego,w którym dominuje tzw. humor sytuacyjny[1].Akcja sitcomu rozgrywa się przez większość czasu w jednym pomieszczeniu. Rodzaj tej sztuki filmowej zapoczątkowano wStanach Zjednoczonych.Nazwasitcompochodzi od angielskiego wyrażeniasituation comedy(„komedia sytuacyjna” ).

Definicja

[edytuj|edytuj kod]

Trudno jest sformułować ostateczną definicję sitcomu, który – podobnie jak innegatunki telewizyjne– nieustannie ewoluuje. ZdaniemLawrence’a E. Mintzatradycyjna forma sitcomu to

półgodzinna seria, której odcinki opowiadają o losach powracających bohaterów w ramach niezmiennej konwencji. Innymi słowy, każdego tygodnia oglądamy tych samych ludzi w tym samym miejscu. Odcinki są skończone; sytuacja przedstawiona w danym epizodzie jest zazwyczaj zamknięta, wyjaśniona i rozwiązana pod koniec półgodzinnego segmentu. (…) Sitcomy są zazwyczaj wykonywane przy udziale publiczności i nadawane na żywo (jak to bywało dawniej) bądź też nagrywane na taśmę, stąd też często zawierają element metadramy – ponieważ śmiech jest również nagrywany (czasami nawet ulepszany w montażu), telewidzowie są świadomi, że oglądają sztukę, performance, komedię[2].

Powyższa definicja dobrze opisuje klasyczne produkcje (np.Kocham Lucy,The Adventures of Ozzie and Harriet), ale gorzej sprawdza się w odniesieniu do seriali takich jakHoży doktorzyczyBiuro,które też określa się mianem sitcomu, mimo że brakuje w nich ścieżki dźwiękowej ze śmiechem publiczności[3].

Historia

[edytuj|edytuj kod]
Pokój z sitcomuTeoria wielkiego podrywu

Sitcom wywodzi się z popularnych w Stanach Zjednoczonych gatunków teatralnych – amerykańskiegowodewiluorazminstrel shows[3]– które do telewizji trafiły za pośrednictwem radia (do programów radiowych, które zaadaptowano w telewizji należą m.in.The Beulah Show,Life with LuigiorazAmos ’n’ Andy)[3].

Do amerykańskiej klasyki tego gatunku należą takie hity jakPełna chata,Świat według Bundych,Krok za krokiem,Przyjaciele,Kroniki Seinfelda,Jak poznałem waszą matkę,Dwóch i pół,On, ona i dzieciakioraz wiele innych. Ważnym ośrodkiem ich produkcji jest takżeWielka Brytania,skąd pochodzą m.in.’Allo ’Allo!,Jaś Fasola,Czarna Żmija,Pan wzywał, milordzie?czyCo ludzie powiedzą?.Brytyjskie sitcomy bywają często nazywanebritcomami.

Pierwszym sitcomem nakręconym w całości w Polsce był13 posterunekzCezarym Pazurąw roli głównej.

Sposoby umieszczania śmiechu w ścieżce dźwiękowej

[edytuj|edytuj kod]

W sitcomach często występuje śmiech publiczności po każdym z gagów. Według obecnego trenduścieżka dźwiękowaze śmiechem występuje prawie zawsze. Realizuje się to na różne sposoby:

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. humor sytuacyjny – Słownik języka polskiego PWN[online], sjp.pwn.pl[dostęp 2019-05-02](pol.).
  2. Lawrence E.Mintz,Situation comedy,[w:]Brian G.Rose(red.),TV Genres: A Handbook and Reference Guide,DawidJunke(tłum.), 1985, s. 114–115.
  3. abcDawidJunke,Od minstrel shows do prime-time’u – sitcom jako telewizyjny gatunek teatralny,[w:]EwaPartyga,GrzegorzNadgrodkiewicz(red.),Teatr wobec filmu. Film wobec teatru,Errata, 2015,ISBN97883-60950-92-0.