Chnum
baran
Chnum– wmitologii egipskiejjeden z bogówGórnego Egiptu.
Czczony już w czasachStarego Państwajako lokalne bóstwo wyspyElefantyny[1],następnie jego kult rozpowszechnił się na cały Górny Egipt iNubię.Jego żoną była boginiSatis,a córkąAnuket[2](tzw. triada elefantyjska)[potrzebny przypis].WEsnieczczono go wraz z dwiema boginiami uznawanymi za jego żony:MenhitiNebtuuoraz jego dziećmi:NeitiHeka[3].Z kolei w ośrodku kultu wAntinoeczczony był razem zHeket,która była tam uważana za jego małżonkę. OdV dynastii(zgodnie z teoriąheliopolitańską) łączony był ze Słońcem (Ra), występując pod imieniem Chnum-Re.
Stwórca ludzi, miał nakole garncarskimulepić człowieka wraz z jegokai inne stworzenia. Uważany był także za dawcę wody i opiekuna wylewówNilu.Był patronem garncarzy[4][5]i bogiem zachodzącego słońca.
Wsztuce staroegipskiejwyobrażano go przy kole garncarskim[6],sceny takie pojawiły się za czasówXVIII dynastii,chociaż wzmianki o tej jego roli sięgająTekstów Piramid[potrzebny przypis].Wyobrażany był też jako długorogi baran lub mężczyzna z głową barana[4].
Olbrzymią świątynię Chnuma wzniesiono na wyspie Elefantynie w czasachNowego Państwa[7][8],a kolejną w tej samej epoce wEsnie[3][9].Świątynię Chnuma zbudowała faraonHatszepsutwKummaw Nubii[10].Ponadto na Elefantynie odkryto cmentarzysko świętych zwierząt Chnuma – baranów[11].
Przypisy
[edytuj|edytuj kod]- ↑Grimal N., 2004: Dzieje starożytnego Egiptu, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, strona 161.ISBN83-06-02917-8
- ↑Dembska Albertyna,1995: Kultura starożytnego Egiptu: słownik, hasło Chnum. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.
- ↑abDembska, hasło Esna
- ↑abDembska, hasło Chnum
- ↑Wilson H., 1999: Lud faraonów. Państ. Inst. Wydawniczy, Warszawa, s. 5, 7
- ↑Wilson s. 5
- ↑Dembska, hasło Elefantyna
- ↑B.J. Kemp, 2009: Starożytny Egipt. Anatomia Cywilizacji, PIW Warszawa, strona 232
- ↑OwenJarus ,Gorgeous paintings of ancient Egyptian goddesses revealed under layers of bird poop[online], livescience.com, 24 maja 2022[dostęp 2022-05-27](ang.).
- ↑Grimal s. 219
- ↑Kemp s. 432, 4334