Przejdź do zawartości

Kolej polowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolej polowa wniemieckiejmiejscowościSerrig(2001)

Kolej polowakolej wąskotorowao bardzo uproszczonej konstrukcji i prześwicie 600–760 mm, budowana zwykle przy użyciu przenośnych przęseł torowych, tak zwanych patentowych (prefabrykowanych odcinków toru wraz ze stalowymi podkładami) niekiedy kładzionych wprost na ziemi.

Charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]

Charakteryzuje się najniższym kosztem i czasem budowy (w korzystnych warunkach jednostkawojsk kolejowychbyła w stanie ułożyć do 30 km toru dziennie). Wadami są: bardzo niska zdolność przewozowa ze względu na konieczność zachowania nacisku osi nie przekraczającego 4–5 ton i niska trwałość toru.

Stosowana szeroko w drugiej połowie XIX i w pierwszej połowie XX wieku w logistyce wojskowej, rolnictwie, budownictwie. Współcześnie koleje polowe spotkać można nielicznie, zwykle wkopalniachtorfu icegielniach.Koleje polowe pozostałe po działaniachI wojny światowejczęsto nie były demontowane, lecz odsprzedawane samorządom, dając początek istniejącym długie lata sieciomkolei lokalnych(zazwyczaj konieczna była jednak przebudowa szybko zużywającego się torowiska). Innym rozwiązaniem była wyprzedaż materiałów i taboru, który kupowały między innymikoleje folwarczne.Stąd do czasów obecnych na muzealnych kolejach wąskotorowych stosunkowo często spotyka się dawneparowozywojskowe, między innymi popularneBrigadelok.

Koleje polowe za granicą

[edytuj|edytuj kod]

Przenośne przęsło torowe 600 mm wraz z przystosowanym do korzystania z niego taborem zostało (po kilku latach eksperymentów z mniejszymi prześwitami) zaprezentowane nawystawie światowejw 1887 roku przez inżynieraPaula Decauville’a.FirmaDecauvillestała się dostawcą infrastruktury i taboru dla francuskiej armii. Koleje polowe były także szeroko wykorzystywane wNiemczech(Feldbahno prześwicie 600 mm, przykład:Strube-Bahn) czyAustrii(760 mm, stąd pierwotny prześwit wielu kolei wąskotorowych na południuPolski).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]