Przejdź do zawartości

Vatileaks

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Vatileaks– określenie nadane przez dziennikarzy dla nazwania skandalu związanego z „wyciekiem “do mediów i opublikowaniem tajnych dokumentów z najbliższego otoczeniapapieżaBenedykta XVI,do jakiego doszło w 2012 roku wWatykanie.

Wydarzenia

[edytuj|edytuj kod]

Po raz pierwszy zaczęto mówić o skandalu związanym z wyciekiem tajnych dokumentów w styczniu 2012, kiedy to włoski dziennikarzGianluigi Nuzziopublikował poufne listy, które arcybiskupCarlo Maria Viganòadresował do Benedykta XVI iSekretarza Stanu Stolicy ApostolskiejkardynałaTarcisio Bertone.Viganò w swoich listach informował o szerzących się wWatykaniekorupcji,nepotyzmiei marnotrawstwie. Skandal nabrał na sile w maju 2012, kiedy Nuzzi wydał książkęJego Świątobliwość: Sekrety Benedykta XVI,w której ujawnił poufną korespondencję Benedykta XVI i jego najbliższego współpracownika – kard. Bertone, dotyczącą kulisów watykańskich finansów.

Śledztwo

[edytuj|edytuj kod]

W wyniku śledztwa prowadzonego przezŻandarmerię Watykańską23 maja 2012 został aresztowanyPaolo Gabriele– kamerdyner papieski (zwolniony został z aresztu 21 lipca)[1].Podczas zatrzymania znaleziono przy nim dokumenty objęte klauzulą tajności.

Niezależnie od śledztwa prowadzonego przez żandarmerię papież już w kwietniu powołał komisję kardynalską dla zbadania sprawy wycieków dokumentów. W jej skład weszło trzech purpuratów: Hiszpan związany zOpus DeiJulián Herranz Casado– jako przewodniczący oraz SłowakJozef Tomkoi emerytowany metropolitaPalermoSalvatore De Giorgi.

W trakcie procesu przed murami Watykanu odbywały się pikiety solidarności z sądzonymi dziennikarzami zorganizowane przez federację prasy oraz obrońców wolności słowa. Podnosili oni zarzut, iż „prawa do informowania nie można sądzić”. W pikietach uczestniczyło również kilkoro parlamentarzystów włoskiej lewicy. Pikiety zorganizowano w obronie wolności prasy i laickości państwa[2].

7 lipca 2016, po dwudziestu jeden rozprawach Trybunał Państwa Watykańskiego zakończył proces i wydał następujące wyroki w sprawie o ujawnianie i rozpowszechnianie tajnych dokumentów[3]:

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Paolo Gabriele, były kamerdyner papieża w areszcie.nto.pl, 2012-07-21. [dostęp 2012-08-20]. [zarchiwizowane ztego adresu(2014-08-23)].
  2. Vatileaks: wznowiono proces; zeznawała Chaouqui.deon.pl, 2016-04-07. [dostęp 2018-08-26].
  3. Ks. Lombardi: ten proces należało wytoczyć.Radio Watykańskie,2016-07-08. [dostęp 2016-07-09].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]