Przejdź do zawartości

Zrzut ekranu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zrzut ekranu(ang.screenshot) – zapis aktualnego obrazu wyświetlanego namonitorze,najczęściej do pliku graficznego.

WsystemieWindowszrzut całego ekranu wykonuje się po naciśnięciu klawiszaPrint Screen,natomiast gdy ma być wykonany zrzut tylko aktywnego okna, a nie całego ekranu –Alt+Print Screen.W systemie Windows zrzut ekranu zapisywany jest doschowka,skąd można wkleić go do dowolnegoprogramu graficznegoi następnie zapisać do pliku, a ponadto w systemieWindows 8.1iWindows 10kombinacjaWin+Print Screenpowoduje bezpośredni zapis zrzutu do plikuPNG.

W systemiemacOSjest to kombinacja klawiszy⇧ Shift+⌘ Command+3(zrzut całego ekranu),⇧ Shift+⌘ Command+4(zrzut wybranego fragmentu ekranu), jak również⇧ Shift+⌘ Command+4+Spacja(zrzut aktywnego okna)[1].

W systemieAndroidjest to jednoczesne naciśnięcie zasilania i zmniejszania głośności[2].

Zrzut ekranu stosuje się w celu demonstracjioprogramowanialub problemu użytkownika, umieszczenia go w instrukcji lub w dowolnym innym przypadku, gdy z pewnego powodu zachodzi potrzeba pokazania zarchiwizowanej zawartości ekranu. Bywa czasem również używany w celu wydrukowania zawartości któregoś z okien, gdy programista nie przewidział możliwości użycia drukarki (a więc zwykle w celu ominięcia ograniczenia wydruku). Z tej metody korzystają także programy dorozpoznawania pismabezpośrednio z okna, w którym otwarty jest dany dokument tekstowy.

Podział zrzutów ekranu

[edytuj|edytuj kod]
  • zrzut całego ekranu
  • zrzut fragmentu ekranu (np. aktywnego okna)
  • zrzut animacji ekranu (np. prezentacja lub fragment rozgrywki wgrze komputerowej)

Przykłady

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]