Przejdź do zawartości

Song of Songs Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Song of Songs Festival
Ilustracja
Song Of Songs2006wToruniu
Lata aktywności

19982010;2017-

Termin

Koniecczerwca(2-3 dni)

Państwo

Polska

Miejscowość

Toruń,fosazamku krzyżackiego

Założyciel

SOS MUSIC (Remigiusz Trawiński, Wojciech Zaguła)

Tematyka

CCM

Strona internetowa
Song Of Songs2006- koncert finałowy
GrupaDubskana festiwalu Song of Songs w 2008 roku

Song Of Songs Festival– Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, odbywający się corocznie wToruniuw latach19982010i reaktywowany w 2017 roku. Jest to jeden z największych festiwali muzycznych o tej tematyce w Europie.

Charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]

Festiwal odbywał się w plenerze, w obrębie ruinZamku Krzyżackiegoi średniowiecznej Fosy Staromiejskiej na toruńskiejStarówce.Organizowany był na początku wakacji, w jednym z ostatnich weekendów czerwca. Od I do XI edycji trwał 2-3 dni (piątek, sobota, niedziela). Od początku miał na celu promocję współczesnej muzyki tworzonej przez chrześcijan oraz jedność chrześcijańską (przynajmniej na płaszczyźnie muzycznej), stąd nieodłącznym elementem festiwalu byłynabożeństwaekumeniczne.W2000roku zrezygnowano z biletowania festiwalu, poszerzając tym samym krąg jego odbiorców[1].Pierwsze 10 edycji było częściowo retransmitowanych przezProgram 2TVPiTV Polonię,dzięki czemu polska muzyka z przesłaniem chrześcijańskim mogła dotrzeć do odbiorców nie tylko w całejPolsce,ale i na świecie.

W2008roku organizatorzy postanowili nieco odświeżyć formułę festiwalu. W związku z tym XI edycja odbyła się pod hasłem „Festiwal nie tylko dla wierzących”. Wystąpiły wtedy zespoły niekoniecznie identyfikujące się z chrześcijaństwem, jakIndios Bravos[2].Natomiast XII i XIII edycja przebiegła w formule maratonu muzycznego „dzień i noc” (z piątku na sobotę lub z soboty na niedzielę)[3].Edycja XIII była ostatnią, ponieważ organizatorzy stwierdzili, że muzyka chrześcijan stała się już dość rozpoznawalna i weszła do głównego nurtu muzycznego, w związku z tym formuła festiwalowa jako miejsce promowania muzykiCCMjuż się wyczerpała[4][5].Wielkim wydarzeniem ostatniego festiwalu był jubileuszowy koncertArmii,która obchodziła swoje 25-lecie[6].

Pomysłodawcami i organizatorami festiwalu byliRemigiusz TrawińskiiWojciech Zaguła,a jego rzecznikiem prasowym - ks.Dariusz Iwański.Dyrektorem artystycznym pierwszej edycji festiwalu byłJan Pospieszalski,a kolejnych edycjiTomasz Kępiński.

Osiągnięcia

[edytuj|edytuj kod]

Na festiwalu występowali m.in.2Tm2,3,40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach,Amaryllis,Anastasis,Armia,Antonina Krzysztoń,Arka Noego,Beata Bednarz,Chili My,Full Power Spirit,Joszko Broda,Magda Anioł,Maleo Reggae Rockers,Mate.O,Mietek Szcześniak,Przecinek,Raz, Dwa, Trzy,Trzecia Godzina Dnia,Tomasz Żółtko,Pneuma,Lao Che.

Był on największą wEuropieŚrodkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną muzykę chrześcijańską.

Festiwal przyznawał własne wyróżnienia dla różnych osób i instytucji, które promowały muzykę chrześcijańską iekumenizm- nagrodę Tuba Dei[7][8].

Reaktywacja

[edytuj|edytuj kod]

Po siedmioletniej przerwie w2017roku festiwal został reaktywowany. Odbył się on 14-15 lipca 2017 roku. Podczas dwudniowego festiwalu na scenie plenerowejCentrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki,zagrali m.in.Jafia,Anastasis,Maleo Reggae Rockers,Luxtorpeda,2Tm2,3,Siewcy Lednicy,TGDoraz gość specjalny z Włoch siostraCristina Scuccia.Festiwal prowadzili:Weronika Kostrzewai ks. Marcin Szczerbiński[9][10].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]