Przejdź do zawartości

Wielka Racza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielka Racza
Ilustracja
Grupa Wielkiej Raczy, Wielka Racza widoczna po lewej
Państwo

Polska
Słowacja

Położenie

Powiat Czadca

Pasmo

Beskid Żywiecki,Beskid Żywiecko-Kisucki,Karpaty

Wysokość

1236 m n.p.m.

Wybitność

391 m

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wielka Racza”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wielka Racza”
Ziemia49°24′47,9″N18°58′07,7″E/49,41330618,968806
Na szczycie Wielkiej Raczy
Panorama z platformy widokowej w kierunku dawnego przejścia granicznego i Beskidu Śląsko-Morawskiego
Panorama na zachodnią stronę
Panorama w kierunku Rycerzowej i Małej Fatry

Wielka Racza,dawniej takżeRajcza[1](słow.Veľká Rača), 1236 m n.p.m. – najwyższy szczytgrupy Wielkiej RaczywBeskidzie Żywieckim(na Słowacji są toBeskidy Kysuckie)[2][3].

Topografia

[edytuj|edytuj kod]

Wielka Racza znajduje się na głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, przez który biegnie granica polsko-słowacka orazWielki Europejski Dział Wodny[4].Na Wielkiej Raczy grzbiet ten zmienia kierunek. Wielka Racza jest teżzwornikiemdla długiego bocznego grzbietu odchodzącego od jej wierzchołka na zachód (na słowacką stronę). Między trzema grzbietami Wielkiej Raczy są trzy doliny, którymi spływają trzy potoki:Racza,Klubinský potok iOszczadnica(Oščadnica)[5].

Turystyka i rekreacja

[edytuj|edytuj kod]

Wielka Racza jest całkowicie zalesiona, ale na jej wierzchołku jest trawiasta hala, z której rozciąga się szeroka panorama z charakterystyczną grupąMałej Fatry.Szczyt jest też największą górąBeskidów Kysuckich(słowackiej części Beskidu Żywieckiego) i jednym z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Obserwację widoków ułatwia plaftorma widokowa wybudowana w 1997 r. wspólnie przez Polaków i Słowaków[2].

Na szczycie znajduje sięschronisko PTTK Wielka Racza[6][2].Poniżej szczytu po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski (Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica) położony na wysokości 639–1048 m n.p.m.[7]W latach 20. i 30. XX wieku w stylowejleśniczówcewRycerce Górnej Koloniifunkcjonowałoschronisko turystyczne pod Wielką Raczą[8].

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Wzmianka o Wielkiej Raczy pojawia się już w dokumencie z 1417 roku. W połowie XVI wieku wypasali na niej swoje stadaWołosi.Wkrótce potem między pasterzami z posiadłości ziemskich Budatina i Streczna (Budatinske a Strcnanške panstvo) dochodziło do krwawych walk o tereny pasterskie. W XVII i XIX wieku w lasach Wielkiej Raczy i w okolicach ukrywali sięzbójnicy,na których urządzano obławy z udziałem miejscowej ludności okradanej przez zbójników[3].Wielka Racza była doskonałym punktem obserwacyjnym, co wykorzystali Niemcy, w czasie II wojny światowej urządzając w schronisku posterunek żandarmerii. Mimo to w lasach Wielkiej Raczy przez 4 lata w ukrywał się Karol Peterman. Był synem niemieckiego kolonisty, ale czuł się Polakiem i zdezerterował z niemieckiej armii. Po wojnie, aż do późnych lat 50. Wielka Racza i znajdujące się na niej schronisko były dla turystów praktycznie niedostępne. Ówczesne komunistyczne władze nie zezwalały chodzić wzdłuż granicy państwowej, można było tylko po wylegitymowaniu się u Karola Petermana, dozorcy wRycerce Górnejpobrać klucze do schroniska i dojść do niego drogą. Od 1 lipca 1999 r., zgodnie z podpisaną ze stroną słowacką umową, na Wielkiej Raczy funkcjonowało do 21 grudnia 2007 r. na szlaku turystycznymprzejście graniczneWielka Racza – Veľká Račadla ruchu pieszego, rowerowego i narciarskiego[2].

Przyroda

[edytuj|edytuj kod]

Z rzadkich w Polsce gatunków roślin stwierdzono występowaniedzwonka piłkowanego,tojadu morawskiego,tocji karpackiej[9].Na słowackich stokach Wielkiej Raczy w 1976 utworzono rezerwat przyrodyVeľká Račao powierzchni 313 ha. W rezerwacie tym znajdują się fragmenty naturalnego boru jodłowo-świerkowego, piaskowcowewychodniei liczne niby-jaskinie zwane skalnymi dziurami (skalné diery). Z rzadkich roślin występują tutaj m.in.gołek białawy,goryczka trojeściowa,urdzik karpacki,lilia złotogłów,a ze zwierzątcietrzewiryś.Trawiasta platforma szczytowa Wielkiej Raczy nie jest wytworzoną przez ludzi polaną, lecz naturalnego pochodzeniahalą,mimo że naturalna górna granica lasu przebiega w tej częściBeskidówokoło 150 m powyżej. Naturalnego pochodzenia jest również otaczająca tę halę karłowatabuczyna[2].

Nazewnictwo

[edytuj|edytuj kod]

Istnieje wiele hipotez wyjaśniających pochodzenie nazwy Racza. Nazwa ta występuje w dokumentach już z XVII i XVIII w jakoRayca.Andrzej Komonieckiw swoim„Dziejopisie żywieckim”przypuszcza, że musi ona być związana z nazwą pobliskiej miejscowościRajcza.Podaje też podanie, żeKomorowscybędący właścicielami„państwa żywieckiego”toczyli spory o granice z węgierskimi właścicielami dóbr naKysucach.Po dojściu do porozumieniaraczylisię wspólnie winem na granicznym szczycie i stąd niby miałaby pochodzić nazwa. Wgwarze żywieckiejsłoworajczulaoznacza zagrodę dla owiec.Aleksy SiemionowwStudiach beskidzko-tatrzańskich(1992 r.) zaś pisze, że nazwa góry pochodzi od staropolskiego słowarac,raczoznaczającego rycerza i miałaby związek z nazwami miejscowościRycerka Górna,Rycerka Dolna,będącymi kiedyś własnością rycerską[2].

Szlaki piesze na Wielką Raczę

[edytuj|edytuj kod]
szlak turystyczny czerwonyzeZwardoniaprzez Magurę – 4.45 godz., z powrotem 4.15 godz.
szlak turystyczny żółtyzKolonii– 2 godz., z powrotem 1.15 godz.
szlak turystyczny czerwonyzPrzełęczy Przegibek– 3 godz., z powrotem 2.45 godz.
Szlak zielonyzOszczadnicyprzez chaty na Rači – 2.45 godz., z powrotem 2.15 godz.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. '''Rajcza''' Wielka i Mała,[w:]Słownik geograficzny Królestwa Polskiego,t. IX: Pożajście – Ruksze, Warszawa 1888, s. 494.
  2. abcdefStanisław Figiel, Piotr Krzywda:Beskid Żywiecki.Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006.ISBN83-89188-59-7.
  3. abInformacja na tablicy zamontowanej na szczycie Wielkiej Raczy
  4. Jerzy Kondracki:Geografia regionalna Polski.Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998.ISBN83-01-12479-2.
  5. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji.[dostęp 2012-01-10].
  6. Tomasz Biesik:Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Żywiecki.Bielsko-Biała:Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 35–45.ISBN978-83-925599-4-8.
  7. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000.Kraków: Wyd. „Compass”, 2011.ISBN978-83-7605-084-3.
  8. Tomasz Biesik:Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Żywiecki.Bielsko-Biała:Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 46–47.ISBN978-83-925599-4-8.
  9. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa:Czerwona księga Karpat Polskich.Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008.ISBN978-83-89648-71-6.

Panorama z Wielkiej Raczy

[edytuj|edytuj kod]
Panorama 260° z Wielkiej Raczy
Panorama 260° z Wielkiej Raczy