Przejdź do zawartości

Larischowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb von Larisch w herbarzu J.Siebmachera,1605 – środkowy herb, środkowy rząd
Herb rodziny von Fragstein

Larischowie– ród Larischów mocno rozrodzony, był znany naŚląsku,wCzechachoraz wAustrii.Historycznie pochodzili zTyrolu,gdzie byli właścicielami zamku Fracstein, nazwa tego zamku stała się ich pierwotnym nazwiskiem. WXIV wiekuosiedlili się na Śląsku, w miejscowościKlisinow okolicachGłogówka,używali wtedy nazwisk Fragstein, panowie z Klisina (niem.Glaesen; von Glaesen- stąd polska nazwaherbuGlezyna) lub Larisch (na potomków Hilarego z Klisina). WXV wiekuprzenieśli się do nowej siedziby rodowej- doNaczęsławic.w XV wieku ród podzielił się na dwie linie: Fragstein oraz Larisch, ci pierwsi byli wójtami dziedzicznymi Głogówka. Larischowie podzielili się w XVI wieku na dwie linie:górnośląskąz Naczęsławic (szlachecką i baronowską) oraz hrabiowskączesko-austriackązLigoty(Lhoty) wKsięstwie Cieszyńskim.Linia z Ligoty używała później nazwiska Larisch-Moennich (Larisch-Mönnich) i należała do najwyższej arystokracji austriackiej, linia z Naczęsławic była mniej znacząca i uboższa.

Larischowie na Śląsku Cieszyńskim

[edytuj|edytuj kod]

Laryszowie w 1551 zakupiliKarwinę,a w 1552Solcę.Z czasem wykupowali kolejne pobliskie wioski. W 1654 hrabia Jan Larisch-Mönnich został starostą obwodowymobwodu cieszyńskiego.Od tegoż roku tytułowali się również jakobaronowie.Od 1730 dobra należące do Laryszów zjednoczono wfideikomis.Do znacznej zamożności przyczyniło się odkrycie pokładów węgla w Karwinie w 1776. W 1791 uzyskali tytułhrabiowski.W 1873 w Solcy powstał nowy pałac Larischów, jeden z najokazalszych w regionie, a w pobliżu również rodzinna kapliczka i grobowiec[1].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Mariusz Makowski:Szlacheckie siedziby na Śląsku Cieszyńskim.Cieszyn: Regio/Muzeum Śląska Cieszyńskiego,2005, s. 165.ISBN80-239-6051-2.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Mariusz Makowski:Sala posiedzeń Rady Miejskie w cieszyńskim Ratuszu. Herby książęce, szlachty cieszyńskiej i miasta Cieszyna.Cieszyn: 2007.