Przejdź do zawartości

Isfahan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Isfahan
‏اصفهان‎
Ilustracja
Od góry od lewej:Pol-e Chadżu,pałac Czterdziestu Kolumn,most Trzydziestu Trzech Łuków,plac Imama,Wielki Meczet,meczet Szejcha Lotfollaha
Państwo

Iran

Ostan

Isfahan

Burmistrz

Ali Ghasemzadeh

Powierzchnia

106 km²

Wysokość

1 574 m n.p.m.

Populacja(2006)
• liczba ludności


1 600 554

Nr kierunkowy

031

Kod pocztowy

811

Plan Isfahanu
Położenie na mapie Iranu
Mapa konturowa Iranu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Isfahan”
Ziemia32°39′N51°40′E/32,65000051,666667
Strona internetowa
Isfahan, plac Imama
Katedra ormiańska w Isfahanie

Isfahan(pers.اصفهان,translit.Eşfahān[1],transkryp.Esfahan[1]); historycznie także jakoIspahan,starop.Aspadāna,średniop.Spahān– trzecie co do wielkości miastoIranu,położone ok. 340 km na południe odTeheranu.Stolica prowincji o tej samej nazwie. Populacja: ok. 2 mln.

Miasto leży w oazie naWyżynie Irańskiej,u stóp łańcucha górskiegoZagrosna wysokości 1590 m n.p.m. Isfahan położony jest na przecięciu szlaków północ-południe oraz wschód-zachód. Temperatury wahają się między 2 a 28 °C.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Odkrycia archeologiczne świadczą, że Isfahan był osadą zamieszkaną już w okresiepaleolitu.Miasto odgrywało istotną rolę w okresie państwaMedów,a także w późniejszych okresachimperium perskiego.

Po podbojuarabskimmiasto przestało odgrywać istotną rolę, aż do czasu rządówAbbasydóww ramachKalifatu Bagdadu,kiedy odzyskało status stolicy regionu. WXIII w.iXIV w.miasto zostało splądrowane przezMongołów.W początku XVII wieku osiedliło się tu dwóch pierwszych polskichmisjonarzy,augustianów(wcześniej działali tu zakonnicy hiszpańscy i portugalscy). Wkrótce utworzono również biskupstwo. Od 1638 do XVIII wieku w mieście pracowało jedenastu polskich misjonarzy. W latach 40. XVII wieku cały kościół katolicki w ówczesnej stolicy Persji oddano pod opiekę polskiego króla,Władysława IV.Aktywni byli tu m.in.Tomasz MłodzianowskiiTadeusz Krusiński[2].

Czasy świetności nadeszły dla Isfahanu wXVI w.,gdy szachAbbas I Wielkiz dynastiiSafawidówustanowił w tym mieście stolicę imperium perskiego. W ówczesnych czasach było to jedno z największych miast świata, zamieszkane przez ponad milion osób. Funkcjonowały w nim: 163 meczety, 48 szkół religijnych, 1801 sklepów i 263 łaźnie publiczne.

  • Wielki Meczet(Masdżed-e Dżame) z VIII w., jeden z najstarszych meczetów w Iranie, wielokrotnie przebudowywany, zwłaszcza za panowaniaSeldżukidów,w XI/XII w., kiedy to dodano duże sale kopułowe po północnej i południowej stronie meczetu oraz czteryiwanywznoszące się z czterech stron dziedzińca.
  • bazar rozciągający się na długości 2 km między Wielkim Meczetem a placem Imama.
  • plac Imamao wymiarach 512 × 159 m, zbudowany w latach 1590–1595, po przeniesieniu stolicy państwa do Isfahanu przez Abbasa I Wielkiego. Początkowo miał służyć jedynie jako miejsce ceremonii królewskich i boisko do gry w polo, jednak już w 1602 otoczono go dwupoziomowymi arkadami handlowymi. Plac Imama i budowle przylegające do niego zostały wpisane nalistę Światowego dziedzictwa UNESCO.
  • meczet Szejcha Lotfollaha,wzniesiony po wschodniej stronie placu Imama w latach 1603–1619.
  • meczet Imama,znajdujący się po południowej stronie placu Imama, zbudowany w latach 1611–1630. Meczet ten został wzniesiony na planie czterech iwanów – gdzie wokół centralnego dziedzińca wznoszą się cztery iwany wiodące do przykrytych kopułami sal – wyróżnia się wielkimi rozmiarami (100 × 130 m), wspaniałą mozaikową dekoracją głównego portalu oraz okładziną kopuły wznoszącej się nad salą modlitewną.
  • Ali Kapu(Wysokie Wrota) – brama do zespołu pałacowo-ogrodowego, znajdująca się w zachodniej pierzei placu, wzniesiona za Abbasa I Wielkiego, a później wielokrotnie rozbudowywana. W budowli tej znajduje się podwyższona weranda, z której szach mógł oglądać wydarzenia odbywające się na placu.
  • pałac Czterdziestu Kolumn(Czehel Sotun) – pałac ogrodowy wzniesiony w 1647, za panowaniaAbbasa II.Nazwa budowli nawiązuje do dwudziestu kolumn werandy odbijających się w wodzie. Ściany pałacu dekorowane są malowidłami z epoki Safawidów.
  • Haszt Beheszt– pałac ogrodowy wzniesiony w 1669, za panowaniaSafiego II (Sulejmana I).Nazwa pałacu (Osiem Rajów) nawiązuje do jego rzutu poziomego, w którym osiem mniejszych pomieszczeń otacza centralną salę zwieńczoną kopułą (na tym samym planie zbudowane jest mauzoleumTadź Mahalw Agrze).
  • alejaCzahar Bagh(Poczwórny Ogród), niegdyś stanowiąca część zespołu pałacowo-ogrodowego z epoki Abbasa I Wielkiego.
  • kompleksMadar-e Szah(Matka Szacha), zbudowany na początku XVIII w. przezSultana Husajna.W skład kompleksu leżącego przy alei Czahar Bagh wchodzi: madrasa, bazar oraz karawanseraj. W tym ostatnim mieści się dziś ekskluzywnyhotel Abbasi.
  • mosty na rzeceZajande Rud:Most Trzydziestu Trzech Łuków(Si-o Se Pol) z 1602 orazPol-e Chadżuz 1650.
  • ormiańskakatedra Świętego Zbawiciela,znajdująca się na południowym brzegu Zajande Rud, w dzielnicy Nowa Dżulfa[3].
  • Isfahan nosi tytuł miasta polskich dzieci. W czasie II wojny światowej znalazło się tu ok. 20 tys. polskich dzieci, które wraz zArmią Andersaopuściły ZSRR. Na cmentarzu ormiańskim znajduje się tzw. Polska Kwatera, gdzie znajdują się ich groby z okresu 1942–1945. Znajduje się tutaj także grób posła Rzeczypospolitej Obojga Narodów –Teodora Miranowiczaz XVI wieku[4][5].

Miasto dzisiaj

[edytuj|edytuj kod]

Dzisiaj Isfahan, poza bezcennymi zabytkami: bulwarami, mostami, pałacami i minaretami, znany jest z produkcji pięknych dywanów, tekstyli, stali i rękodzieła. Znajdują się tu eksperymentalnereaktory nuklearneoraz zakłady do produkcji paliwa atomowego i największa w regionie huta stali. Funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy, a miasto kończy budowę pierwszej liniimetra.Isfahan ma wielką rafinerię naftową i wojskową bazę lotniczą. W pobliżu znajduje się siedziba HESA, najbardziej zaawansowanych zakładów lotniczych w Iranie, gdzie produkuje się samolotyIR.AN-140.

Metropolia Isfahan obejmuje miasta: Nadżaf-abad, Khaneh Isfahan, Chomeini-szahr, Szahin-szahr, Zarrin-szahr i Fulad-e Mobarakeh.

Isfahan w kulturze światowej

[edytuj|edytuj kod]
  • Sława tego miasta skłoniła muzykajazzowegoDuke’a Ellingtonado napisania piosenki pod takim tytułem.
  • Miasto jest areną wydarzeń opisanych w powieściMedicusNoaha Gordona.
  • Istnieje typ dywanu perskiego o nazwie Isfahan.
  • W 2008Poczta Polskawyemitowała znaczek pocztowy „Isfahan – miasto dzieci polskich”, przedstawiający umundurowane małe polskie dziecko na tle perskiego dywanu z motywempolskiego godła[6].
  • W mieście urodził się słynny irański reżyserAsghar Farhadi.

Miasta partnerskie

[edytuj|edytuj kod]

Miasta partnerskie Isfahanu[7]:

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abIran. W: Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej:Nazewnictwo geograficzne świata.T. 5: Azja Środkowa i Zakaukazie. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2005, s. 66. [dostęp 2010-02-03].
  2. Andrzej Miotk,Historia misji w Kościele. Cykl audycji radiowych Radia Watykańskiego, realizacja Andrzej Danilewicz SVD,w:Animator. Biuletyn Misyjno-Patronalny,nr 4/2004, Pieniężno, 2004, s. 127-128, ISSN 1506-9346
  3. Islam: Kunst und Architektur.Markus Hattstein, Peter Delius (red.). Potsdam: h.f.ullmann, 2011, s. 509–518.
  4. Cmentarz polski w Isfahanie.
  5. Polscy emigranci w Isfahanie (1942 – 1945).
  6. Isfahan – miasto dzieci polskich.
  7. شهرهاي خواهر خوانده[online], new.isfahan.ir[dostęp 2021-08-19].

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]