Przejdź do zawartości

Tajne nauczanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łopiennik Górny1941– lekcja języka polskiego podczas tajnych kompletów. Lekcje prowadzi Jadwiga Sokirkówna[1]
Pomnik Nauczycieli Tajnego Nauczania w latach 1939–1945 wWarszawie
Tablica upamiętniająca tajne nauczanie odbywające się w jednym z domów wGorlicach

Tajne nauczanie,takżetajne komplety[2]– używane w Polsce określenie nauczania prowadzonego w formie nielegalnych zajęć i wykładów organizowanych poza szkołą lub uczelnią w okresiezaboróworazokupacjiw czasieII wojny światowej.

Zabory[edytuj|edytuj kod]

Zobacz:Uniwersytet Latający

Władzezaborczezlikwidowały wiele szkół, a w pozostawionych usunięto całkowiciejęzyk polski.Patriotycznekręgi inteligencji przeciwstawiały się temu, organizując tajne nauczanie, prowadzone na wszystkich poziomach.

Sytuacja w trzech zaborach nie była jednakowa. Najgorsze warunki były w zaborach rosyjskim i pruskim, lepsze, szczególnie po uzyskaniu w 1867 przezGalicjęautonomii, wzaborze austriackim,gdzie stopniowo przywracano szkolnictwo polskie na wszystkich poziomach nauczania. Stojące na wysokim poziomie polskie szkolnictwo średnie, wyższe i różne instytucje naukowe weLwowieiKrakowiedały odrodzonej po zaborach niepodległej Polsce liczne kadry naukowe, urzędników i polityków. Dzięki tajnym kompletom – mimo że zaborcy niszczyli polską kulturę, zakazali nauczania języka polskiego – toczyło się nielegalnie życie kulturalne i naukowe.

Okupacja (1939-1945)[edytuj|edytuj kod]

W czasieokupacji niemieckiej,Niemcynie kryli swoich planów w stosunku do ludnościpolskiej.Nie tylko chodziło im o zdobycie terytorium, ale i o likwidację świadomości narodowej i zdławienie oporu. Częścią składową planu było maksymalne ograniczenie możliwości rozwoju umysłowego polskiej młodzieży, który mógł doprowadzić do wzrostu tendencji niepodległościowych.Heinrich Himmlerpowiedział –(...) dla polskiej ludności Wschodu nie mogą istnieć szkoły wyższe niż 4-klasowa szkoła ludowa. Celem takiej szkoły ma być wyłącznie proste liczenie, najwyżej do pięciuset, napisanie własnego nazwiska, wiedza, iż boskim przykazaniem jest być posłusznym Niemcom, uczciwym, pracowitym i rzetelnym. Czytania nie uważam za konieczne[3].

Po zakończeniu działań wojennychkampanii wrześniowej,społeczeństwo polskie zaczęło szybko usuwać zniszczenia i organizować szkolnictwo. Niemcy również szybko zaczęli wprowadzać swoją administrację cywilną.

  • Terytorium Polski zajęte przezLitwęwłączono początkowo do państwa litewskiego, zaś po aneksji Litwy przez ZSRR stało się częściąLitewskiej SRR.

Tajne komplety były nie tylko kształceniem młodzieży, ale również wysiłkiem wychowawczym. Nauczyciele uważali prowadzenie tajnych kompletów za swój obywatelski obowiązek, a młodzież garnęła się do nauki i osiągała dobre wyniki. Lekcje odbywały się zazwyczaj w mieszkaniach prywatnych uczniów lub nauczycieli[4].W ostatnich latach okupacji w szkołach średnich uczyło się ponad 100 tysięcy młodzieży, a wiedzę na poziomie wyższym zdobywało kilka tysięcy studentów.

Prowadzący tajne nauczanie otrzymywali dotacjepodziemia,niewielkie opłaty wnosili także uczniowie[5].

Tajne nauczanie było bezwzględnie zwalczane przez niemieckie władzeokupacyjne– w latach 1939–1945 życie straciło 8,5 tys. polskich nauczycieli. Nauczyciele i uczniowie wiedzieli, że w razie wykrycia groziło im, a nawet właścicielom mieszkań, w których odbywały się komplety, więzienie iobóz koncentracyjny.Brutalne represje stosowane przez okupanta nie powstrzymywały jednak tajnego nauczania. Mimo grożących kar za nielegalne nauczanie większość nauczycieli nie przerwała swej misji i przez cały okres okupacji służyła młodzieży. Tajne komplety, prowadzone na tak wielką skalę na ziemiach polskich, były jedyną tego rodzaju formą oporu w okupowanej Europie.

Tereny włączone do Rzeszy[edytuj|edytuj kod]

Naterytorium Polski anektowanym przez III Rzeszęnie było polskich szkół, w celach germanizacyjnych polskie dzieci chodziły do szkół niemieckich. A jednak mimoterroru,powstało tam samorzutnie podziemne tajne nauczanie, które znajdowało się pod nadzorem tajnych organizacji wojskowych. Nauczyciele zbierali po kilkoro dzieci i w największejkonspiracjiuczyli je. Jeden nauczyciel uczył swoją grupę w zakresie szkoły powszechnej według programu przedwojennego dwa lub trzy razy w tygodniu. Liczba kompletów wzrastała i nauczyciel musiał ułożyć plan zajęć, żeby objąć nauczaniem kilka grup w różnych lokalach. Było to możliwe przy ścisłej współpracy z rodzicami.

Generalne Gubernatorstwo[edytuj|edytuj kod]

WGeneralnym Gubernatorstwiezlikwidowano szkoły wyższe i średnie. Pozostawiono natomiastszkoły podstawowei zawodowe z okrojonym programem nauczania i zakazem uczeniahistorii,geografiiiliteratury.Polskie dzieci miały wiedzieć tylko tyle ile to niezbędne by zostać tanią siłą roboczą i nie przejmować się swoim dziedzictwem. Niemiecka organizacjaszkolnictwaopierała się na polskich urzędachoświaty,wprowadzając do nich Niemców jako zwierzchników, stopniowo zmniejszając liczbę zatrudnionych Polaków i zakres ich kompetencji.

W końcu października1939r. wWarszawiezostaje powołanaTajna Organizacja Nauczycielska(TON) – jednocząca największyZwiązek Nauczycielstwa Polskiegooraz pięć innych organizacji nauczycielskich. Należało stworzyćkonspiracyjnysystem nauczania oparty na całymspołeczeństwie.Była to jedna z form walki zokupantem.TON początkowo objęła szkolnictwo powszechne, wkrótce powstały jednak komplety o programie szkoły średniej. Szybko ustalono zasady organizacyjne kompletu (liczbę uczniów i godzin nauki, stworzono tajne programy nauczania oraz zasady korzystania z lokali). Na podstawie tajnych programów uczono przede wszystkim zakazanych przedmiotów: języka polskiego, geografii i historii. Tajnym nauczaniem w zakresie szkoły podstawowej objęto w całej Polsce 1,5 miliona dzieci. Tajne komplety prowadziliprofesorowiewyższych uczelni w Warszawie iKrakowie.Otwieranie nowych szkół zawodowych (za zgodą władz niemieckich), pomagało w zorganizowaniu tajnego nauczania na poziomie uniwersyteckim. Mogło się ono odbywać w lokalach tych szkół i korzystać z pomocy naukowych. Nauczanie w tajnych kompletach przynosiło wymierne efekty. Tysiące licealistów i studentów kontynuowało naukę i studia, zdawało maturę oraz uczyło się mowy ojczystej i historii.

Tereny pod okupacją sowiecką[edytuj|edytuj kod]

Naterytorium II Rzeczypospolitejokupowanympoagresji ZSRR na PolskęprzezArmię Czerwonąianektowanymjednostronnie przezZSRR,w latach 1939–1941 utrzymywały się w różnym stopniu i formach państwowe szkoły podstawowe i średnie z językiem polskim. Były one jednak przez władze sowieckie zasadniczo zreorganizowane, zarówno jeżeli chodzi o skład grona pedagogicznego (wykluczenie duchownych, a także nauczycieli zaangażowanych patriotycznie), jak też programu nauczania (wprowadzenie dodatkowych przedmiotów, najczęściej związanych zideologią komunistyczną,usunięcie religii, zmiany w programach nauczania historii, geografii itd.) czy organizację szkół (likwidacja szkół prywatnych i prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, wprowadzenie koedukacji w szkolnictwie średnim). Szkoły wyższe zostały poddane dość gruntownej ukrainizacji lub rusyfikacji, usunięto część kadry profesorskiej, wprowadzając na jej miejsce wykładowców sprowadzonych z całego terenu ZSRR[6],zlikwidowano wydziały teologiczne, wprowadzono nauczanie ideologii komunistycznej, dzielono (np. z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza utworzono Instytut Medyczny) lub łączono wydziały czy uczelnie (połączono Wydziały Prawa Uniwersytetu w Czerniowcach i Uniwersytetu Lwowskiego[2]).

Gdy terytoria te poataku III Rzeszy na ZSRRw czerwcu 1941 znalazły się podokupacją niemiecką– okupant zlikwidował również i te szkoły średnie. Po roku1941tajne nauczanie podjęły uniwersytety weLwowie(Uniwersytet Lwowski) i wWilnie(Uniwersytet Wileński). We Lwowie niemieccy okupanci pozwolili z czasem na częściowe reaktywowanie szkolnictwa wyższego, jednak na zasadzie wyższych szkół zawodowych (Fachkurse). Dzięki temu prowadzono wyższe kursy medyczne na dawnym Wydziale Lekarskim UJK[3]i kursy zawodowe na niektórych wydziałachPolitechniki Lwowskiej.Zajęcia prowadzone w większości przez przedwojenną polską kadrę naukową stały na wysokim poziomie i z reguły absolwenci tych kursów uzyskiwali po wojnienostryfikacjęswych dyplomów na polskich uczelniach.

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Wspomnienia nauczycieli tajnego nauczania,opracowanie Krzysztof Artur Dławichowski, źródło: „Szkoły jakich nie było”; Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne; Koszalin 1983, tom 1 – 4.[1].
  2. Słowo „komplety” bywało dawniej używane w znaczeniu „zajęcia odbywające się poza budynkiem szkoły”, nie oznacza ono tutaj (jak może być mylnie rozumiane) kompletu książek, podręczników, np. dla uczniów lub studentów poszczególnych klas lub kierunków.
  3. Cytat: Ślaski J.Polska Walcząca(1939-1945), t. 3 „Noc”, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa, 1986, s. 34.
  4. Tomasz Szarota:Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Studium historyczne.Warszawa: Czytelnik, 2010, s. 100.ISBN978-83-07-03239-9.
  5. Tomasz Szarota:Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Studium historyczne.Warszawa: Czytelnik, 2010, s. 101.ISBN978-83-07-03239-9.
  6. Joanna Siedlecka – „Pan od poezji”[online], www.lwow.home.pl[dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]