Intuicja
Intuicja(złac.intuitio– wejrzenie) – sądy oraz przekonania pojawiające się bezpośrednio, niebędące świadomym operowaniem przesłankami, rozumowanie bez uświadamiania procesu dochodzenia do rozwiązania problemu[1].Objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, obraz, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie.
Intuicja mylona jest z przeczuciem o podłożuemocjonalnym.Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesempodświadomym,którego nie można kontrolować, można jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane rozwiązania. Intuicja służy kreatywności i działa na różnych poziomach (ang.basic,proimitiveisofisticated).
Intuicję, jaka jest bardziej pojęciem potocznym i beletrystycznym aniżeli naukowym, wiąże się czasem z wyróżnianym we współczesnej psychologii kognitywistycznejrozumowaniem intuicyjnym,zwanym też "doświadczeniowym" lub skojarzeniowym, nad którym prowadzone są w ostatnich czasach liczne badania empiryczne, w tym i pod względem korzystania z tzw. informacji nielokalnych[2].
Podziały intuicji
[edytuj|edytuj kod]- Poziomy intuicji:
- fizyczny
- emocjonalny
- intelektualny
- Typy funkcjonalne:
- intuicja odkrywcza (myślenie logiczne przerywane intuicją)
- intuicja twórcza (generatywna)
- intuicja wartościująca (podświadome ostrzeżenia dotyczące wyborów – podobne do emocjonalnych przeczuć, lęków i często z nimi mylone)
- intuicja operacyjna
- intuicja przewidywawcza
Pochodzenie nazwy
[edytuj|edytuj kod]Rdzeń wyrazu "intuicja" pochodzi odłacińskiegosłowaintueri,co oznaczaprzyglądać się, obserwować.Dzisiejsze znaczenie wywodzi się ze średniowiecznego łacińskiego słowaintuitio,co oznaczapodszept, przeczucie.Słowniki pod hasłem "intuicja" podają równieżprzeczucie, zdolność przewidywanialubtwórcza wyobraźnia.
Zobacz też
[edytuj|edytuj kod]- Intuicjonizm w matematyce
- Intuicjonizm w filozofii
- Instynkt
- rozumowanie intuicyjne
- rozumowanie racjonalne
- telepatia
- wiedza ukryta
Przypisy
[edytuj|edytuj kod]- ↑Wincenty Okoń:Nowy słownik pedagogiczny.Warszawa: Wydawnictwo Akademickie "Żak", 2001, s. 148.ISBN83-88149-41-5.
- ↑Maciej Koszowski:„Bezpieczeństwo a pewność prawa: dwie metody stosowania prawa w ramach Unii Europejskiej”,[w:] Kategoria bezpieczeństwa w prawnym wymiarze Unii Europejskiej, red. S.M. Grochalski, Dąbrowa Górnicza 2013, s. 113-134
Linki zewnętrzne
[edytuj|edytuj kod]- JoelPust ,Intuition,[w:]Stanford Encyclopedia of Philosophy,CSLI,Stanford University,9 maja 2017,ISSN1095-5054[dostęp 2018-01-16](ang.).