Przejdź do zawartości

Wesz łonowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wesz łonowa
Pthirus pubis
Linnaeus,1758
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

Phthiraptera

Podrząd

wszy

Rodzina

Pthiridae

Rodzaj

Pthirus

Gatunek

wesz łonowa

Wesz łonowa,mendoweszka[1],menda[1](Pthirus pubis) – gatunekwszynależący do rodzinyPthiridae,pasożytujący na człowieku i powodujący chorobęwszawicę.

Samiec długości 1,3 mm, samica 1,5 mm. Szerokość od 0,8 mm do 1,0 mm. Są silnie spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Samica składa około 50 jaj zwanychgnidami,które są mocowane specjalnym "cementem" u nasadywłosa.Rozwój osobniczy trwa 13–16 dni. Pasożytuje na skórze owłosionej, głównie w okolicy łonowej, także w pachwinach, pachach, na nogach, brzuchu, na klatce piersiowej, obserwowane są również na brwiach i rzęsach.

Badania ewolucyjne wszy łonowej i innych gatunków pasożytów są wykorzystywane do rekonstrukcji historii ewolucyjnej człowieka. Przy użyciu metody zwanejzegarem molekularnymszacuje się, że wesz łonowa wyewoluowała ok. 3,3 mln lat temu, a więc już kilka milionów lat po rozdzieleniu sięlinii ewolucyjnychgospodarzyjej przodków prowadzących do współczesnych goryli i ludzi. Przodkowie ludzi mieli już w tym czasie inny gatunek wszy, więc pojawienie się dwóch gatunków zajmujących podobnąniszę ekologicznązapewne wiąże się z utratą futra[2].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abmędrały i mendy– odpowiedź poradni PWN
  2. Marcin Ryszkiewicz.Nieodłączni towarzysze.„Świat Nauki”,s. 50-55, luty 2009. Warszawa:Prószyński Media.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Grzimek B.,Grzimek's Animal Life Encyclopedia, Second Edition Volume 3: Insectes,Michael Hutchins, Sean F. Craig, Dennis A. Thoney, and Neil Schlager. Farmington Hills, Ml: Gale Group, 2003, str 252,ISBN0-7876-5779-4
  • Stefański W.,Parazytologia weterynaryjna tom II,Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1970, str. 72