Przejdź do zawartości

Timbuktu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Timbuktu
Ilustracja
Panorama miasta
Państwo

Mali

Region

Timbuktu

Wysokość

263 m n.p.m.

Populacja(2009)
• liczba ludności


54 453

Plan Timbuktu
Położenie na mapie Mali
Mapa konturowa Mali, w centrum znajduje się punkt z opisem „Timbuktu”
Ziemia16°46′24″N2°59′58″W/16,773333-2,999444
Timbuktu[a]
Obiekt zlisty światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Meczet Sankore
Państwo

Mali

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II, IV, V

Numer ref.

119

Region[b]

Afryka

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1988
na 12.sesji

Obiekt zagrożony

2012

Timbuktu(songhaj:Tumbutu,fr.Tombouctou) – miasto wMali,nad rzekąNiger,założone prawdopodobnie na przełomie XI i XII wieku, zamieszkiwane przez 32 460 osób (2022)[1].Jest stolicąregionu Timbuktu,jednego z siedmiu regionów administracyjnych Mali.

Przez wieki Timbuktu stanowiło centrum intensywnej wymiany handlowej międzyCzarną Afrykąa berberyjską i islamskąAfryką Północną,a za jej pośrednictwem także z Europą. W XIV wieku było najbogatszym miastem na świecie, zuniwersytetemi bogatymiksięgozbiorami.Z powodu względnej niedostępności miasta upowszechnił się na poły mityczny obraz Timbuktu jako odległego i egzotycznego miejsca.

Historia[edytuj|edytuj kod]

Timbuktu zostało założone jako sezonowa osada przez nomadyczny ludTuaregów.Dzięki swemu korzystnemu położeniu na transsaharyjskich szlakach osada szybko się wzbogaciła. Przedmiotem handlu było złoto,kość słoniowa,niewolnicy, sól i inne towary[2].Timbuktu stanowiło główne miasto kilkuśredniowiecznychafrykańskich państw:Ghana,MaliiSonghaj.W XIV wieku Timbuktu miało pięć razy więcej mieszkańców niż ówczesny Londyn. Jego złoty wiek przypada na XVI stulecie – był to wówczas ludny i ważny ośrodekislamu[2].Wówczas to legendy o bogactwach tego miasta zachęciły Europejczyków do odkrycia tej części Afryki. I to właśnie pojawienie się europejskich podróżników i handlarzy przyczyniło się do upadku miasta. Handel drogą morską stanowił o wiele lepszą alternatywę niż wędrówka przezSaharę.Upadek pogłębił jeszcze najazd w 1591Morysków,najemników na usługach sułtanaMarokaAhmada al-Mansura.W 1893 miasto zostało zrujnowane po zdobyciu przez Francję[2].Przybywający ponownie w XIX w. podróżnicy z Europy mogli zobaczyć tylko niewielką wioskę z domami zbudowanymi z gliny.

Pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Timbuktu 18 sierpnia 1826, był oficer brytyjskiAlexander Gordon Laing,natomiast pierwszym, który dotarł do miasta i wrócił cało do Europy, był FrancuzRené-Auguste Caillié[3].

W zbiorach prywatnych i publicznych bibliotek Timbuktu znajduje się 150 000 manuskryptów. Niektóre z nich pochodzą z XIII wieku. Naukowcy uważają, że pod piaskami Sahary spoczywają kolejne tysiące pism. Teksty te świadczą zarówno o bogactwie literackim, jak i naukowym regionu. Znajdują się wśród nich między innymi podręczniki do matematyki i astronomii oraz pisma traktujące o życiu społecznym i gospodarczym w Timbuktu podczas Złotego Wieku. Wówczas było onocentrum akademickim,gdzie kształciło się 25 000 uczniów.

RPArozpoczęło inicjatywę o nazwieOperation Timbuktu,w ramach której buduje nową bibliotekę dla Instytutu Ahmeda Baby. W ratowaniu zbiorów pomagają też Stany Zjednoczone i Norwegia.

Ze względu na swoją znamienitą historię Timbuktu zostało w 1988 wpisane nalistę światowego dziedzictwa UNESCO.Od 2012 roku znajduje się na liście obiektów zagrożonych ze względu natrwający konflikt w Mali,a zabytki są regularnie niszczone[4].

W kulturze Zachodu[edytuj|edytuj kod]

Z powodu względnej niedostępności Timbuktu, zwłaszcza w przeszłości, w kulturze Zachodu upowszechnił się jego obraz jako odległego, egzotycznego i tajemniczego miejsca. Miasto odgrywa pewną rolę w filmie i literaturze – występuje przykładowo w wielu produkcjachWalta Disneya(m.in. komiksach o przygodach Kaczora Donalda), serialuCzarodziejki,filmieAryskotraci[5].Jest jednym z głównych miejsc akcji serialuTajemnice Sahary[6].

Miasta partnerskie[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Population of Cities in Mali 2022[online], worldpopulationreview.com[dostęp 2022-12-10].
  2. abcLesley Firth (red.):Gdzie jest...?.Kingfisher Books –Ossolineum,1992, s. 98.ISBN83-04-03990-7.
  3. Gazeta Wyborcza,12-13 października 2013.
  4. Islamiści niszczą Timbuktu.[dostęp 2012-07-01].
  5. Aryskotraci
  6. Tajemnice Sahary / Il segreto del Sahara.[dostęp 2017-11-12].

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]