Przejdź do zawartości

Symbol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Symbol(zgr.σύμβολονsýmbolon) – semantyczny środek stylistyczny, który ma jedno znaczenie dosłowne i różną liczbę znaczeń ukrytych. Odpowiednik pojęcia postrzegany zmysłowo. Najbardziej ogólnie jest to zastąpienie jednegopojęciainnym, krótszym, bardziej wyrazistym lub najlepiej oddającym jego naturę, albo mniej abstrakcyjnym. Jest to znak odnoszący się do innegosystemuznaczeń, niż do tego, do którego bezpośrednio się odnosi[1].Przykładowo symbollwaoznacza nie tylko dany gatunekzwierzęcia,lecz często także siłę lubwładzę.Symbole są arbitralnie ustanowionymi jednostkami komunikacyjnymi, dzięki temu różniącymi się odznaków,które tworzą związki między znaczonym i znaczącym w jednorodnym kontekście kulturowym[2].Obiekty tworzące związek symboliczny w jednejkulturze,mogą mieć inne znaczenia w innych kulturach, co odróżnia symbol od jednoznacznejalegorii.

Znak a symbol

[edytuj|edytuj kod]
W przypadku, gdy korona użyta jest w innym kontekście, niż oznaczenie władzy królewskiej, w ujęciu E. Leacha staje się symbolem

W niektórych ujęciachsemiologicznychsymbol jest typem znaku, w innych jest odrębną kategorią jednostki komunikacyjnej. W ujęciu np.Umberto Ecosymbol jest znakiem języka werbalnego. Między symbolem a przedmiotem występuje odniesienie (symbol odnosi się do przedmiotu), przy czym samo odniesienie jest przekazywaną słuchaczowi (odbiorcy) informacją (równoważną z pojęciem lub obrazem myślowym)[3].W ujęciuCharlesa Sandersa Peirce'asymbol, obok ikonu i indeksu jest podtypem znaku w stosunku do przedmiotu. Inne podtypy znaku rozróżniane są ze względu na stosunek do samego siebie (cecha, egzemplarz, typ) oraz ze względu na stosunek do interpretanta (remat,powiedzenie, argument)[4].

W ujęciuEdmunda Leachasymbol jest odrębnym ikonem, odróżnianym od znaku. W transkrypcji danego języka poszczególne litery są znakami dźwięku, ale np. zmiennexwe wzorach matematycznych są symbolami (Niech x oznacza masę...). Jeśli w konwencji europejskiej korona była atrybutem władzy królewskiej, to w tym przypadku jest ona znakiem. W przypadku używania jej jako częściznaku towarowego(marki) staje się symbolem. Rozróżnienie między znakiem i symbolem jest analogiczne do rozróżnienia międzymetonimiąimetaforą[5].Jeżeli jednostki komunikacyjne należą do tego samego kontekstu, są znakami, a jeśli należą do innych kontekstów, stają się symbolami. O ile relacja pomiędzy wyobrażeniem zmysłowym apojęciemjest inherentna, to relacja między wyobrażeniem zmysłowym a obiektem w świecie zewnętrznym (pozazmysłowym) jest arbitralna, symboliczna, dopóki nie dojdzie do jej ustabilizowania przez konwencję[6].Symbole w takiej kategoryzacji można podzielić na standaryzowane (arbitralne, ale ustalone zwyczajem) i doraźne (w przypadku jednorazowych powiązań różnych porządków rzeczy). Symbole standaryzowane z kolei dzielą się na 1) konwencjonalne, ale całkowicie arbitralne: „lew jest symbolem władzy” oraz 2) ikoniczne, gdzie występuje zaplanowane podobieństwo: model, mapa[7].W niektórych przypadkach może dochodzić do stopniowego mieszania kilku różnych kontekstów. Odnosi się to m.in. do religii, gdzie bóstwa reprezentowane są przez materialne przedmioty takie jakświątynia,krzyż,lingam[8].

Etymologia

[edytuj|edytuj kod]

Greckiesłowoσύμβολονsýmbolonoznaczało niewielki, rozłamany na pół podczas zawierania umowy przedmiot z gliny, kości, drewna lub metalu, jak np. tabliczka lub pierścień. Połówki stanowiły znak rozpoznawczy dla dwóch osób, które łączyła jakaś więź – przyjaźń, pokrewieństwo, interesy, obowiązki, uczucia. Czasownikσυμβάλλωsymbállōoznaczał „zbieram” lub „porównuję, składam, łączę”[9].

Niektóre polskie symbole

[edytuj|edytuj kod]
Ichthys(ryba) – pierwotny symbol chrześcijan
Pentagram– w różnych kulturach symbol różnych pojęć, np. symbol doskonałości, kojarzony z życiem i zdrowiem albo symbol szatana

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Leach 2010 ↓,s. 54.
  2. Leach 2010 ↓,s. 17-20.
  3. Eco 1996 ↓,s. 52.
  4. Eco 1996 ↓,s. 124.
  5. Leach 2010 ↓,s. 20.
  6. Leach 2010 ↓,s. 27.
  7. Leach 2010 ↓,s. 17, 21.
  8. Leach 2010 ↓,s. 54-55.
  9. WładysławKopaliński,symbol; symbolika; symbolizm,[w:] Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [online], slownik-online.pl[dostęp 2018-07-14][zarchiwizowane zadresu2013-06-06].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]