Przejdź do zawartości

Teoria mitu Jezusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Teoria mitu Jezusa– nazwa obejmująca trwające od XIX w. filozoficzne próby tłumaczeniagenezychrześcijaństwaz pominięciem osobyJezusa,kwestionującehistoryczność Jezusa.U podstaw takich założeń znajdują się współczesne kierunki filozoficzne (idealizmimaterializm).

Teorie mitologiczne

[edytuj|edytuj kod]

Teoriemitologicznenegują istnienie Jezusa, wywodząc początek chrześcijaństwa z historyzacjąmitu.Postać Jezusa na podłożu mitu została wyimaginowana przez praewangelistów i skonkretyzowana przez ewangelistów. Przedstawicielem tego nurtu byłBruno Bauer.

Teorie idealistyczne

[edytuj|edytuj kod]

Teorie te wyrosły na filozofiiHegla.David Friedrich Straussnie negował istnienia Jezusa ani jego mesjańskiej świadomości, lecz był przekonany, że późniejsza interpretacja jego osoby miała charakter mityczny[1];twierdził, że starotestamentalne idee i legendy mesjanistyczne zostały przeniesione na Jezusa i w ten sposób Ewangelie upersonifikowały w nim ogólną ideę stosunku bóstwa do ludzkości.

Teorie synkretystyczne

[edytuj|edytuj kod]

Teorie te tłumaczyły powstanie chrześcijaństwa zmieszaniem idei z różnych religii i kultur (synkretyzm). W tym nurcie najwięcej zwolenników miał pogląd, że chrześcijaństwo wywodzi się zjudaizmu,z jegomesjanizmu,z domieszką wpływów hellenistycznych. Niektórzy zwolennicy nurtu nie zaprzeczali istnieniu Jezusa, ale przeczyli jego cudownym mocom.

Teorie symboliczne

[edytuj|edytuj kod]

Teorie te głoszą, że Jezus jest personifikacją mitów związanych zeSłońcem,Księżycemorazgwiazdami.Poglądy te powstały pod wpływem filozofiiHeglaoraz zainteresowań mitologiami wschodnimi. Przedstawiciele:Arthur Drews,Ignacy Radliński,Jan Hempel.

Teorie socjalistyczno-socjalne

[edytuj|edytuj kod]

Powstanie chrześcijaństwa tłumaczyły walką klas spowodowaną rażącą dysproporcją w I i II w. pomiędzypatrycjuszamiaplebejuszami.Według tej teorii Jezus stał się symbolem wyzwoleńczych oczekiwań uciskanego ludu i dążeń do przemiany swojego losu. Przedstawiciele:Karl Kautsky,Rudolf Eisler.

Teorie marksistowskie

[edytuj|edytuj kod]

Marksiściupatrują genezy chrześcijaństwa w bazie ekonomiczno-społecznej.Leninw kwestii Jezusa opowiadał się za historyzacją mitu.August BebelczyJoseph Dietzgenukazywali Jezusa jako pierwszego komunistę. WZSRRpoczątkowo – w latach dwudziestych XX wieku – podążano za tradycją demitologizacji Jezusa historycznego, tworzoną w dziełachStraussa,Renana,Nietzschego,Binet-Sanglégo,wysuwając na plan pierwszy dwa główne motywy –choroby psychiczneji oszustwa. Znalazło to odzwierciedlenie w powieściMichaiła BułhakowaMistrz i Małgorzata”,w której Jezus jest przedstawiony jako nieszkodliwy szaleniec. Pewną popularnością cieszyła się też koncepcja Jezusa jako reformatora społecznego, niemal prekursora ruchu rewolucyjnego (zaKautskim,Wellsem,Nikolskim). Dopiero na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych zwyciężyła w propagandzie opcja mitologiczna, czyli negowanie istnienia Jezusa[2].

Teorie lingwistyczne

[edytuj|edytuj kod]

Badacze Pisma, którzy w oparciu o nowoczesne teoriehermeneutykina nowo odczytaliNowy Testament,nie negowali z zasady istnienia Jezusa, lecz odrzucano przesłanie teologiczne w nich zawarte. Według nich istotne jest egzystencjalne znaczenie Słowa Bożego, a nie historia Jezusa. Przedstawiciele:Adolf Harnack,Rudolf Bultmann.

Teorie strukturalistyczne

[edytuj|edytuj kod]

Teorie te nie negują bezpośrednio istnienia Jezusa, ale nie uznają zdarzeń z jego życia za element dziejowy. Teologia jest dla nich nauką ojęzyku wiary.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Walter Kasper:Jezus Chrystus.Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1983, s. 25.ISBN83-211-0471-1.
  2. Надежда Дождикова.Чем был недоволен Берлиоз? О романе М. А. Булгакова "Мастер и Маргарита" и "проблеме Христа".„Нева”,2009.ISSN0130-741X.[dostęp 2019-05-12].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Jezus Chrystus. Encyklopedia katolicka, tom VII, Lublin 1997