Przejdź do zawartości

Solon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Solon
Σόλων
Ilustracja
Data urodzenia

ok. 635 p.n.e.

Data śmierci

ok. 560 p.n.e.

Zawód, zajęcie

Ateński mąż stanu, poeta i prawodawca.

Solon(gr.kl.ΣόλωνSólōn;ok. 635 – ok. 560 p.n.e.) –ateńskimąż stanu,poeta i prawodawca, który przyczynił się w znaczący sposób do rozwoju ustroju demokratycznego.

Życie publiczne[edytuj|edytuj kod]

Wywodził się zkrólewskiego rodupółlegendarnegoKodrosa,panującego jakoby w latach 1089-1068p.n.e.,lecz już jego ojciec, Egzekestides Melantos, należał tylko do kręgu zubożałych attyckicheupatrydów.Solon za młodu zajmował się kupiectwem, lub raczej pośrednictwem jako agent handlowy. Ucieczką od codziennych zajęć była poezja i to ona zadecydować miała o jego pozycji społecznej i karierze politycznej[1].Podobnie jak inni poeci greccy tamtych czasów (Tyrtajos,Teognis) był arystokratą, ale układane przezeńelegiemiały służyć nie grupie społecznej, a przede wszystkim państwu[2].Kapłani egipscyprzekazali mu wiedzę oAtlantydzie[3].

Dał się poznać jako autor wierszy zachęcających Ateńczyków do walki oSalaminęi wierszami tymi odegrał ważną rolę w wojnie zMegarą.Salamina miała dla Aten znaczenie strategiczne, ponieważ ten, kto nad nią panował, mógł atakować statki handlowe płynące z i do ateńskiego portu,Faleronu.Ponadto istniała konieczność rozładowania przeludnionej Attyki, w czym zasiedlenie Salaminy miało pomóc[4].

Ateny – sześciokrotnie ludniejsze od Megary – przez wiele dziesięcioleci nie były w stanie rozstrzygnąć konfliktu na swoją korzyść, przegrywając szereg starć, jednak wreszcie zwyciężyły, a pomóc miały w tym słowa płomiennej elegii SolonaDalej! Na Salaminę!.Tu wstępny fragment w tłumaczeniu Piotra Gruszki:

Gdym wrócił jako poseł z cudnej Salaminy
I zamiast mowy na wiec pisałem poemat,
Żachnąłem się mocno, bo lepiej by było
Z Zadupia gdybym wrócił albo z Pipidówki,
Niż zwać się Ateńczykiem – i to od pradziada...
Tu bowiem plotka zacznie krążyć pośród ludu,
Iż ja attycki wieszczbiarz zdradzam Salamińców.
Na zew Salaminy wraz spieszmy z odsieczą!
Przecudną stracić wyspę to ból, sromota, wstyd...

Solon, Elegie[5]

.

Pieśń ta jakoby podniosła morale żołnierzy i doprowadziła do pokonania przeciwnika[4].Prawdopodobnie ten sukces poetycki wpłynął zasadniczo – co podkreśla w swych „Dziejach” (I, 29)Herodot[6][brak potwierdzenia w źródle]– na wybranie go w roku 594/593 na urządarchonta-eponymaoraz rozjemcę z pełnomocnictwami prawodawczymi[7][8][9].

W księdze "O powinnościach"Cyceronprzywołuje go jako przykład człowieka sprytnego, który "chcąc uczynić swe życie bezpieczniejszym i oddać kiedyś państwu dalej idące przysługi, udał obłąkanego"[10].

Reformy prawne i gospodarcze[edytuj|edytuj kod]

Po objęciu stanowiska (a piastować je mógł tylko jeden rok) Solon natychmiast przystąpił do reformowania państwa. W krótkim czasie zdołał wprowadzić zmiany gospodarcze i prawne torując drogę demokracji ateńskiej[11].

Pierwszym krokiem było przeprowadzenie ustawy amnestyjnej zabraniającej stosowania restrykcyjnego prawaDrakona,które dawało wierzycielowi możliwość sprzedania w niewolę dłużnika wraz z rodziną tak na miejscu[12],jak i za granicę. Odnośny przepis ustawy stanowił: „przywraca się prawa obywatelskie tym wszystkim, którzy je utracili (...) amnestia ta nie obejmuje jedynie ludzi znajdujących się w chwili jej ogłoszenia na wygnaniu, a skazanych na nie za zabójstwo, bądź za rzeź, bądź za zdradę wyrokiem sądu areopagu, sądu apelacyjnego lub sądu wPrytanejonie,w którym zasiadają królowie.[13].Ustawą tą, która pozwoliła wrócić do kraju byłym niewolnikom zwanymorgeonami,Solon oddał pierwszeństwo interesom państwa nad interesami stronnictw. Chodziło głównie oAlkmeonidówwygnanych właśnie za „rzeź”[14].Wprowadziłsejschateję(σεισάχθεια) czyli „strząśnięcie ciężarów”, uwolnienie od długów drobnych rolników[15][16],których nazwanochreokopidai(χρεωκοπίδαι), „obcinającymi długi”[14].Na znak tego usunął z ich ziemi słupy (ὅροι,lp.ὅρος), zabronił też na przyszłość pożyczek pod zastaw osoby i na koszt państwa wykupił niewypłacalnych dłużników sprzedanych za granicę[17].

Krokiem drugim było przekształcenie polityki gospodarczej Aten z czysto rolniczej w handlową. Ateny należały dotąd dofejdońskiej strefy miar i wag,z czym związany był także system monetarny. Solon wydał czasowy zakaz eksportu wszystkich produktów rolnych poza oliwą, a następnie przeszedł na systemeubejski,wprowadzając Ateny do strefy obowiązującej wKorynciei naSamos.Zmiana ta otworzyła dla eksportu ateńskiego szerokie rynki na wschodzie i zachodzie, podczas gdy do tej pory był on ograniczony doEginy,Beocji,Megary iArgolidy[18].Wobec tego, że Attyka miała własną kopalnię srebra wLaurion,zdecydował o biciu monet według nowej stopy. Dawne, fejdońskie, zostały wycofane z obiegu i wymienione na nowe z amforą na oliwę jako godłem. Monety te, dzięki wysokiej zawartości srebra, dały ateńskim kupcom dostęp do wielu rynków Hellady. Rozwój handlu miał – zgodnie z przewidywaniami Solona – pomóc w powrocie do godziwego życiaorgeonom,a nade wszystko wzmocnić Ateny w skali międzynarodowej. W roku 592/591 zaczął nakłaniać Ateńczyków by podejmowali się rzemiosła, a co więcej zapraszać do Aten cudzoziemców, którzy byliby skłonni osiedlić się w Attyce i zajmować handlem, rzemiosłem lub usługami. Było to śmiałe posunięcie, dzięki któremu do Aten przybyło wielu rzemieślników z Eginy i Koryntu, gdzie zamknięty system dorycki odmawiał im praw obywatelskich[19].

Reformy ustrojowe[edytuj|edytuj kod]

Reformy dotyczące długów i systemu monetarnego miały swych przeciwników i zwolenników. O przewadze tych drugich świadczy, że prawdopodobnie w roku 592/591 Ateńczycy mianowali Solona (podobnie jak kiedyś Drakona)ajsymnetą,„reformatorem ustroju” z jeszcze szerszymi pełnomocnictwami[18].Pierwszym jego krokiem była zmiana kwalifikacji kandydatów na urzędy: dotychczasowe „urodzenie i majątek” zastąpił wyłącznie „majątek”. Poprzednio bogaci dzielili się na dwie klasy: „konnych” (hippeisposiadających co najmniej 300medymnówzboża) i „posiadaczy wołów” (zeugitai– powyżej 200); teraz dodano jeszcze dwie: „najbogatszych” (pentakosiomedimnoi,powyżej 500) i najbiedniejszych „wyrobników” (teci,poniżej 200), przy czym na trzy najbogatsze klasy nałożono podatek na wydatki państwowe (eisphora) wynoszący odpowiednio jedentalent,pół talentu i 10min.Dzieląc obywateli na klasy majątkowe, Solon umniejszył znaczenie rodów arystokratycznych[19].

Przedstawiciele najbogatszej klasy pierwszej mogli być wybierani na urząd „skarbnika” (tamias), pierwszej i drugiej na archonta i inne wyższe urzędy; na urzędy niższe mogli kandydować przedstawiciele klas pierwszej, drugiej i trzeciej, atetównie wybierano w ogóle. Była to reforma rewolucyjna, bowiem stawiałaorgeonówna równi z arystokratami, co nie zmienia faktu, że w czasach Solona najbogatsza była arystokracja ziemska[20].

Obok istniejącegoareopaguSolon powołałRadę Czterystu,w skład której wchodziło po stu przedstawicieli każdej z czterechfyli,prawdopodobnie dożywotnio. Równoległe istnienie obu rad miało – podobnie jak sądy przysięgłych (heliaja) – zdaniem samego twórcy, zapewnić stabilizację ustrojową państwa, a jednocześnie bronić praw warstw najniższych. Radę Czterystu znacznie późniejKlejsteneszastąpiłRadą Pięciuset[21].

Ustrój Solona, dla jednych oligarchiczny, dla innych demokratyczny,Arystoteles(Ath, VIII) uważał za system mieszany z oligarchiczną Radą, arystokratycznymi wyborami na urzędy i demokratycznąheliają,gdzie liczba uczestników często przekraczała 6000 osób[22].

Rezultaty[edytuj|edytuj kod]

Po zaprowadzeniu zreformowanego ustroju i wymógłszy na Ateńczykach, że będzie on respektowany przez całe stulecie, Solon wyjechał z kraju na długie dziesięć lat. Podróżował w tym czasie po całym poznanym ówcześnie świecie[23],a tymczasem w Atenach doszło do arystokratycznego przewrotu. Do władzy wrócili Alkmeonidzi, a po okresie niepokojów władzę nad miastem przejąłPizystrat,który jednak w roku 555 opuścił Ateny i osiadł wTracji.W czasie trwania tych zawirowań Solon wrócił do Aten oskarżając mieszkańców o „lisie sposoby i brak rozumu”, ale jego reformy przetrwały próbę czasu, a Ateny z lat 600-550 p.n.e. zawdzięczały mu wiele bezpośrednio i pośrednio[styl do poprawy].W roku 566 autorytet państwa podniosło ustanowienieświąt i igrzysk panatenajskich[24].

W sensie politycznym podział społeczeństwa ateńskiego po zakończeniu prac Solona kształtował się następująco: arystokracja ziemska (pediakoi) dążyła do obalenia reform, a przynajmniej tej ich części, które dotyczyły zrównania praw z warstwąorgeonów;drobni rzemieślnicy, kupcy, marynarze (paralioi) bronili reform Solona w całej rozciągłości; zaś małorolni górale z północy Attyki (diakrioi) chcieli podziału ziemi i mieli najbardziej skrajny program, aczkolwiek nigdy nie zdołali go wprowadzić w życie[25].

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Gruszka 2001 ↓,s. 5.
  2. Hammond 1973 ↓,s. 221.
  3. Tajemnice Atlantydy[online], wyborcza.pl[dostęp 2019-07-13](pol.).
  4. abHammond 1973 ↓,s. 178.
  5. Gruszka 2001 ↓,s. 11.
  6. Herodot 2000 ↓,s. 28.
  7. Gruszka 2001 ↓,s. 5, 11.
  8. Hammond 1973 ↓,s. 204.
  9. Ustrój polityczny Aten (Arystoteles)(5,2) urząd sprawowany przez Solona nazywaδιαλλακτής kai ἄρχων(rozjemca i archont), zaś jego samego (2)προστάτης του δήμου(strażnikiem bądź opiekunem ludu, dosł. stojącym przed ludem).Plutarchw biografii Solona (14) podajeἄρχων μετὰ Φιλόμβροτον ὁμοῦ καὶ διαλλακτὴς καὶ νομοθέτης(wybrany archontem po Filombrotosie i zarazem rozjemcą i prawodawcą).Diogenes Laertios(I, 62) podaje, że było to w trzecim roku czterdziestej szóstejOlimpiady(594 r.).
  10. Marek TulliuszCyceron,O powinnościach,[w:]JadwigaCierniak(red.),Pisma filozoficzne,wyd. I, t. 2, PWN, 1960, s. 385.
  11. Crystal 1995 ↓,s. 878.
  12. Hammond 1973 ↓,s. 201.
  13. Hammond 1973 ↓,s. 202.
  14. abHammond 1973 ↓,s. 205.
  15. Kumaniecki 1987 ↓,s. 79.
  16. Arystoteles wUstroju Aten2 nazywa ich „przybocznymi “(πελάται, pelataizapewne „zależni “) oraz „sześcioczęściowcami “(ἑκτήμοροι, hektemoroi). Znaczenie tej nazwy już w starożytności było sporne, por.połownictwo.
  17. Głównym źródłem wiadomości o reformach są elegie Solona, zasięg reform jest różnie tłumaczony: Bravo i Wipszycka, s. 241 - 247.
  18. abHammond 1973 ↓,s. 205-206.
  19. abHammond 1973 ↓,s. 206.
  20. Hammond 1973 ↓,s. 207.
  21. Hammond 1973 ↓,s. 207-208.
  22. Gruszka 2001 ↓,s. 8.
  23. Herodot 2011 ↓,s. 28-29.
  24. Hammond 1973 ↓,s. 211-212.
  25. Hammond 1973 ↓,s. 212.

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]