Przejdź do zawartości

Wielki Czwartek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielki Czwartek
Ilustracja
IkonaOstatnia WieczerzaSimona Uszakowa
Dzień

3 dni przedWielkanocą

w 2023

6 kwietnia (zachód)
13 kwietnia (wschód)

w 2024

28 marca (zachód)
2 maja (wschód)

w 2025

17 kwietnia (zachód)
17 kwietnia (wschód)

Typ święta

chrześcijańskie

Religie

katolicyzm,prawosławie,protestantyzm

Wielki Czwartekświęto ruchomew kalendarzu chrześcijańskim. Przypada wWielkim Tygodniu,3 dni przedWielkanocą.Wieczorem rozpoczyna sięŚwięte Triduum Paschalne(jego pierwszy dzień; samo Triduum trwa do wieczoraNiedzieli Wielkanocnej). Obchodzone przez różne wyznaniachrześcijańskiena pamiątkę ustanowienia sakramentów:kapłaństwaiEucharystii.Może wypaść pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia.

Wielki Czwartek we wczesnym Kościele

[edytuj|edytuj kod]

We wczesnym Kościele Wielki Czwartek był dniem pojednania z grzesznikami (pokutnikami). Odprawiano tego dnia trzy Msze Czwartkowe[1]:

  • dla pojednania grzeszników z Kościołem,
  • dla poświęcenia olejów,
  • dlaludu.

Wielki Czwartek w Kościele rzymskokatolickim

[edytuj|edytuj kod]

Wielki Czwartek wKościele katolickimjest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przezJezusa ChrystusasakramentówkapłaństwaiEucharystiipodczasOstatniej Wieczerzy.Wkościołach katedralnychodprawiana jest wtedy uroczystamszasprawowana w godzinach porannych przezbiskupa diecezjalnegowraz zprezbiterami.Nazywana jest onaMszą Krzyżma,ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczaschrztu,bierzmowania,sakramentu kapłaństwa oraz przynamaszczeniu chorych.W trakcie tej mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich[potrzebny przypis].

W kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem –Msza Wieczerzy Pańskiej,która rozpoczynaTriduum Paschalne[2].Podczas mszy w trakcie hymnuChwała na wysokościbiją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną (mogą być jednak nadal używane dla podtrzymania śpiewu). Dzwonki aż do rozpoczęcia Chwała na wysokości nocnej MszyWigilii Paschalnejsą zastąpione przez kołatki. W niektórych kościołach odbywa sięobrzęd obmycia nógdwunastu osobom, czyli tzw. „Mandatum”. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekruje się dostateczną ilośćkomunikantów,aby wystarczyły na dzień obecny i następny. Po modlitwie po Komunii następuje zazwyczaj wręczenie kwiatów i upominków kapłanom. Po zakończeniu WieczerzyNajświętszy Sakramentprzenosi się do kaplicy adoracji, zwanejciemnicą(na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Podczas przenosin Najświętszego Sakramentu śpiewa się hymn św. Tomasza „Sław języku tajemnicę” (Pange Lingua Gloriosi). Po zakończeniu liturgii obnaża się ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż i obrus (łac.denudatio altaris). Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich. Sam ołtarz bowiem jest symbolem Chrystusa. Niegdyś zachowywano także zwyczaj zmywania mensy ołtarzowej wodą z winem na znak, iż z serca Jezusa wypłynęły krew i woda.Tabernakulumpozostaje otwarte i puste, awieczna lampkazgaszona.

Modlitwa w ciemnicy (parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce)
Przewiązany welon kielichowy, znajdujący się w ciemnicy (liturgia mariawicka).

Wielki Czwartek w Kościołach mariawickich

[edytuj|edytuj kod]

Mariawici,wywodzący siękatolickiejtradycjiliturgicznej,akcentują szczególną rolę sakramentu Eucharystii w życiu Kościoła i odrodzeniu duchowym człowieka. W kościołach i kaplicach odbywa się całodziennaadoracja Przenajświętszego Sakramentu,podczas której wierni dziękują za ustanowienie Sakramentu Ołtarza. Obowiązuje biały kolor liturgiczny.

WKościele Starokatolickim Mariawitóww Wielki Czwartek odbywa się jedna celebracja liturgiczna przeznaczona dla całej wspólnoty parafialnej. Rozpoczyna się ona od uroczystej Mszy Świętej, podczas której kapłan konsekruje trzyhostie,z których jedną spożywa, jedną pozostawia na sprawowanieliturgii uprzednio poświęconych daróww Wielki Piątek i jeszcze jedną do adoracji wmonstrancjiprzygrobie Pańskim.Po przyjęciu Komunii Świętej kapłan umieszcza pozostałe konsekrowane hostie w osobnymkielichu,który nakrywapalkąipateną,okrywawelonem,który przewiązujepuryfikaterzem(na znak uwięzienia Chrystusa) i stawia na środku ołtarza. NaChwała na wysokości Boguuderza się we wszystkie dzwony, w które potem nie dzwoni się aż do Wielkiej Soboty. W ich miejsce stosuje siękołatki.Po Mszy Świętej uroczyście przenosi się Przenajświętszy Sakrament z głównego ołtarza do ciemnicy. W czasie procesji śpiewa się hymn „Niech do niebios brzmi granicy”.Następnie wraz z wiernymi odmawianieszpory.Po nieszporach kapłan obnaża ołtarz główny, podczas tego obrzędu lud odmawiapsalm 21z antyfoną[3].

W Wielki Czwartekbiskupiponadto poświęcają trzy oleje:chorych,katechumenówikrzyżmo.

WKościele Katolickim Mariawitówzrezygnowano z dodatkowych ceremonii. Nabożeństwo wielkoczwartkowe łączy uroczystą Mszę Świętą z adoracją Przenajświętszego Sakramentu. Podczas adoracji czyta fragmentyEwangelii według św. Mateusza(26, 17-32) iwedług św. Jana(rozdziały 16-17 oraz 18, 1-9). Ewangelię czyta się powoli jako modlitwę. Ponadto odmawiana jest Litania do Przenajświętszego Sakramentu,Koronka do Miłosierdzia Bożego,hymnCiebie Boga chwalimy,na koniec śpiewa się: „Chwała i dziękczynienie”. Poza wspólnym nabożeństwem przedpołudniowym przez cały dzień i noc odprawiana jest w sposób dowolny uroczysta adoracja ze śpiewem i głośnym odmawianiem modlitw[4].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Mszał Rzymski.www.mszalrzymski.pl. [dostęp 2019-04-18].
  2. Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski:Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza.[dostęp 2019-04-13].
  3. Mszał Eucharystyczny dla kapłanów Maryawitów,Płock 1929.
  4. Brewiarzyk Mariawicki dla czcicieli Przenajświętszego Sakramentu,Felicjanów 1967.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]