Przejdź do zawartości

Sumo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sumō
Ilustracja
Walczą: Asashōryū i Kotoshōgiku, 2008 r.
Nazwajapońska
Kanji

Tương phác

Transkrypcja Hepburna

sumō

Sumo(jap.Tương phác; giác lựcsumō[1])japońskisport narodowy,japoński odpowiednik zapasów, znany od początku VIII wieku. Zawodnicy nazywają sięrikishilubsumō-tori.Walki w ramach sześciu wielkich turniejów sumo noszą nazwęō-zumō[2]

Zawodnik o imieniuTokitenkū,Tokio 2009 r.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Znalezione przez archeologów figurki zapaśników sumo są datowane na okres pomiędzy III a VIII wiekiem. Najprawdopodobniej te walki siłaczy wywodzą się z ceremoniałów agrarnych. Sumo jest wspomniane w mitach i legendach zawartych w najstarszych kronikach japońskich, spisanych w VIII wieku:KojikiiNihonshoki.Kiedy nadchodził czas sadzenia ryżu, walki były organizowane jako modlitwa do bóstw (kami) o obfite plony lub próby przewidywania, czy zbiory będą dobre. Od początku zatem sumo było związane z rytuałamishintō.W okresachNara(710–794) iHeian(794–1192), walki zapaśników organizowano przed cesarzem[3](tenran-zumō). W okresie panowania cesarzaShōmu(724-749) walki o nazwieshinji-zumō(służby bogom) były częścią festiwalitanabata.W okresieHeiansumo stało się natomiast częścią ściśle dworskiej ceremonii o nazwiesechie-zumō.Cesarz był uważany za przedstawiciela bogów (kami), a ceremonia miała określić ich wolę. Poprzez takie więzi z shintō i dworem cesarskim sumo przekształciło się z obrzędu agrarnego w rytuał religijny i polityczny, poprzez który kierowano modlitwy o dobrobyt kraju.

Yumitori-shiki

Kiedy w XII wieku rzeczywista władza znalazła się w rękach przywódców wojskowych (siogunów) zakończyły się walki sumo na dworze cesarskim. Stały się one – jakobuke-zumō(sumo wojowników) – elementem szkolenia wojowników, obok zdobywania umiejętności posługiwania się łukiem i mieczem. Niektóre z ówczesnych technik zapaśniczych można odnaleźć we współczesnymjudo.Wokresie Kamakura(1185–1333) sumo pojawiło się również jako forma rozrywki. W 1189 roku turniej świątynny oglądał wódzYoritomo Minamoto.Natomiast wokresie Muromachi-Ashikaga(1336–1573) wykształciło siękanjin-zumō(sumo służące zbieraniu funduszy na cele religijne). Chramy zbierały pieniądze od widzów i dzieliły się nimi z zapaśnikami[4]. W XVI wiekudaimyōNobunaga Odastał się wielbicielem sumo i zaczął organizować coroczne turnieje. W czasie jednego z nich w 1575 roku podarował zwycięzcy jeden ze swoich łuków. Doceniając wartość prezentu,rikishiw geście podziękowania zaimprowizował taniec z łukiem. Ceremonia ta (yumitori-shiki) przyjęła się i jest dziś odtwarzana na koniec każdego dnia turnieju[5].

Podstawowe formy i zasady dla sumo, które obowiązują do dziś, opracowano wokresie Edo(1603–1868). Zawody były wówczas organizowane w celu zbierania pieniędzy na budowę świątyń ichramów,czy remontowanie mostów. Doprowadziło to do ukształtowania się zawodowego sumo. Powstał system „stajni” (heya[6]) szkolących zawodników, czylirikishi[3].Współczesny kształt sumo osiągnęło wokresie Meiji(1868-1912). Wtedy również zostało ono wyniesione do rangi narodowego sportu Japonii[7].

Ring (dohyō)

[edytuj|edytuj kod]
Yobidashi

Polem walki jest koło o średnicy 4,55 m, wyznaczone przez okrąg wykonany ze słomy ryżowej (shōbu-dawara), zwiniętej w gruby powróz i do połowy wkopanej wdohyō[8],czyli podwyższony, kwadratowy ring o boku 6,7 m, wykonany z twardo ubitej gliny na wysokość od 37 do 60 cm. Powierzchnia jest posypana piaskiem. Na zewnątrz okręgu jest on starannie wyrównywany przed każdym pojedynkiem, aby w niejasnych przypadkach sędziowie mogli po śladach określić zwycięzcę.Dohyōjest budowane na nowo przed każdym turniejem przez odpowiedzialnych za toyobidashi[9](„asystentów” turnieju, którzy m.in.: wywołują zapaśników do walki, budujądohyōi utrzymują na nim porządek pomiędzy walkami, dbają o zapas ceremonialnej soli oraz odświeżającej i oczyszczającej „wody mocy”chikara-mizu[10]do płukania ust przed walką) i usuwane po jego zakończeniu. W przypadku turnieju w Nagoi jego kawałki są zabierane przez fanów.

Ponad ringiem zawieszony jest dach (tsuriyanelubyakata) podkreślający związki sumo zchramamishintō.Znajdujące się w rogach dachu długie frędzle zastąpiły filary, które w przeszłości podtrzymywały dach. Ponadto, taka zmiana pozwala widzom lepiej widzieć przebieg walki.

Każdy z frędzli jest w innym kolorze: zielonym, czerwonym, białym i czarnym. Mają one także znaczenie religijne – symbolizują kierunki świata i bogów, którzy je chronią, a także cztery pory roku[11].

Ceremoniał

[edytuj|edytuj kod]

Sumo – jak żaden inny sport – obwarowane jest skomplikowanym ceremoniałem, wywodzącym się z czasówfeudalnejJaponii. Przejawia się on w ściśle określonym systemie zależności, trybie życia i treningu zawodników, jak i w sposobie rozgrywania samych zawodów.

Przed rozpoczęciem pojedynku zawodnicy rzucają przed siebie garść soli, aby oczyścić arenę i następnie wykonująshiko.Czynność ta polega na przenoszeniu ciężaru ciała z nogi na nogę, podnoszeniu ich kolejno w górę i opuszczaniu z mocnym uderzeniem w podłoże. Robią to, aby przepędzić złe moce. Następnie wchodzą do środka kręgu, kłaniają się i przyjmując pozycję kuczną wykonują rytuał o nazwiechirichōzu.Część ceremonialna jest znacznie dłuższa niż sam pojedynek.

Pojedynek polega na wypchnięciu przeciwnika poza pole walki lub spowodowaniu, aby dotknął powierzchnidohyōjakąkolwiek inną częścią ciała niż podeszwy jego stóp[12].

Kunisada Utagawa(1786–1865),Zapaśnicy w trakcie walki(po obu stronach sędziowie: z lewejgyōji,po prawejshinpan)

Struktura organizacyjna

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Dywizje sumo zawodowego.

Obowiązujący dziś podział sumo zawodowego (właśc.ō-zumō,dosł. wielkie sumo) na grupy zawodnicze oraz system rankingowy, zostały sformułowane w 1927 roku. Zawodnicy (rikishi[2]lubsumō-tori[13]) podzieleni są na sześć grup, tzw. dywizji. Są to wstępująco: jonokuchi (lub jo-no-kuchi), jonidan, sandanme, makushita, jūryō oraz maku-uchi (lub maku-no-uchi).

W obrębie każdej dywizji istnieje podział na kilkanaście bądź kilkadziesiąt stopni zawodniczych. Przykładowo grupa jūryō obejmuje 14 stopni zawodniczych, natomiast elita zawodników sumo – dywizja maku-uchi – dzieli się na kilkanaście stopni zawodniczych o wspólnej nazwiemaegashiraoraz na grupęsan'yaku(dosł. trzy rangi), obejmującą w rzeczywistości cztery stopnie, wstępująco:komusubi– zapaśnik III rangi,sekiwake– drugi (lub młodszy) mistrz,ōzeki– mistrz orazyokozuna– wielki mistrz. Liczba zawodników w randze maegashira zależy od liczby zawodników w rangach mistrzowskich. Maku-uchi zawsze liczy 42 zawodników.

Turnieje

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Honbasho.
Osobny artykuł:Ryōgoku Kokugikan.
Moment przed starciem

Wszyscy zawodowi zapaśnicy – sześć razy w roku – biorą udział w rozgrywanych w miesiącach nieparzystych turniejach o nazwiehonbasholub w skróciebasho.Trzy spośród nich rozgrywane są wTokio(styczeń, maj, wrzesień), natomiast pozostałe wOsace(marzec),Nagoi(lipiec) oraz wFukuoce(listopad). Każdy turniej jest rozgrywany w ciągu 15 kolejnych dni. Każdy z zawodników dwóch najwyższych dywizji toczy 1 walkę dziennie (w sumie 15 walk) w godzinach popołudniowych, natomiast zawodnicy niższych dywizji toczą po 7 walk w godzinach przedpołudniowych. O aktualnym miejscu zapaśnika w rankingu decyduje wynik uzyskany w turnieju.

Najogólniej o awansie lub degradacji zawodnika w rankingu decyduje dodatni lub ujemny bilans walk w turnieju. Jeśli zawodnik wygra większość walk, wtedy mówi się okachikoshi,czyli bilansie dodatnim i jest on nagradzany awansem w rankingu. Natomiast jeśli większość przegrał, mamakekoshi,czyli bilans ujemny. Jest on związany z przeniesieniem zawodnika do niższej rangi.

Japońskie Stowarzyszenie Sumo uznaje oficjalnie 70 technik prowadzących do zwycięstwa, w tym 48 uznanych za „klasyczne”. W praktyce zawodnicy wykorzystują około połowy z nich[14].

Sędziowie

[edytuj|edytuj kod]
Gyōji, w ręku trzymagunbai

Sędziowie ringowi zawodowego sumo nazywają sięgyōji.Do świata zapasów trafiają zazwyczaj jako nastoletni adepci, pozostając w zawodzie – jako członkowie Japońskiego Stowarzyszenia Sumo – do emerytury w wieku 65 lat. Ich strój jest oparty na średniowiecznych ubiorach dworskich. Kolor i wzory stroju korespondują z rangą dywizji, dla której sędziują. Ich atrybutem jestgunbai,niegdyś wachlarz bojowy, służący m.in. do porozumiewania się na polu bitwy.

Mało znany jest fakt, żegyōjinoszą przy sobie – dziś już symbolicznie – rodzaj sztyletutantō.Oznacza to, że sędzia traktuje swoje decyzje z najwyższą powagą i że jest gotowy popełnićseppukuw przypadku podjęcia błędnej decyzji. Oczywiście w dzisiejszych czasach sporządza on rezygnację na papierze, ale jest to bardzo rzadko akceptowane[15].

Wokół ringu zasiada pięciu sędziów bocznychshinpan.Wspomagają oni swoją decyzją sędziego ringowego w przypadkach trudnych do rozstrzygnięcia. Ubrani są w tradycyjne, czarne stroje męskie.

Cudzoziemcy

[edytuj|edytuj kod]

W II połowie XX wieku w walkach sumo zaczęły zachodzić istotne przeobrażenia. Zainteresowanie tym sportem zaczęło spadać i do grona japońskich zawodników zawodowo uprawiających ten sport zaczęto dołączać przedstawicieli innych nacji, co przez wiele stuleci było nie do pomyślenia.

Jako pierwsi pojawili sięAmerykaniepochodzeniahawajskiego.Na początku był toTakamiyama,który walczył w latach 1964–1984, osiągając rangęsekiwake.Po zakończeniu kariery założył w 1986 roku własną „stajnię” – jako pierwszy cudzoziemiec – o nazwie Azumazeki. W jego ślady poszli: yokozunaAkebono(jako pierwszy cudzoziemiec osiągnął rangę wielkiego mistrza – yokozuny), yokozunaMusashimarui ōzekiKonishiki.Wnieśli oni do sumo nową wartość i widowiskowość, jakimi były ich fenomenalne warunki fizyczne, nieosiągalne dla rdzennych Japończyków: wzrost ponad 2 m i waga ciała znacznie przekraczająca 200 kg. Walki Akebono z japońskimi braćmiTakanohanąiWakanohanąznacznie zwiększyły atrakcyjność zawodów i zainteresowanie sumo.

Na początku obecnego stulecia pojawiła się w wielkim sumo grupa zapaśników zMongolii.Najlepszymi z zawodników mongolskich są dwaj wielcy mistrzowie (yokozuna) o imionach ringowych (shikona):AsashōryūiHakuhō.

Pierwszym Europejczykiem, który osiągnął rangę mistrza (ōzeki) i wygrał turniej zawodowców (honbasho) w 2008 roku był BułgarKotoōshū.Jegoshikonaskłada się z dwóch elementów:kotoiōshū.Pierwsze słowo to rodzaj japońskiej cytry o trzynastu strunach. W tym wypadku jest to obowiązująca część imienia, przyjęta dla zawodników jego „stajni” o nazwie Sadogatake. Drugie słowo znaczy Europa.

Od niedawna istnieje również w wielu krajach sumo amatorskie. Rozgrywane są mistrzostwa krajowe, kontynentalne i świata. Spowodowało to m.in. rozwój federacji krajowych oraz kontynentalnych. Prym w rozgrywkach międzynarodowych wiodą: Rosja, Ukraina, Polska, Węgry, Bułgaria, Estonia, Niemcy.

Kunisada Utagawa,Zapaśnik sumoFuchiemon Somagahana(1818–1849)

Dieta zapaśników

[edytuj|edytuj kod]

Podstawą dietyrikishijest znana potrawa o nazwiechanko-nabe[16],która pozwala utrzymywać i pozyskiwać niezbędne kilogramy wagi. Jest to „gorący garnek” (ang. hot pot) wypełniony bulionem, różnego rodzaju mięsem, grzybami,tofui warzywami. Restauracje serwujące ten posiłek znajdują się w pobliżu hal sportowych, gdzie odbywają się turnieje. Właścicielami tych lokali są często byli zawodnicy[17].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Kōjien (Quảng từ uyển).Tokyo: Iwanami Shoten, 1980, s. 1209.
  2. abKoh Masuda:Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary.Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 1336 1374 1679.ISBN4-7674-2015-6.
  3. abThe History of Sumo.Web Japan. [dostęp 2016-07-11].(ang.).
  4. Timothy Chandler, Tara Magdalinski:With God on their Side: Sport in the Service of Religion.Routledge, 2005. s. 145. [dostęp 2016-07-19].(ang.).
  5. Timothy Chandler, Tara Magdalinski:With God on their Side: Sport in the Service of Religion.Routledge, 2005. s. 144. [dostęp 2016-07-19].(ang.).
  6. Kazuo Yamada:The New Crown Japanse-English Dictionary.Tokyo: Sanseido, 1972, s. 258.
  7. Tomasz Starecki:Sumo narodowym sportem Japonii.Warszawa: Nozomi, 2006, s. 307-326.
  8. Koh Masuda:Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary.Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 206-207.ISBN4-7674-2015-6.
  9. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary.Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 1980.ISBN4-7674-2015-6.
  10. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary.Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 136.ISBN4-7674-2015-6.
  11. DOHYO (THE SUMO RING).OZUMOU.COM., 2016. [dostęp 2016-07-19]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-07-10)].(ang.).
  12. Japan: Profile of a Nation.Tokyo, New York, London: Kodansha International Ltd., 1995.ISBN4-7700-1892-4.
  13. Koh Masuda:Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary.Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 1679.ISBN4-7674-2015-6.
  14. Japan: Profile of a Nation.Tokyo, New York, London: Kodansha International Ltd., 1995, s. 327.ISBN4-7700-1892-4.
  15. Sumo referees live on borrowed time.INSIDEJAPAN TOURS, 2016. [dostęp 2016-07-19].(ang.).
  16. Ryogoku Kokugikan (sumo stadium).Japan National Tourism Organization. [dostęp 2016-07-17].(ang.).
  17. Ryogoku.japan-guide.com. [dostęp 2016-07-18].(ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]