Przejdź do zawartości

Ernak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ernak(inaczej Ernach, Ernas, Hernak, Hernach) –chanHunów,najmłodszy ze znanych synówAttyli.

W466r. ze swym bratemDengizekiemwysłał posła doKonstantynopola,żądając od cesarzaLeona I Wielkiego(457-474) przywrócenia targu nadDunajemdla Hunów. Leon I odmówił, co spowodowało inne reakcje braci. Ernak przyjął postawę pokojową i osiadł ze swoimi ludźmi w Małej Scytii (ob.Dobrudża) na statusiesprzymierzeńca cesarstwa.Nikt nie zna jego dalszych losów. Jego przyrodni bracia, Emnetzur i Ultzindur, postąpili podobnie i osiedlili się wokół fortec Utus, Oescus i Almus, a jeszcze inni koło Castra Martis nad Dunajem.

Natomiast Dengizek wszczął wojnę z cesarstwem. Zimą467r. wkroczył z wojskiem doTracjiz zamiarem osiedlenia się tam ze swymi ludzi i jednocześnie zażądał trybutu od cesarza. Walki zakończyły się ok. 469/470 r., kiedy to Dengizek poległ za sprawą podstępu Chelchala, Huna w służbie rzymskiej. Odciętą głowę Dengizeka wystawiono w Konstantynopolu na widok publiczny jako oznakę tryumfu.

Ernak wymieniony jest wImienniku chanów protobułgarskichjakoIrnik,synAwitochola,protoplasty roduDulo(Dżulo).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Peter Heather,Upadek Cesarstwa Rzymskiego,przeł. Janusz Szczepański, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2007.
  • Lech A. Tyszkiewicz,Hunowie w Europie. Ich wpływ na Cesarstwo Wschodnie i Zachodnie oraz na ludy barbarzyńskie,Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2004, s. 166-172.
  • Herwig Wolfram,Historia Gotów,przeł. Renata Darda-Staab, Irena Dębek, Krystyna Berger, z serii: „Narody i Cywilizacje”, Dom Wydawniczy Bellona, Wydawnictwo MARABUT, Warszawa-Gdańsk 2003, s. s. 304-306.
  • Edward Zwolski,Kasjodor i Jordanes. Historia gocka czyli Scytyjska Europa,Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 1984, s. 136-138 (Jordanes 261-266 i 272-273 ).
  • Priscus,46., 48. 1-2, 49, [w:]The Fragmentary classicising Historians of the Later Roman Empire: Eunapius, Olympiodorus, Priscus and Malchus,t. II,ed. R.C. Blockley, Liverpool 1983.