Przejdź do zawartości

Sztuka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Mehoffer:Dziwny ogród,1903, olej na płótnie
Pałac PotalawtybetańskimmieścieLhasa– przykład sztukiarchitektonicznej
Tort Sachera– przykład sztukicukierniczej
Tekst w językuquenya,stworzonym przezJ.R.R. Tolkienaw celach artystycznych. Na górze znajduje się zapis alfabetemtengwarwynalezionym w takim samym celu.
Chór– przykładowy sposób wykonywaniamuzyki

Sztuka– różnie definiowany elementkultury,przejawiający sięutworami,w tymdziełami sztuki.Zdaniem niektórych pojęcie sztuki jest niemożliwe do kompletnego określenia, bo jej granice są ciągle redefiniowane i w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści[a].Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie[b].Nie ma powszechnienie uznanych kryteriów oddzielających sztukę odrzemiosła,techniki,sportu,naukiipolityki;przykładowo za formy sztuki uznaje sięlutnictwo,gimnastykę artystyczną,eseistykę,tworzeniereportażyisztukę wojenną;każda z tych działalności łączy się z innymi, nieartystycznymi obszarami kultury.

Mimo płynności i umowności pojęcia sztuki wyróżnia się w niej różne obszary definiowane metodą twórczości:

Typy sztuki wyróżnia się też na podstawie celu lub tematu – przykłady takich kategorii tosztuka użytkowaisztuka sakralna.

Sztuka istnieje od czasówprehistorycznych,konkretniejpaleolitu.Rozwój kolejnychtechnologiiumożliwił stworzenie jej nowych obszarów; przykładoworewolucja neolitycznadoprowadziła do osiadłego trybu życia, rozwojubudownictwai przez to początkówarchitektury.Kończący prehistorię wynalazekpismaotworzył:

Nowożytnośćto pojawienie sięfotografii,filmuigier komputerowych.

Osobauprawiająca sztukę toartystalub artystka. Sztuka jest jednym z przedmiotów badańhumanistyki,np.historii sztukiiestetyki.

Dzieje pojęcia sztuki[edytuj|edytuj kod]

Starożytność[edytuj|edytuj kod]

Wyraz sztuka (łac.ars,gr.techne) wstarożytnościiśredniowieczuoznaczał tyle, co znajomość ściśle określonych reguł i postępowanie zgodnie z nimi, czyli tyle, corzemiosło.I w istocie, w poczet sztuk zaliczano, opróczmalarstwairzeźby,wiele rzemiosł, jakgarncarstwo,czykrawiectwo,ale także np.retorykę,czystrategię.Robienie czegoś bez reguł było przeciwieństwem sztuki, np. we wczesnym okresie Grecy sądzili, żepoezjapowstaje pod natchnieniemmuzi nie włączali jej w poczet sztuk.

Średniowiecze: sztuki „pospolite” i „wyzwolone”[edytuj|edytuj kod]

To, co łączy sztuki z rzemiosłem i częścią nauk było dla myślicieli starożytności i średniowiecza daleko bardziej widoczne niż to, co je odróżnia. Nie powstał podział na sztuki rzemieślnicze i artystyczne, dzielono natomiast je ze względu na to, czy angażują tylko umysł, czy też wymagają także wysiłku fizycznego. Te pierwsze nazywano sztukami wyzwolonymi (artes liberales) a ostatnie pospolitymi (artes vulgares), w średniowieczu zaś pospolite przemianowano na mechaniczne. Sztuki wyzwolone były uważane za o wiele wyższe niż mechaniczne. Sztuk wyzwolonych wymieniano siedem:gramatyka,retoryka,logika,arytmetyka,geometria,astronomiaimuzyka.W średniowieczu sztuki mechaniczne (wśród których były również rzeźba, malarstwo, czyarchitektura) usiłowano, dla zachowania symetrii sprowadzić również do siedmiu, a że było ich znacznie więcej, wymieniano te uznane za najważniejsze, czyli mające wymiar utylitarny (sztuki nazywane dziś pięknymi nie mieściły się więc na wykazach sztuk).

Renesansowa definicja sztuki[edytuj|edytuj kod]

WOdrodzeniupozycja społeczna artystów rośnie, zaczęli oni dążyć do podniesienia statusu swej profesji i oddzielenia od rzemiosła, toteż aspirują do miana uczonych, podnosząc rzeźbę, architekturę i malarstwo do rangi nauki, tym bardziej że współgrało to z ich dążeniami, by obliczyć swe dzieła z matematyczną dokładnością. Dopiero później pojawił się sprzeciw wobec tej ścisłej koncepcji, sztuka oddzieliła się także od nauk. Pomimo że miano świadomość, że sztuki są czymś różnym od nauk i rzemiosł, nie było pomysłu, co łączy to, co dziś nazywamy sztukami pięknymi. Początkowo uważano, że jest to rysunek, i mówiono o sztukachrysunkowych,nie wiedziano jednak, na jakiej podstawie dołączyć do tego muzykę,tanieciteatr.Próbowano wyróżnić też sztukiumysłowe,muzyczne,pamięciowe,obrazowe.

Sztuki piękne[edytuj|edytuj kod]

W XVII i XVIII wieku trwały spory na temat nazewnictwa w dziedzinie sztuki. Dopiero w połowie XVIII wieku francuskifilozofoświeceniowy,Charles Batteux,wprowadził termin „sztuki piękne” (beaux-arts), zaliczając do nich malarstwo, rzeźbę, architekturę, muzykę,wymowę,poezję,tanieciteatr[1].

Sztuka począwszy od XIX wieku uniezależnia się od rzemiosła i wiąże ściślej z pojęciami twórczości, oryginalności, indywidualizmu i nowatorstwa. Materią sztuki sądzieła sztuki,a ich autorzy (według idealnego modelu) stają się artystami motywowanymi wewnętrznym przymusem tworzenia, czy też potrzebą wyrażenia uczuć, rozwiązania problemów własnych lub ogólnoludzkich, niedającymi się ograniczyć wyłącznie do funkcji dostarczyciela wrażeń estetycznych.

Współczesne definicje sztuki[edytuj|edytuj kod]

Sztuka dzisiejsza, począwszy oddadaizmuisurrealizmu,nie odpowiada już takiej definicji, piękno w procesie estetyzacji rzeczywistości wyszło poza sztukę, a dla niej samej nie jest już nie tylko wartością wyróżniającą, ale nawet nie jest niezbędne. W ciągu swej długiej historii pojęciesztukaz bardzo szerokiego, o precyzyjnie wytyczonych granicach znacznie zawęziło swój obszar, ale też jego granice wyraźnie się zatarły.

W społeczeństwach współczesnych, w dużej części zawłaszczona przezprzemysł rozrywkowy,sztuka stała się też w pewnej mierze kolejną gałęzią przemysłu.

Pisarze, jakWitold Gombrowicz,Stanisław Lem,Milan Kundera,Hermann Broch,zgodni byli, że sztuka musi mieć element poznawczy, by się nazywać sztuką[2][3][4][5].

Rezygnacja z definicji[edytuj|edytuj kod]

W XX wieku zaliczono sztukę do grupy pojęć otwartych (termin stworzony przezLudwiga Wittgensteina), czyli takich, które grupują w sposób luźny przedmioty niemające wyraźnych cech wspólnych, jedynie coś, co Wittgenstein określił jako „podobieństwo rodzinne”, a więc taki, że nie sposób podać dla takiej grupy cech koniecznych i wystarczających. To ujęcie spotkało się z krytyką, ze względu na to, iż na jej mocy w poczet sztuki można było zaliczyć wszystko[6].

Definicja alternatywna[edytuj|edytuj kod]

Opierająca się na formule alternatywnej „bądź-bądź”

Sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać

Tatarkiewicz, W.,Dzieje sześciu pojęć,Warszawa, PWN, 1988, s. 52

Nominatywna definicja sztuki[edytuj|edytuj kod]

Cechą łączną dla wszystkich dzieł sztuki ma być intencja, z jaką dzieło zostało powołane do życia. Jeśli twórca wytwarza je z intencją stworzenia dzieła, to dany wytwór dziełem bezwzględnie jest. Koresponduje to z powiedzeniemDonalda Judda,żesztuką jest to, co się za sztukę uważa.Taka definicja z kolei uniemożliwia wartościowanie wytworów, podobnie jak w poprzednim przypadku, wszystko, co autor uzna za sztukę, musi nią zostać, bez względu na poziom, jaki reprezentuje.

Definicja kontekstualna[edytuj|edytuj kod]

To czy przedmiot, bądź wydarzenie stanie się dziełem sztuki zależy od tego, czy ogół ludzi sztuki, tzw.artworld[c]to za sztukę uzna na mocyintersubiektywnychopinii. Ważny tu jestkontekstaktualnego stanu teorii sztuki, a także miejsca i czasu, nie wszystko bowiem jest możliwe w każdym miejscu i czasie. Taki punkt widzenia zdecydowanie oddziela sztukę odwartości estetycznych.Pojęcie sztuki kontekstualnej wprowadził w PolsceJan Świdziński.

Instytucjonalna definicja sztuki[edytuj|edytuj kod]

Ujęcie bardzo podobne do powyższego, tylko, żeartworldjest tu rozumiany jako zajmujące się sztuką instytucje społeczne w szerokim tego słowa znaczeniu. Zaznaczyć trzeba, że tak rozumianyartworldnie posiada ściśle sformalizowanej struktury, uznanie danego przedmiotu za dzieło sztuki nie ma kształtu formalnego, urzędowego nadania. To rozumienie sztuki równie mocno jak poprzednie odrywa sztukę od wartości estetycznych.

Modele działania w sztuce Atkinsona[7][edytuj|edytuj kod]

Terry Atkinsonwyróżnia cztery modele działania w sztuce:

  • Konstruowanie przedmiotów, których forma ma wszystkie cechy niezbędne do tego, aby dany przedmiot uznać za dzieło sztuki. (np. malowanie obrazu)
  • Dodawanie nowych cech do tych, które już zostały ustalone jako właściwe dziełu sztuki. (np.Magdalena Abakanowicztworząc po raz pierwszy przestrzenną kompozycję z tkaniny artystycznej)
  • Uznawanie dowolnych przedmiotów za dzieła sztuki, jeśli tylko zostaną umieszczone w kontekście sytuującym je jako takie. (np.Marcel DuchampFontanna)
  • Tworzenie teoretycznych obiektów o cechach tautologicznych, będących wypowiedzią sztuki o sztuce. (konceptualizm,metasztuka)

Postmodernistyczny ogląd sztuki[edytuj|edytuj kod]

Z chwilą gdy wszelkie całościowe, modernistyczne systemy, wyznaczające właściwe cele sztuki, odróżniające sztukę od niesztuki upadły, nastąpiła utrata „obiektywnego”, „zewnętrznego” punktu oparcia dla sądów o sztuce, nie ma już dla nich ostatecznego, teoretycznego uzasadnienia. Sam podział na sztukę i niesztukę jednak pozostał, tworzący się na bieżąco w nieustającym dyskursie o sztuce, nie posiada, i jak się okazuje, też nie potrzebuje już żadnego głębszego zakorzenienia w jakiejkolwiekmetanarracji.

Sztuka a estetyka[edytuj|edytuj kod]

W nowożytnych koncepcjach sztuki pogląd o estetycznej jej naturze podawany był w wątpliwość od romantyzmu (przez takie kierunki jaknaturalizm,ekspresjonizm). Zjawiska te były przez myśl estetyczną długo marginalizowane, przełom nastąpił dopiero dziękiawangardzie,sam zmysłowy ogląd przestał stanowić podstawę nie tylko do wartościowania, ale nawet rozpoznania dzieła sztuki (dadaizm, surrealizm,kubizm).Neoawangardalat 60. (np.konceptualizm) odrzuciła wszystkie estetyczne wyróżniki sztuki[d].ZdaniemHermanna Brochaestetyka jest skutkiem ubocznym działania etycznego, które jest niezbędnym elementem sztuki. Dla Hermanna Brocha sztuka wyłącznie estetyczna jest kiczowata[4].

Funkcje sztuki[edytuj|edytuj kod]

Rzeźba "Eros Bendato"Igora MitorajawKrakowiena Rynku Głównym

Sztuce przypisuje się pełnienie w życiu jednostki i społeczeństwa szeregu funkcji. Poniższa ich lista nie jest ani kompletna, ani obiektywna:

  • komunikacyjna – artysta przez swe dzieło porozumiewa się z odbiorcą,
  • estetyczna – sztuka miałaby wywołać u odbiorcy swoiste przeżycia estetyczne, np. odwołując się do ideipiękna,
  • poznawcza – odbiorca poznaje nie tylko dzieło, ale też historię przodków, poprzez dzieła może się „przenieść” do świata ówczesnego[potrzebny przypis],
  • etyczna, propagandowa, wychowawcza – sztuka miałaby wychowywać, uczyć, nakłaniać do refleksji, uwidacznia pewne wzorce postępowania lub normy,
  • metafizyczna (religijna) – dzieła sztuki powstają z motywacji metafizycznej (religijnej) i mają za zadanie pobudzanie uczuć; muzyka, obrazy, rzeźby, architektura służą życiu duchowemu lub religii, ale też czerpią z niej tematykę swoich dzieł; Bogu, mitologii greckiej były poświęcone liczne dzieła:DawidMichała Anioła, freski z Kaplicy Sykstyńskiej,Ostatnia wieczerza– Leonarda da Vinci i wiele innych;
  • emocjonalna – objawia się głównie w tańcu i muzyce[potrzebny przypis],
  • terapeutyczna – zakłada się, że sztuka może leczyć; katharsis – oczyszczenie psychiki (muzykoterapia,poezjoterapia,wideoterapia,biblioterapia,filmoterapia[8],chromatoterapia,dramoterapia,ludoterapia[9],choreoterapia),
  • ludyczna (zabawowa) – pozwala się odprężyć i odstresować poprzez czynne uczestnictwo lub odbiór w charakterze widza w takich dziedzinach jak taniec, muzyka, komedia, satyra;
  • identyfikacyjna i integracyjna – sztuka integruje i wykazuje przynależność do pewnej grupy społecznej (np. lekarze, harcerze, muzycy, Polacy); pomaga zachować tożsamość kulturową społecznościom lokalnym i narodom;
  • użytkowa – jest to sztuka usługowa, np. rzemiosło artystyczne, przedmioty codziennego użytku (wzornictwo przemysłowe), architektura, ale także satyra, muzyka taneczna.

Dziedziny sztuki[edytuj|edytuj kod]

Terminudziedzina sztukinie należy mylić z terminemkierunekczynurt artystyczny,który może obejmować wieledziedzin sztuki.Jako przykład można podaćsztukę minimalną.Jest tokierunek,który obejmujedziedzinymalarstwo,rzeźbęiarchitekturę.

Sztuki plastyczne[edytuj|edytuj kod]

Periodyzacja sztuki[edytuj|edytuj kod]

Osobny artykuł:periodyzacja sztuki.

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Uwagi[edytuj|edytuj kod]

  1. Ernst Gombrichwygłosił nawet tezę, że w ogóle nie ma czegoś takiego jak „sztuka” – są tylko dzieła i artyści, a reszta to nasza konstrukcja, wynik potrzeby porządkowania i wyszukiwania punktów orientacyjnych.
  2. Założenie, że sztuka posiada w ogóle jakąś istotę (naturę), którą można odkryć, pociąga za sobą stwierdzenie że praktyka artystyczna jest egzemplifikacją ponadczasowej natury sztuki, założenie to zostało poddane bardzo ostrej krytyce m.in. przezMorrisa Weitza,George’a Dickiego,Arthura DantoiMaurice’a Mandelbauma.Krytyka ta wpisuje się w szerszy nurtantyesencjalizmu.
  3. Termin stworzony przezArthura C. Danto.
  4. A przynajmniej chciała odrzucić. Estetyczność jest przypisana każdemu fizycznie istniejącemu obiektowi,konceptualizmodrzucił materializację dzieła sztuki, aby zlikwidować wartości estetyczne w dziełach, jednak funkcję niematerialnego dzieła przejęła jak najbardziej materialna dokumentacja (zdjęcia, wykresy, opisy), sprzedawana, kupowana i wystawiana w galeriach.

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. W r. 1746 Charles Batteux wydał dzieło „Les Beaux-Arts réduits à un même principe” („Sztuki piękne sprowadzone do jednej wspólnej zasady” ).
  2. Gombrowicz,Witold,1904-1969),Diary,Yale University Press,[cop. 2012],ISBN978-0-300-11806-3,OCLC812582077[dostęp 2019-07-29].
  3. Milan (1929- ).Kundera,Sztuka powieści: esej,Wydawnictwo W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2015,ISBN978-83-280-1579-1,OCLC909111372[dostęp 2019-07-29].
  4. abHermannBroch,Kilka uwag o kiczu i inne eseje,1998.
  5. Lem,Stanisław,1921-2006Verfasser.,Diabeł i arcydzieło: teksty przełomowe,ISBN978-83-08-06809-0,OCLC1083274342[dostęp 2019-07-29].
  6. Podział ten (cztery pierwsze kategorie) podano za: Grzegorz Dziamski,Postmodernizm wobec kryzysu estetyki współczesnej.
  7. Podaję za: Grzegorz DziamskiKonceptualizm(patrz Bibliografia).
  8. JerzyRottermund,JanuszNowotny,Terapia zajęciowa w rehabilitacji medycznej. Podręcznik dla studentów i terapeutów.,2020, s. 99(pol.).
  9. JerzyRottermund,JanuszNowotny,Terapia zajęciowa w rehabilitacji medycznej. Podręcznik dla studentów i terapeutów.,2020, s. 102(pol.).
  10. Is advertising art?

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]

publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytaćArtykuły naStanford Encyclopedia of Philosophy(ang.)[dostęp 2018-08-14 ]: