Przejdź do zawartości

Szpic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Husky syberyjski– pies w typie szpica
Szpic o maści wielokolorowej

Szpic– nazwa określonego typupsa,obejmująca grupę wielurasz północy, wschodu i centralnej części kontynentueuroazjatyckiegooraz zpodbiegunowychobszarówAmeryki Północnej,a także zGrenlandiiiIslandii.Psy z tej grupy odznaczają się stosunkowo pierwotną budową, słabo zmienioną przez człowieka.

Pochodzenie

[edytuj|edytuj kod]

Zdecydowana większość dzisiejszych szpiców prawdopodobnie wywodzi się od psa północnego, który zamieszkiwał około 20 tys. lat temu północne obszary Eurazji, a pochodził odwilka arktycznego.Niewielka część szpiców ma cechy wskazujące na pochodzenie oddingo,który z kolei wywodzi się od wilka azjatyckiego. Dotyczy to zwłaszcza rasybasenjizAzji Mniejszejoraz niektórychłajekz południowo-wschodniejAzji.Często do szpiców zalicza się jedynie rasy pochodzące od psa północnego.

Poszczególne rasy i typy szpiców ukształtowały się wskutekmigracjiiewolucyjnegodostosowania do miejscowych warunkówgeograficznychiklimatycznych.Czynnikiem, który wpłynął na zróżnicowanie ras, byłaizolacja geograficznapsów, rozprzestrzenionych na dosyć dużym obszarze. Wpływ człowieka na współczesny kształt psów z tej grupy jest stosunkowo niewielki i staje się widoczny dopiero w ostatnich dziesięcioleciach, od kiedy hodowla psów wiąże się zselekcjądokonywaną subiektywnie przez człowieka, dla uzyskania określonych cech wyglądu i charakteru. Wcześniejszy rozwój tych psów opierał się jedynie naselekcji naturalnej.

Ogólna charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]
PiesInuitów– rysunek z 1915 roku

Szpice posiadają dosyć jednolitą budowę. Prawie wszystkie są psami średniej wielkości – wyjątek stanowią rasy miniaturowe do towarzystwa. Szpic prezentuje typ psa o mocnej budowie, z głową w kształcie ostrego klina, silnym i muskularnym grzbietem oraz ogonem noszonym do góry i zakręconym sierpowato nad zadem. Wszystkie psy w tej grupie mają trójkątne, stojące do góry uszy, którym to szpice zawdzięczają swoją nazwę. Kończyny są zwykle proste, długie i słabo ukątowane.

Dzięki niewielkiej ingerencji człowieka w rozwój szpiców, większość z nich to rasy cieszące się dobrym zdrowiem, odporne na warunki klimatyczne, u którychwady genetycznesą rzadkością.

Szpice są psami niezależnymi i samodzielnymi, o mocnym charakterze. Są przyjaźnie nastawione do człowieka, inteligentne, łatwo się uczą, ale nie wykazują nadzwyczajnego posłuszeństwa. Ich żywy temperament objawia się w postaci dużej pobudliwości, ruchliwości i częstego szczekania.

Szpice towarzyszą człowiekowi od kilku tysiącleci i są wykorzystywane w wielu dziedzinach. Użytkuje się je między innymi jakopsy zaprzęgowe,myśliwskie,stróżujące,pasterskie,i od pewnego czasu także jako psy do towarzystwa.

Chow chow

WMiędzynarodowej Federacji Kynologicznejdo szpiców zalicza się około 40 ras zaliczonych do sekcji 1–5 z Vgrupy FCIoraz czasami umownie rasybasenjiicanaan dogz sekcji 6 tej grupy. Inne organizacje kynologiczne za rasy należące do szpiców uznają między innymi:american eskimo dog,canadian eskimo dog,seppala sled dog,reindeer herding dogi kilkadziesiąt innych ras i odmian lokalnych, należących do wspólnego typu, jak np.alaskan huskywAmeryce Północnejczyłajkaw Eurazji.

Jedne z bardziej znanych ras szpiców to:szpic wilczy,samojed,alaskan klee kai,alaskan malamute,akita,chow chow,husky syberyjski.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Katarzyna Fiszdon, Mirosław Redlicki,"Szpice",Agencja Wydawnicza MAKO Press, Warszawa 2005, (ISBN83-86203-28-5)
  • Edward Frankiewicz,"Szpice myśliwskie",Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1988