Przejdź do zawartości

Witalian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Witalian
Vitalianus
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

?
Segni

Data i miejsce śmierci

27 stycznia672
Rzym

Miejsce pochówku

bazylika św. Piotra

Papież
Okres sprawowania

30 lipca 657–27 stycznia 672

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Pontyfikat

30 lipca 657

Święty
Witalian
Ilustracja
Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

27 stycznia

Witalian(łac.Vitalianus,ur. wSegni,zm.27 stycznia672roku wRzymie) –włoskiduchownyrzymskokatolicki,76.papieżw okresie od 30 lipca 657 do 27 stycznia 672 roku.Święty Kościoła katolickiego.

Jegopontyfikatnaznaczony był rozwiązywaniem sporu dotyczącegomonoteletyzmu.Za pontyfikatu Witaliana doszło także do oderwania sięarcybiskupstwaRawennyod władzy papieskiej.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Urodził się w Segni w okolicach Rzymu; był synem Anastazego[1].Pontyfikat rozpoczął po śmierci papieżaEugeniusza I,30 lipca 657; zakończył w dniu śmierci – 27 stycznia 672[2].

Monoteletyzm

[edytuj|edytuj kod]

Natychmiast po wyborze na papieża podjął kroki w celu przywrócenia dobrych stosunków między władzami zwierzchnimiKościoła zachodniego(którego stał się głową) z siedzibą w Rzymie, acesarzem bizantyńskimKonstansem IIi władzami zwierzchnimi (patriarcha Piotr), wyraźnie już wówczas kształtującego sięKościoła wschodniegowKonstantynopolu[1].

Relacje te były napięte podczas wcześniejszych pontyfikatów z powodu odmiennych postaw wobec monoteletyzmu[1].Korespondując z Konstansem podtrzymywał krytyczne stanowisko Rzymu, ale pojednawczo pomijał najbardziej sporne zagadnienia: kwestiedoktrynalne,postanowieniasynodu laterańskiego z 649roku oraz fakt odmowy uznaniaMarcina Iza prawowitego papieża i jegobanicję.Bezkonfliktowa dyplomacja doprowadziła do uznania przywilejów Kościoła rzymskiego przez Konstansa II oraz włączenia imienia Witaliana dodyptychówpatriarchatu konstantynopolitańskiego[3].

Po śmierci Konstansa II w 668 roku, podczas wojskowej próby osadzenia na tronieArmeńczykaMisisiosa,udzielił poparcia jego synowi i prawowitemu następcyKonstantynowi IV[3].Długoterminowym skutkiem tego wydarzenia było zwołanie 12 lat później, z inicjatywy Konstantyna IVsoboru konstantynopolitańskiego III,na którym uznano monoteletyzm zaherezję[4].

Kościół zachodni

[edytuj|edytuj kod]

1 marca 666 roku Konstans II ogłosił – niekorzystny dla Rzymu – dekret nadający Rawennie, siedzibieegzarchatu,status stolicyautokefalicznej,niezależnej od Rzymu, z prawem wyboru własnego biskupa zatwierdzanego tylko przez cesarza oraz konsekrowanego przez trzech własnychsufraganów[3].

Witalianowi udało się poprawić stosunki zAnglią,gdzie duchowieństwoanglosaskieibrytyjskiepodzielone było w kwestii niektórych zwyczajów kościelnych. W 664 roku, podczassynodu w Whitbypoparł zamysły królaNortumbriiOswydo wprowadzenia w Anglii rzymskich – a nieceltyckich– praktyk, m.in. datyWielkanocy.26 marca 668 roku konsekrował mnichaTeodora z TarsunaarcybiskupaCanterburyi wysłał go z misją zreorganizowania Kościoła w Anglii[3].

W Rzymie zmodernizował szkołę śpiewu (schola cantorum) naLaternie– wprowadził techniki wzorowane nabizantyjskichobrzędach papieskich[3].

Jegowspomnienie liturgiczneobchodzone jest 27 stycznia (dzień jego wyboru naStolicę Piotrową)[3]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abcKelly 2006 ↓,s. 109.
  2. Saint Vitalian pope[online],Encyklopedia Britannica[dostęp 2023-06-08](ang.).
  3. abcdefKelly 2006 ↓,s. 110.
  4. Kelly 2006 ↓,s. 110-113.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]