Vibrato
Vibrato(wł.vibrato‘drżąco’),wibracja– termin muzyczny, określający regularne, pulsujące, niewielkie zmiany wysokości dźwięku (do okołopół tonu,choć najczęściej znacznie mniej).
Vibrato charakteryzują dwa podstawowe parametry: częstość oraz zakres zmianwysokości dźwięku.Używane jest w celach ekspresyjnych w grze na niektórych instrumentach oraz w śpiewie. Uzyskuje się je np. poprzez chwiejne poruszanie lewą dłonią w grze nainstrumentach strunowychz gryfem, zmiany ciśnienia wydmuchiwanego powietrza (np. naflecie), poruszanie suwakiem (na puzonie) albo zmiany siły nacisku warg na ustnik czy stroik w grze na niektórychinstrumentach dętych,a także za pomocą zmian naprężenia mięśni, uczestniczących w generowaniugłosuwśpiewie(przepona,struny głosowe). Nie na wszystkich instrumentach możliwe jest uzyskanie vibrato (np. nafortepianie,organachpiszczałkowych beztremulanta,stosowanego w niektórych instrumentach dopiero od XVI w., czy nainstrumentach perkusyjnych- opróczwibrafonu).
Vibrato do pierwszej połowy XX w. używane było w muzyce solowej głównie jako sporadyczny ozdobnik (podobnie jak np.tryl), zwłaszcza na dłuższych nutach czy na końcu frazy. Wobec powszechnego dawniej zwyczaju grynon vibrato,w partyturach zaznaczano dźwięki czy fragmenty utworu, które należało wykonaćvibrato,np. słownie czy za pomocą falującej linii. Można jednak z dużą dozą pewności sądzić, że było stosowane częściej, gdyż wykonawca miał wówczas dużą swobodę we wprowadzaniu improwizowanychozdobnikówi w interpretacji wykonywanego utworu, choć odbywało się to zgodnie z panującą wówczas konwencją. Nadużywanie vibrato (podobnie jak innych ozdobników) było przez krytyków i teoretyków potępiane.
W muzyce zespołowej vibrato raczej nie było stosowane, gdyż uniemożliwia uzyskanie czystego, klarownego dźwięku, zwłaszcza przez śpiewaków czy instrumenty wykonująceunisonojeden głos (różna częstotliwość i amplituda wibracji poszczególnych instrumentów powoduje równoczesne brzmienie dźwięków o różnej, choć zbliżonej wysokości) oraz idealne zestrojenie akordów, co też zmienia wolumen i brzmienie całego zespołu (zamiast wzmacniających wolumeninterferencjinakładających siędźwiękówi ichskładowych harmonicznychoraz powstawaniatonów kombinacyjnychw czysto wykonywanych współbrzmieniach, powstajądudnienia).
Aktualnie vibrato w grze na instrumentach smyczkowych i niektórych dętych oraz w śpiewie najczęściej używane jest permanentnie jako podstawowy sposób generowania dźwięku w wykonywaniu muzyki wszystkich epok, nie tylko utworów powstałych w XX wieku. Stąd zastosowanie vibrato jest przedmiotem wielu kontrowersji pomiędzy zwolennikami wykonawstwa muzyki minionych epok, zgodnego z panującą wówczas estetyką i praktykami wykonawczymi, a kontynuatorami tradycji "wibrującego" wykonawstwa XX-wiecznego, których argumentem jest większa w ich rozumieniu ekspresyjność dźwięku. Zwolennicy grynon vibrato,oprócz argumentów historycznych oraz wynikających z akustycznych właściwości dźwięku, prezentują też inne sposoby ekspresyjnego kształtowania pojedynczego dźwięku za pomocą niuansów dynamicznych w jego obrębie, a także różnicowanie ekspresyjne utworów za pomocą licznych, zapomnianych dziś sposobówartykulacji,odkrywanych na nowo na podstawie źródeł historycznych.
W muzyce XX- i XXI-wiecznej – wobec powszechnego zwyczaju gryvibrato–non vibratojest zaznaczane w partyturze (np. w kwartetach smyczkowychBéli Bartóka). Wprowadza się również zróżnicowanie wymiaru czasowego, wysokościowego i amplitudyvibrato,oznaczając na ogół poszczególne rodzajevibratoza pomocą różnych linii falistych, umieszczanych ponad zapisem nutowym (np. w niektórych kompozycjachKrzysztofa PendereckiegoiWitolda Szalonka).
Zobacz też
[edytuj|edytuj kod]Linki zewnętrzne
[edytuj|edytuj kod]- The Vibrato Page.standingstones.com. [zarchiwizowane ztego adresu(2004-02-16)].