Przejdź do zawartości

Liechtenstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Księstwo Liechtensteinu
Fürstentum Liechtenstein
Herb Flaga
Herb Flaga
Dewiza:Für Gott, Fürst und Vaterland
(Dla Boga, Księcia i Ojczyzny)
Hymn:Oben am jungen Rhein
(„Nad młodym Renem” )

Ustrój polityczny

monarchia konstytucyjna

Konstytucja

Konstytucja Liechtensteinu

Stolica

Vaduz

Data powstania

23 sierpnia 1866

Władca

Jan Adam II

Premier

Daniel Risch

Powierzchnia

160,5 km²[1]

Populacja(31 grudnia 2022)
• liczba ludności


39 680[2]

• gęstość

247 os./km²

Kod ISO 3166

LI

Waluta

frank szwajcarski(CHF)

Telefoniczny nr kierunkowy

+423

Domena internetowa

.li

Kod samochodowy

FL

Kod samolotowy

HB

Strefa czasowa

UTC+1 – zima
UTC+2 – lato

Narodyigrupy etniczne

Liechtensteińczycy
Szwajcarzy
Austriacy
Niemcy

Język urzędowy

niemiecki

Religiadominująca

katolicyzm

PKB(2021)
• całkowite
• na osobę


7,71 mldUSD
197 504USD[3]

Mapa opisywanego kraju
Położenie na mapie
Położenie na mapie

Liechtenstein([ˈlixtɛnʂtajn],wymowa polska),Księstwo Liechtensteinu(niem.[ˈfʏɐstəntuːmˈliːçtənʃtaɪn],Fürstentum Liechtenstein) –państwo unitarne[4]położone wEuropie Zachodniej,w dolinie górnegoRenu,wAlpach Retyckich,międzyAustriąaSzwajcarią.

Powierzchnia Liechtensteinu wynosi 160,5 km²[1],co daje mu189. miejsce na świecie,a zamieszkiwane jest przez 39 680 osób[2],co z kolei daje187. miejsce na świecie.Liechtenstein składa się z dwóch regionów (Region)OberlandiUnterland,w skład których wchodzijedenaście gmin(Politische Gemeinde), posiadających szerokąautonomię,ale pozostających pod zwierzchnictwem władzy centralnej[4].Siedzibą władz państwowych i konstytucyjnąstolicąpaństwa jestVaduz.

Państwo jestmonarchią konstytucyjną,na której czele stoiKsiążę Liechtensteinu.Obecnie panującym księciem jestJan Adam II.Podstawą ustroju Liechtensteinu jestkonstytucja z 1921 r.Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy (unikameralizm) parlament –Landtag.

Księstwo Liechtensteinu powstało 23 stycznia 1719 r. z połączenia majątkówSchellenbergorazVaduzi od tamtej pory państwem rządzi dynastiaLiechtensteinów.Było częściąŚwiętego Cesarstwa Rzymskiego,Związku Reńskiegoi ostatecznieZwiązku Niemieckiego,a po jego rozwiązaniu w 1866 r. stało sięsuwerennympaństwem. Podczas obu wojen światowych Liechtenstein pozostałneutralny,a od lat 50. XX wieku doszło w kraju doożywienia gospodarczegoi napływu zagranicznego kapitału, w wyniku czego państwo stało się najbogatszym lub jednym z najbogatszych państw świata zPKB per capitarównym 197,5 tys. dolarów amerykańskich[3].

Liechtenstein znajduje się wunii celnejimonetarnejzeSzwajcarią,należy doOrganizacji Narodów Zjednoczonych,Rady Europy,Europejskiego Obszaru Gospodarczego,Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu,Światowej Organizacji Handluistrefy Schengen.

Geografia

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Geografia Liechtensteinu.

Liechtenstein położony jest nad górnymRenem,wAlpach.Cała granica zachodnia państwa przebiega wzdłuż biegu Renu, wschodnia zaś wyznaczana jest przez łańcuchy alpejskie. Najwyższym szczytem Liechtensteinu jestGrauspitzo wysokości 2599 mn.p.m.

Powierzchnia Liechtensteinu zwiększyła się o około 0,5 km² (kosztem Austrii), a granica wydłużyła o 1,9 km, gdy 28 grudnia 2006 roku rząd dokładnie określił granicę państwa[5][6].

Historia

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Historia Liechtensteinu.

Obecne tereny Liechtensteinu już ponad 1500 lat temu zostały zasiedlone przezAlamanówi innychGermanów.W tym czasieKarol Wielkiwłączył te ziemie do swego imperium. Przez wieki te tereny były podzielone na dwa hrabstwa:Vaduz,ze stolicą wVaduzorazSchellenberg,ze stolicą wSchellenbergu.Hrabstwo Schellenberg dzieliło losy ważniejszego hrabstwa Vaduz. Na przełomie XVII i XVIII wieku obydwa hrabstwa zostały zakupione przez ródLiechtensteinów.

W 1719 roku ziemie te zostały uznane przez cesarza za suwerenne księstwo w granicach Rzeszy Niemieckiej. W roku 1806 cesarzŚwiętego Cesarstwa RzymskiegoFranciszek II Habsburgzostał zmuszony przezNapoleonado abdykacji i zrzeczenia się tytułucesarza rzymskiego.Liechtenstein w 1806 został członkiemZwiązku Reńskiego,który miał zastąpić cesarstwo i pozostał w nim do 1814 roku. W latach 1815–1866 był członkiem Związku Niemieckiego. Przez te wszystkie lata księstwo utrzymywało ścisłe kontakty gospodarcze i polityczne z Austrią. Wynikiem tego było w 1866 wystąpienie z nią ze Związku Niemieckiego i uzyskanie przez Liechtenstein pełnej niepodległości.

PodczasI wojny światowejpaństwo byłoneutralne.Po wojnie więzy z Austrią zostały zastąpione przez umowy ze Szwajcarią. 24 października 1921 w Liechtensteinie ustanowiono konstytucję, według której kraj jest monarchią o demokratyczno-parlamentarnej formie rządów. W 1924 państwo weszło w skład szwajcarskiego związku celnego. Liechtenstein związał się ze Szwajcarią również unią monetarną i pocztową.

W 1949 roku państwo zostało członkiemMiędzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości[7],a w 1978 zostało przyjęte doRady Europy.W 1984 roku książęFranciszek Józef IIprzekazał regencjęJanowi Adamowi II.W tym samym roku przyznanokobietom prawo głosu w wyborach powszechnych,zaś w 1990 roku Liechtenstein został przyjęty doONZ.W 1989 roku zmarł książę Franciszek i władzę przejął książę Jan Adam II. W 2003 roku ogólnonarodowe referendum zwiększyło uprawnienia monarchy. Tym samym Księstwo zostało pierwszym państwem europejskim, które przywróciło klasyczną monarchię, ograniczając demokrację parlamentarną.

Ustrój polityczny

[edytuj|edytuj kod]

Księstwo Liechtensteinu jestmonarchią konstytucyjną.

Głową państwa jest panującyKsiążę(niem.Fürst), który obokNarodujest jednym z dwóchsuwerenów.Należy do niegowładza wykonawcza,ale posiada również szerokie kompetencje w zakresieustawodawstwa(prawo bezwzględnego weta) orazsądownictwa(odpowiada za wybórsędziów). Książę jest również reprezentantem państwa za granicą. W imieniu Księcia władzę sprawować może jego następca (niem.Erbprinz) jako koregent.

Władzę wykonawcząw imieniuKsięciasprawuje kolegialnyRządzPremieremna czele. Członkowie Rządu są mianowani przez Księcia na wniosek Landtagu. Rządowi podlega całaadministracja państwowa.

Władzę ustawodawcząsprawujejednoizbowyparlamentzwanyLandtagiem.Składa się z 25 deputowanych, którzy są wybierani przezNaródwpowszechnych,równych,bezpośrednichitajnychwyborach oordynacji proporcjonalnej.

Władzę sądowniczastanowią: Sądy Powszechne w trzechinstancjach(Sąd Krajowy, Wyższy Sąd Krajowy i Najwyższy Sąd Krajowy); Trybunał Państwowy i Trybunał Administracyjny. Sędziów wybieraKsiążę.

Inicjatywę ustawodawczą posiadają:Landtag,KsiążęorazNaród.

Podział administracyjny Liechtensteinu

Podział administracyjny

[edytuj|edytuj kod]

W tradycyjnym podziale Księstwa wyróżnia się dwa regiony (Region), zwane również okręgami wyborczymi (Wahlkreis):OberlandorazUnterland.Nie ma on jednak znaczenia administracyjnego, natomiast jest ważny dlalegislacji wyborczej,bo właśnie zgodnie z tym podziałem przydzielane sąmandatydoLandtagu[8].

Funkcję administracyjną pełni podział na jedenaście gmin (Politische Gemeinde), który jest kompatybilny z podziałem na regiony – w składUnterlanduwchodzi pięć gmin, a w składOberlandusześć. Największą gminą jestSchaan,a najmniejsząPlanken.

Cechą charakterystyczną podziału administracyjnego Księstwa jest silne rozdrobnienie jednostek administracyjnych, wynikające z przebiegu granic historycznychmajątków feudalnych.Przykładowo gminaSchaanposiada czteryeksklawy,a jednocześnie na jej terenie znajdują się czteryenklawy:dwie należące doVaduzoraz dwie doPlanken.

Demografia

[edytuj|edytuj kod]

Liczba ludności

[edytuj|edytuj kod]

Według rocznika statystycznego (niem.Statistisches Jahrbuch Liechtensteins) wydawanej przez Urząd Statystyczny (niem.Amt für Statistik) z roku 2022, populacja Liechtensteinu na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 39 680[9].WedługCIA World Factbookliczba ludności Księstwa na dzień 31 grudnia 2020 wyniosła 39 425[10].

Zmiany liczby ludności

[edytuj|edytuj kod]
Zmianyliczby ludnościiwspółczynnika przyrostu naturalnegood 1901 roku w Liechtensteinie[9].

Liczba ludności praktycznie nieprzerwanie rośnie. Wzrost zintensyfikował się po zakończeniu II wojny światowej – od 1945 roku populacja państwa potroiła się, a od początku XXI wieku wzrosła o 17,9%.

Przyrost naturalnyjest dodatni, co stanowi ewenement wśród wysoko rozwiniętych krajów zachodu. Według danych urzędu statystycznego w roku 2019 urodziło się 356 osób, a zmarło 263, zatem bezwzględny przyrost naturalny wyniósł +93, cow przeliczeniu na 1000 mieszkańcówdaje 2,4‰[9].Najwyższy przyrost naturalny w ostatnim stuleciu notowano tuż poII wojnie światowej,kiedy wynosił 17–18‰[9].Od tamtego momentu wartość tego wskaźnika stopniowo spada, jednak od kilkunastu lat obserwuje się wypłaszczanie tej krzywej.

Migracje

[edytuj|edytuj kod]

PrzedII wojną światowąsaldo migracjiw Liechtensteinie było ujemne lub bliskie zera. Po wojnie natomiast rozpoczął się napływ imigrantów do kraju.Saldospadało nisko poniżej zera w latach 1969 i 1980. Poza tymi wyskokami wartość wskaźnika migracji jest dodatnia i utrzymuje się na podobnym, dodatnim poziomie[9].

Według danych urzędu statystycznego w roku 2019 do państwa napłynęło 727imigrantów,a wyjechało 446emigrantów.Saldo migracjiw przeliczeniu na 1000 mieszkańców zgodnie z tymi danymi wyniosło zatem 7,1‰[9].

Oznacza to, że łącznie populacja Liechtensteinu zwiększyła się o 374, zatemwskaźnik przyrostu rzeczywistegowyniósł 9,5‰[9].

WedługCIA World Factbookpod koniec roku 2021przyrost rzeczywistypopulacji wyniósł 7,3‰[10].

2020

Na podstawieCIA Factbook[10]

Przyrost naturalny 2,46‰
Współczynnik urodzeń 10,35‰
Współczynnik zgonów 7,89‰
Saldo migracji 4,84‰
Przyrost rzeczywisty 7,3‰
Umieralność noworodków 4,12‰
Płodność kobiet 1,69 urodzeń na kobietę

Struktura płci i wieku

[edytuj|edytuj kod]
Struktura płci i wieku populacji Liechtensteinu. Stan na rok 2019[9].

W populacji Liechtensteinu przeważająkobiety,stanowiące ok. 50,41% – oznacza to, żewspółczynnik feminizacjiwynosi 101,65[9].Najwyższą procentową nadwyżkę mężczyzn w pięcioletnich grupach wiekowych notuje się wśród osób w wieku od 5 do 9 lat, gdzie wynosi ona 6,27%[9],natomiast nadwyżkę kobiet w wieku powyżej 85 lat, gdzie wynosi 33,91%[9].

Społeczeństwo Liechtensteinu jestspołeczeństwem starzejącym się,o czym świadczy postać piramidy płci i wieku regresywnej. Na podstawie piramidy płci i wieku można stwierdzić, że Liechtenstein znajduje się w ostatniejfazie rozwoju demograficznego.Piramidę płci i wieku Liechtensteinu odróżnia od analogicznych wykresów w innych państwach europejskich (np. Niemczech lub Polsce), brak powtarzającego się cyklicznieechapowojennegoniżu demograficznego.Jest to związane z nieuczestnictem Księstwa wII wojnie światowej,a co za tym idzie z brakiem znaczących strat ludnościowych.

WedługCIA Factbookśrednia mediana wieku wynosi 43,7 lat (u mężczyzn 42; u kobiet 45,3) i znajduje się na 22. miejscu wśród państw świata według tego wskaźnika[10].Również wedługCIA Factbookoczekiwana średnia długość życia wynosi 82,36 lat (u mężczyzn 80,11; u kobiet 85,19)[10].

Wwieku produkcyjnym[a]znajduje się 64,06% populacji[9].

2019

Na podstawieCIA Factbook[10]

Ludność według wieku
0 – 14 lat 15,2%
15 – 24 lata 11,29%
25 – 54 lata 40,22%
55 – 64 lata 14,41%
ponad 65 lat 18,88%
Mediana wieku
ogółem 43,7 lat
mężczyźni 42 lat
kobiet 45,3 lat
Ludność według płci
przy urodzeniu 1,26 mężczyzn/kobiet
0 – 14 lat 1,21 mężczyzn/kobiet
15 – 24 lata 1,03 mężczyzn/kobiet
25 – 54 lata 1 mężczyzn/kobiet
55 – 64 lata 0,93 mężczyzn/kobiet
ponad 65 lat 0,85 mężczyzn/kobiet
ogółem 0,991 mężczyzn/kobiet
Oczekiwana długość życia
W całej populacji 82,2 lat
Mężczyzn 79,9 lat
Kobiet 85 lat
Struktura narodowościowa Liechtensteinu. Stan na rok 2019[9].

Struktura narodowościowa

[edytuj|edytuj kod]

Liechtenstein można określićpaństwem wielonarodowymi niejednolitymetnicznie,ponieważ narodowośćliechtensteińskądeklaruje jedynie 65,89% ludności[9].Największymi mniejszościami sąSzwajcarzy,Niemcy,AustriacyiWłosi[10],czyli pochodzący z państw sąsiadujących lub położonych w niedalekiej odległości od Księstwa. Ponadto stosunkowo duży odsetek populacji stanowią osoby pochodzeniabałkańskiegoprzede wszystkimKosowianie,Bośniacy,SerbowieiChorwaci[9].

Mniejszość narodowa Liczebność Procent
SzwajcariaSzwajcarzy 3 692 9,58%
AustriaAustriacy 2 267 5,88%
NiemcyNiemcy 1 669 4,33%
WłochyWłosi 1 185 3,07%
PortugaliaPortugalczycy 705 1,83%
TurcjaTurcy 559 1,45%
KosowoKosowianie 422 1,09%
HiszpaniaHiszpanie 378 0,98%
Bośnia i HercegowinaBośniacy 263 0,68%
SerbiaSerbowie 237 0,61%

Struktura językowa

[edytuj|edytuj kod]

Jedynymjęzykiem urzędowymuwzględnionym wKonstytucji Liechtensteinujestjęzyk niemiecki[11].Jest on językiem ojczystym dla 91,5% populacji. Pozostała część populacji posługuje się językami francuskim, włoskim i innymi językamimniejszości narodowych.

Głównym dialektem języka niemieckiego występujący na terytorium Liechtensteinu jestdialekt alemański[10].

Struktura wyznaniowa Liechtensteinu. Stan na rok 2015[9].

Struktura wyznaniowa

[edytuj|edytuj kod]

Rzymskokatolicyzmstanowi zgodnie zKonstytucjąreligię państwową[12]i jest wyznawany przez 76% mieszkańców Księstwa.

2 grudnia 1997 roku struktury kościelne Liechtensteinu zostały wyizolowane od kościołaszwajcarskiego,kiedy topapieżJan Paweł IIpowołałarcybiskupstwo w Vaduz(wydzielone z arcybiskupstwa w Chur). Od tamtej pory na jego czele stoiarcybiskupWolfgang Haas[13].W skład archidiecezji Vaduz wchodzi 12parafii[14].

Około 9% obywateli Liechtensteinu deklaruje wyznanieprotestanckie,głównieluterańskie– są to głównie członkowiemniejszości narodowychniemieckiejiszwajcarskiej.Ponadto kilkaset obywateli jestwyznania prawosławnego.

W Liechtensteinie żyje także stosunkowo dużadiasporamuzułmańska– ponad 2 tys. osób, której liczebność wynika z dużej liczebności uchodźców zKosowaiBośni i Hercegowiny,a takżeTurków.

2015

Na podstawie danychAmt für Statistik[9]

Wyznanie Liczba

wiernych

Procent
rzymskokatolicyzm 27 599 76,4%
niereligijni 2 623 7,0%
islam 2 215 5,9%
protestantyzm 3 071 8,2%
prawosławie 472 1,3%
pozostałe religie 413 1,1%
Schaan– największa miejscowość Liechtensteinu

Urbanizacja

[edytuj|edytuj kod]

W Liechtensteinie trudno mówić owskaźniku urbanizacji,ze względu na to, że administracyjnie nie ma w Liechtensteinie miast. Dlatego też określenie wskaźnika urbanizacji jest dość subiektywne. WedługCIA World Factbookwskaźnik ten wynosi 14,4%[10].

Największą miejscowością jestSchaanzamieszkiwane przez 6083 osób, a najmniejsząPlankenz liczbą ludności 473 osoby[9].

Gospodarka

[edytuj|edytuj kod]

Struktura zatrudnienia

[edytuj|edytuj kod]

Liczbamiejsc pracyw Księstwie przekroczyła w 2018 liczbę mieszkańców państwa i wyniosła 41 784 miejsc pracy. Najwięcej ludzi zatrudnionych jest w usługach – 63,5%. Zatrudnieni w przemyśle stanowią 35,9%, a w rolnictwie pracuje zaledwie 0,7% pracujących[15].

Użytki rolne

[edytuj|edytuj kod]

Według danych z 2016 roku na terenie Księstwa funkcjonują 102gospodarstwa rolne,na których pracuje łącznie 318rolników.Użytki rolnezajmują łączną powierzchnię 3592 ha, czego 1355 ha stanowią pola uprawne, na których uprawiane są przede wszystkimzboża(pszenica,kukurydzaijęczmień), ale takżeziemniaki.Gospodarstwa rolne w państwie są średniej lub małej wielkości – większość z nich (76,47%) ma powierzchnię nie przekraczającą 50 hektarów. Liczba gospodarstw stale się zmniejsza, a od 2000 do 2016 roku ich ilość zmniejszyła się o 50%.

Hodowla zwierząt

[edytuj|edytuj kod]

Hodowla zwierząt opiera się przede wszystkim nabydle,którego pogłowie w 2018 roku wyniosło 5894 sztuki, w tym 2721krów.Hodowane są równieżowce(pogłowie 3989 sztuk),trzoda chlewna(pogłowie 1772 sztuk),kozy(pogłowie 431 sztuk). Pogłowiedrobiuwyniosło 12 916 sztuk, w tym 12 779kurczaków.Ponadto w Liechtensteinie znajduje się 985 koloniipszczół.

Ważną dziedziną rolnictwa w Liechtensteinie jest przetwórstwomleka.W 2018 roku wyprodukowano 13 793,5 ton mleka.

Winiarstwo

[edytuj|edytuj kod]

Północna i południowa część Liechtensteinu ma łagodny klimat, co pozwala na uprawęwinorośli.W Liechtensteinie znajduje się kilka winnic, które zajmują 25 ha powierzchni, a pracuje na nich około 100 winiarzy. W 2018 roku liechtensteińskie winnice wyprodukowały 1343 hektolitrów wina (w tym 883 hlwina białego). Do najbardziej preferowanych odmian winorośli należą Blauburgunder (Pinot noir) iMüller-Thurgau[17].

Średnia ilość drewna produkowana rocznie w Liechtenstenie (2010) wynosi 409,5 m³/ha, z czego największy odsetek stanowią drewno drzew iglastych –świerkowe(54,5%),sosnowe(8,7%),jodłowe(7,5%),modrzewiowe(6,3%). Drewno drzew liściastych stanowi 22,7% całej produkcji drewna (przede wszystkimbuki).

Raj podatkowy

[edytuj|edytuj kod]

Liechtenstein, ze względu na niskie podatki oraz liberalną politykę względem depozytów bankowych, jest uważany za jeden z niewielurajów podatkowychna terenie Europy[18].W Liechtensteinie mają swoją siedzibę liczne przedsiębiorstwa zagraniczne i towarzystwa finansowe. Znajduje się ich tam ok. 80 000.

Sieć drogowa w Liechtensteinie.

Transport

[edytuj|edytuj kod]

Transport drogowy

[edytuj|edytuj kod]

Sieć drogowa Liechtensteinu jest ściśle powiązana z siecią drogowąSzwajcarii.Na terenie państwa nie maautostrad,jednak wzdłużRenu,po szwajcarskiej stronie, przebiegaAutostrada A13,której trasa przebiega wzdłuż całej wschodniej granicy Szwajcarii. Przy granicy z Liechtensteinem znajduje się pięć węzłów, które umożliwiają bezpośrednie połączenie autostrady z miejscowościamiBalzers,Triesen,Vaduz,GampriniRuggell.Przez kraj przebiega również przedłużenie szwajcarskiej drogi głównejnr 16,łączącejTägerwileni przygraniczneBuchs.Przedłużenie to jest głównąarteriąkraju i łączy zachodnią oraz wschodnią granicę, tworząc główne połączenie drogowe zAustrią,a dokładnie z drogą krajowąB191,prowadzącą doFeldkirch.Drugą osią liechtensteińskiej sieci drogowej jest droga łącząca Ruggell i Balzers przezBendern,Schaan,Vaduz, Triesen.

Na sieć drogową składają się: 130 kilometrów dróg wiejskich (w tym górskich i dojazdowych) i około 500 kilometrów dróg gminnych[19].

Przepisy drogowe są generalnie identyczne z przepisami szwajcarskimi.Tablice rejestracyjne w Liechtensteiniesą czarne, z białą czcionką (identyczną z czcionkąszwajcarską).

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na pracowników (głównie w sektorach przemysłowych i usługowych) znacznie wzrosła liczba osób dojeżdżających ze Szwajcarii i Austrii do pracy w Liechtensteinie. W 1970 r. liczba osób dojeżdżających wynosiła 2601, w 1990 wynosiła 6885 i do 2006 wzrosła do 15 138.[20]

W roku 2018 granice zeSzwajcariąprzekraczało dziennie około 67,3 tys. osób, z czego najwięcej przez most wBendern(17 902)[21].Granice ze Austrią natomiast przekraczało 18,3 tys. pojazdów, z czego większość przez przejście graniczne wSchaanwaldzie(11,5 tys.).

W 2001 roku transport drogowy stanowił 63% krajowego transportu towarowego[20].

Stacja kolejowa Schaan-Vaduz

Transport kolejowy

[edytuj|edytuj kod]

Liechtenstein nie posiada rozwiniętejsieci kolejowej,ze względu na małą powierzchnię. Przez państwo przebiega jedna linia kolejowa austriackiego przewoźnikaÖBB,łącząca austriackieFeldkirchi szwajcarskieBuchs.Linia kolejowa przechodzi przez centralną część kraju. Na terytorium Liechtensteinu znajdują się trzy działające stacje tej linii:Nendeln,Forst-HiltiiSchaan-Vaduz.Linia jest obsługiwana wyłącznie przez połączenia regionalne ÖBB.

Linia obsługuje także ruch towarowy. W roku 2018 przewieziono tą linią 1 468 980 ton towarów, z czego 97,5% to transport tranzytowy[22],najczęściej zeSzwajcariidoAustriilub z Austrii do Szwajcarii.

Autobusowy transport publiczny

[edytuj|edytuj kod]
Autobus LIEmobil wVaduz

Transport publiczny w Liechtensteinie jest bardzo dobrze rozwinięty i wszystkie gminy księstwa są dobrze skomunikowane. Najważniejszym przewoźnikiem autobusowym w Liechtensteinie jest firmaVerkehrsbetrieb LIECHTENSTEINmobil(w skrócie:LIEmobil), która oferuje czternaście połączeń autobusowych na terenie państwa. Linie kursują pomiędzy wszystkim większymi miejscowościami państwa (Ruggell,Gamprin,Bendern,Mauren,Schellenberg,Schaanwald,Nendeln,Schaan,Eschen,Planken,Vaduz,Triesen,Triesenberg,Gaflei,MalbuniBalzers), a także ze szwajcarskimiBuchs,Sevelen,TrübbachiSargansoraz austriackimiFeldkirchiGisingen.

Heliport Balzers

Transport lotniczy

[edytuj|edytuj kod]

W Liechtensteinie nie znajduje się żadne komercyjnelotnisko,ale wBalzersdziała prywatnyheliport.Najbliższy port lotniczy znajduje się w szwajcarskimAltenrheinie(port lotniczy St. Gallen-Altenrhein) – około 50 km odVaduz.90 km od stolicy znajduje sięport lotniczy Friedrichshafen,a 115 km od Vaduz –port lotniczy Zurych-Kloten.

W 2008 rokuAirbus A340liniiSwiss International Air Lineszostał ochrzczony nazwą państwaFürstentum Liechtenstein.

Łączność

[edytuj|edytuj kod]
Centrum logistyczneLiechtensteinische PostwSchaan

W Liechtensteinie działaLiechtensteinische Post(Poczta Liechtensteińska),której akcje w 25% posiada szwajcarska pocztaDie Schweizerische Post AG.Jej siedziba znajduje się wSchaan.

Kody pocztowe w Liechtensteinie zostały ustalone wspólnie ze Szwajcarią. Składają się z czterech cyfr i zaczynają się na 94.

Miejscowość Kod

pocztowy

Miejscowość Kod

pocztowy

Nendeln 9485 Eschen 9492
Schaanwald 9486 Mauren 9493
Gamprin-Bendern 9487 Schaan 9494
Schellenberg 9488 Triesen 9495
Schaan Log 9489 Balzers 9496
Vaduz 9490 Triesenberg 9497
Ruggell 9491 Planken 9498

Telekomunikacja

[edytuj|edytuj kod]

Publiczna sieć telefoniczna Liechtensteinu została uruchomiona 15 listopada 1898 r. i wówczas obejmowała dwa połączenia dla rządu i 14 stacji publicznych.

20 października 1951 r. Liechtenstein stał się pierwszym krajem na świecie, który uruchomił w pełni automatyczną sieć telefoniczną. Komunikacja mobilna zaczęła działać w 1978 r., aInternetw 1992 r. W 1963 r. Księstwo dołączyło doMiędzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego(ITU) iEuropejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji(CEPT).

Według danych z 2016 roku, w Liechtensteinie jest około 15 852 stacjonarnych linii telefonicznych, około 46 625 telefonów komórkowych i około 37 214 użytkownikówInternetu[23].

Energetyka

[edytuj|edytuj kod]

Liechtenstein posiada na swoim terytorium dwie elektrownie wodne –LawenaorazSamina.Według danych w 2015 roku elektrownie te wyprodukowały 68,34 milionakWhenergii. Co stanowiło zaledwie 17,4% zapotrzebowania na energię w kraju. Przez to większość energii jest importowane, głównie ze Szwajcarii[23].

Cała populacja Liechtensteinu ma dostęp do energii elektrycznej.

Dzieci malujące twarze na czarno, podczas karnawałuRuassla

Zwyczaje i tradycje

[edytuj|edytuj kod]

Wiele tradycji w Liechtensteinie jest powiązane ze zwyczajami innych państw niemieckojęzycznych, ponieważ państwo jest bardzo niewielkie, nie powstały ludowe tradycje i zwyczaje charakterystyczne tylko dla Liechtensteinu. Jedną z najstarszych udokumentowanych tradycji na tych terenach sąkolędnicy misyjni,o których pierwsze wzmianki na tych terenach pochodzą z 1677 roku. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i można spotkać kolędników w świętoTrzech Króli.Na Wielkanoc podobnie jak w innych państwach główne dekoracje stanowią kolorowe pisanki i zające.

Jednym z najważniejszych okresów w roku jest karnawał. Początek prawdziwego karnawału stanowiTłusty Czwartek,ale bale kostiumowe odbywają się już po Trzech Króli. Unikatową tradycją, jest malowanie przez dzieci twarzy na czarno. Zwyczaj ten nazywany jestRuassla.Podobnie jak wSzwajcarii,AustriiiNiemczech,karnawałowym paradom towarzyszy muzyka –Guggenmusik.Wydawana wówczas jest karnawałowa gazeta (Fastnachtszeitung). W pierwszą niedzielę po środzie popielcowej odbywa sięFunkensonntag.Nazwa pochodzi od alemańskiego zwyczaju, podczas którego spala się dużą drewnianą wieżę lub stertę słomy, w którą wetknięty jest jodłowy słup z przymocowaną do niego lalką wiedźmy.

15 sierpnia obchodzone jestŚwięto Państwowe,podczas którego odbywają się pokazysztucznych ogni.Pod koniec alpejskiego lata rolnicy przywożąkrowyz górskich pastwisk udekorowane kwiatami z powrotem do wiosek. Najbardziej produktywne krowy ozdabia się drewnianym sercem na czole. Zwyczaj ten znany jest również w Szwajcarii i Austrii, a nazywany jestAlpabfahrt.

Raz w roku wszyscy rezydenci są zapraszani na imprezę w ogrodach zamkowych[24].

Käsknöpfle

Kuchnia Liechtensteinu przypomina inne kuchnie z obszaruAlp(szwajcarską, austriacką, niemiecką), lecz istnieje kilka potraw, które są charakterystyczne dla Liechtensteinu i przygranicznych terenów Szwajcarii i Austrii, są to, np.:

  • Käsknöpfle– potrawa kuchni tyrolskiej, szwajcarskiej, niemieckiej i austriackiej,szpeclepoprzekładane twardymkrowim seremze skwarkami. Na terenie Liechtensteinu i wVorarlberguw Austrii, potrawa jest podawana z musem jabłkowym
  • Ribel– potrawa charakterystyczna dla kuchni Liechtensteinu i sąsiednich terenówAustriiiSzwajcarii.Jest wytwarzana z tutejszej odmiany kukurydzy. Podawana jest z mlekiem, kawą mleczną, cukrem lub kwaśnym serem
  • Kratzete– nieco grubszenaleśniki,podawane najczęściej z sosem kompotowym lub jabłkowym.
Pomnik z okazji obchodów 300-lecia Księstwa Liechtensteinu w 2019 roku

Dni wolne od pracy i święta

[edytuj|edytuj kod]

Jako iż chrześcijaństwo jestreligią państwowąLiechtensteinu, to wszystkie święta państwowe w kraju są świętami religijnymi. Wyjątek stanowi 1 maja, dzień ten ustanowiono bowiem Świętem Pracy, w roku 1970. 15 sierpnia obchodzone jest równocześnieŚwięto NarodoweiŚwięto Wniebowzięcia NMP.Poza świętami uroczystości odbywają się z okazji urodzin księcia, inauguracji nowego rządu, rocznic państwowych (np. 300. rocznica utworzenia Księstwa Liechtensteinu w 2019 roku).

Architektura

[edytuj|edytuj kod]

Najstarszymi zabytkami budowlanymi w Liechtensteinie są pozostałości rzymskich willi wNendelniSchaanwaldoraz rzymski fort wSchaan.W okresie średniowiecza i późnego średniowiecza powstało kilka zamków, w tym wVaduz,SchellenberguiBalzers.Dawne kościoły romańskie i gotyckie zostały zastąpione w XIX i na początku XX wieku przez nowe budynki w stylu klasycystycznym. Aż do około 1850 r. oprócz pojedynczych reprezentatywnych budynków administracyjnych, krajobraz kształtowały gospodarstwa wiejskie. To skromne dziedzictwo architektoniczne ukazuje przeszłość państwa, które niegdyś było biednym, rolniczym księstewkiem bez miast.

Język retoromański

[edytuj|edytuj kod]

Z racji tego, że księstwo jest na terytoriach dawnej prowincjiRecja,jednym z języków używanych przez rdzennych mieszkańców jest językromansz.Według oficjalnych dokumentów populacja posługujących się tym językiem jest niewielka, aczkolwiek ludzie tam mieszkający twierdzą, że znają ludzi znających bądź używających tego języka[25][26].

W Liechtensteinie działają dwa dzienniki:Liechtensteiner VaterlandiLiechtensteiner Volksblatt.Nie podlegają one kontroli władz, ale są administrowane przez partie polityczne.VaterlandprzezVU,aVolksblattprzezFBP.W kraju działa również stacja radiowaRadio Liechtenstein.Liechtenstein posiada narodową telewizję1FLTV.

Obronność i bezpieczeństwo

[edytuj|edytuj kod]
MundurPetera Rheinbergera, dowódcy kontyngentu wojskowego Liechtensteinu (1859–1868)

Uniform składał się zszabli,gwizdkasygnalizacyjnego zkości słoniowejiczakaz kitą z czarnegowłosiakońskiego (Liechtensteinisches Landesmuseum). Armia Liechtensteinu została zlikwidowana z powodów finansowych wkrótce powojnie austriacko-pruskiej(1866). W trakcie konfliktu Księstwo wsparłoCesarstwo Austriikontyngentem liczącym 80 ludzi[27],którzy mieli bronić granicy zWłochaminaprzełęczy Stelvio.Liechtensteińczycynie brali jednak udziału w żadnych walkach. UpadekZwiązku Niemieckiegow tej wojnie uwolnił Liechtenstein od międzynarodowego zobowiązania utrzymywania wojska, aparlamentskorzystał z okazji i odmówił finansowania niepopularnej armii, co dotąd było dużym obciążeniem dla ubogiej ludności państwa. KsiążęJan II Dobry12 lutego 1868 r. rozwiązał siły zbrojne Liechtensteinu i od tego czasu Księstwo nie ma już własnego wojska, jednak powszechny obowiązek obrony państwa jest nadal zapisany wkonstytucji[28](art. 44 pkt 1[29]).

Zadania związane z obronnością miała wlatach 20. XX w.przejąćformacja paramilitarnao nazwieLandeswehr[28],a następnie Książęcy Liechtensteiński Korpus Bezpieczeństwa (Fürstlich Liechtensteinisches Sicherheitskorps), który rozpoczął działalność w 1933 r., a poII wojnie światowejstopniowo (do 1997 r.) został przekształcony w Policję Krajową (Landespolizei), która odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne i zwalczanie przestępczości[30].Ponadto niektóre gminy utrzymują własne siły policyjne.

W czasie II wojny światowejSzwajcariachciała włączyć terytorium Księstwa Liechtensteinu do swojego systemu obronnego, ponieważ topografia Liechtensteinu stwarzała dogodne warunki do ataku na szwajcarską granicę państwową w dolinieRenu.Jednak Liechtenstein odmówił, obawiając się, że nadmiernie nadwyręży to jego stosunki znazistowskimi Niemcami.Nawet po zakończeniu wojny Szwajcaria naciskała na rozwiązanie problemu. Wreszcie, w kilku etapach, Liechtenstein przekazał Szwajcarii ważne pod względem militarnym punkty w zamian za rekompensatę finansową i terytorialną (ostatnioEllhornw 1949 r.)[31].

Do dziś nie ma traktatu, który regulowałby obowiązek lub prawo Szwajcarii do interwencji w przypadku ataku na terytorium Liechtensteinu. Naruszałoby to zresztą zasadyneutralności[32].Z drugiej strony, na podstawie umowy z dnia 2 listopada 2005 r. między Księstwem Liechtensteinu a Konfederacją Szwajcarską o wzajemnej pomocy w przypadku katastrof lub poważnych wypadków, zarówno jednostki cywilne, jak i wojskowe Szwajcarii mogą udzielać pomocy na wniosek Liechtensteinu[33].

Ponadto na mocyunii celnejStraż Graniczna Szwajcarii(Grenzwachtkorps) zabezpiecza granice Liechtensteinu. Od 2007 r. księstwo wchodzi w skład III Rejonu Straży Granicznej (Zoll Ost,komenda wChur). W 2008 r. w Liechtensteinie pełniło służbę około 40 szwajcarskich funkcjonariuszy straży granicznej[34].

W związku z kwestią szwajcarsko-liechtensteińskiej współpracy obronnej doszło do szeroko opisywanego (zwłaszcza w szwajcarskich mediach) incydentu w 2007 roku. Zgodnie z umowamiArmia Szwajcarskamusi uprzedzać i dostawać zgodę na wkroczenie na teren Liechtensteinu. Tymczasem podczas ćwiczeń grupa około 170 uzbrojonych (ale prawdopodobnie bez amunicji) żołnierzy zgubiła się w górach na granicy i bez zgody Księstwa wkroczyła na jego teren. O fakcie przekroczenia w ten sposób granicy poinformowali sami Szwajcarzy. Księstwo nie zdecydowało się nawet na dyplomatyczną naganę, pozostawiając incydent bez echa. Sytuacja była o tyle historyczna, że Szwajcaria jest neutralna[24].

Piłka nożna

[edytuj|edytuj kod]
Stadion piłkarski Rheinpark Stadion

W Liechtensteiniepiłka nożna(obok sportów zimowych) jest najpopularniejszym sportem. Od 1945 roku rozgrywany jest, organizowany przezLiechtensteińską Federację Piłkarską,Puchar Liechtensteinu(FL1 Aktiv – Cup). Zwycięzca tego turnieju staje się mistrzem Liechtensteinu, a także zyskuje prawo udziału w eliminacjach doLigi Konferencji Europy UEFA.Jednocześnie w państwie nie funkcjonuje żaden system rozgrywek ligowych, a wszystkie kluby księstwa uczestniczą w szwajcarskich ligach.

W kraju funkcjonuje osiem klubów piłkarskich, a najbardziej utytułowanym z nich jest stołecznyFC Vaduz.Klub rozgrywa swoje mecze na największym stadionie księstwa –Rheinpark Stadion,którego maksymalna pojemność wynosi 7584. W sezonie 2019/20 klub ze stolicy rozgrywa swoje mecze wSwiss Challenge League– drugiej najwyższej lidzeSzwajcarii.Klub FC Vaduz zdobywał mistrzostwo kraju 47 razy. Drugim najbardziej utytułowanym klubem jestFC Balzers,grającym na czwartym stopniu szwajcarskich rozgrywek1. Liga,który podnosił puchar kraju 11 razy.

Liechtenstein posiada również swojąreprezentację narodową,którą zarządzaLiechtensteińska Federacja Piłkarska,która od 1974 roku jest członkiemFIFAorazUEFA,dzięki czemu ma prawo uczestnictwa w kwalifikacjach doMistrzostw Świata,a takżeMistrzostw Europy,nigdy jednak w tych turniejach nie uczestniczyła. Najlepszym zawodnikiem w historii reprezentacji jestMario Frick,który zdobył 16 bramek w 125 meczach.

  1. Przyjmując, że rozpoczyna się on w wieku 18 lat, a kończy wraz z początkiem wieku emerytalnego, który w Liechtensteinie wynosi 64 lata.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. ab"Amt für Statistik des Fürstentum Liechtenstein",Statistisches Jahrbuch Liechtensteins 2022,KarinKnöller,MarioSchädler(red.), Schaan, luty 2022, s. 37, 75,ISBN978-3-9525033-3-1[dostęp 2022-07-24](niem.).
  2. abLiechtenstein,[w:]The World Factbook[online], Central Intelligence Agency, 14 lipca 2022[dostęp 2022-07-26](ang.).
  3. abGDP per capita (current US$) | Data[online], data.worldbank.org[dostęp 2022-07-16].
  4. abKrzysztofKoźbiał,System polityczny Księstwa Liechtensteinu,Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013, s. 159,ISBN978-83-233-3523-8.
  5. Większy maleńki Liechtenstein.Gazeta.pl, 2006-12-28. [dostęp 2009-03-03].
  6. Liechtenstein redraws Europe map.BBC News, 2006-12-28. [dostęp 2009-03-03].(ang.).
  7. W 1955 Trybunał rozpatrzył sprawę Liechtensteinu przeciwGwatemaliw sprawie oobywatelstwo.Obywatel niemiecki Friedrich Nottebohm, zamieszkały od 1905 r. w Gwatemali i prowadzący tam przedsiębiorstwo, w październiku 1939 r. przyjął obywatelstwo Liechtensteinu. Po przystąpieniu do wojny w 1941 rząd Gwatemali, traktując Nottebohma jako Niemca skonfiskował jego majątek. W 1951 r. rząd Liechtensteinu wniósł w tej sprawie skargę do Trybunału. Jak orzekł Trybunałsprawą każdego państwasuwerennegojest określać własnym ustawodawstwem nabywanie jego obywatelstwa,lecz przy nadawaniu go powinien istnieć rzeczywisty związek między obywatelem a państwem, bowiemobywatelstwo stanowi więź prawną, której podstawą jest społeczny fakt przywiązania, rzeczywista solidarność egzystencji, interesów, uczuć, za którą idzie wzajemność praw i obowiązków(Nottebohm Case (Liechtenstein v. Guatemala)(ang.)).
  8. Art.46 Konstytucji Księstwa Liechtensteinu.
  9. abcdefghijklmnopqrStatistisches Jahrbuch. Amt fuer Statistik[online], www.llv.li[dostęp 2021-03-12].
  10. abcdefghiLiechtenstein – The World Factbook[online], www.cia.gov[dostęp 2021-03-12].
  11. Art.6 Konstytucji Księstwa Liechtensteinu.
  12. Art.37 Konstytucji Księstwa Liechtensteinu.
  13. Erzbistum Vaduz[online], www.erzbistum-vaduz.li[dostęp 2021-03-12].
  14. alle Pfarreien[online], www.erzbistum-vaduz.li[dostęp 2021-03-12].
  15. Rocznik statystyczny Księstwa Liechtensteinu 2020, strona 197https://www.llv.li/files/as/statistisches-jahrbuch-liechtensteins-2020.pdf.
  16. Rocznik statystyczny Księstwa Liechtensteinu 2020, strony 203-212https://www.llv.li/files/as/statistisches-jahrbuch-liechtensteins-2020.pdf.
  17. Essen, Trinken, Esskultur, Speisen, Spezialitäten, Trinkkultur – Fürstentum Liechtenstein[online], www.liechtenstein.li[dostęp 2020-07-09][zarchiwizowane zadresu2020-08-19].
  18. A. Gomułowicz w:A. Gomułowicz, J. MałeckiPodatki i prawo podatkowe,wyd. IV, Warszawa 2008, s. 105ISBN978-83-7334-863-9.
  19. LLV[online], www.llv.li[dostęp 2020-07-09](ang.).
  20. abVerkehr – Historisches Lexikon[online], historisches-lexikon.li[dostęp 2020-07-09](niem.).
  21. Rządowy raport dot. infrastruktury transportowej.
  22. Rocznik statystyczny 2019https://www.llv.li/files/as/jb_2019-kapitel-05.pdf.
  23. abEurope:: Liechtenstein – The World Factbook – Central Intelligence Agency[online], www.cia.gov[dostęp 2020-07-09][zarchiwizowane zadresu2020-05-01](ang.).
  24. ab13 Fascinating Little Facts About Liechtenstein | Mental Floss[online], www.mentalfloss.com[dostęp 2020-03-15](ang.).
  25. https://www.llv.li/files/as/pdf-llv-as-vz_2010_bd1.
  26. Why did all of Liechtenstein’s Romansh speakers leave between 2000 and 2010?. Liechtenstein[online], www.reddit.com[dostęp 2020-03-15](ang.).
  27. Raphaela Roth:80 Mann rückten aus, 81 kehrten heim.„St. Galler Tagblatt(inne języki)”,2018-02-14. [dostęp 2023-08-13].(niem.).
  28. abFabian Frommelt, Rupert Quaderer:Militär.[w:]Historisches Lexikon des Fürstentums Liechtenstein[on-line]. historisches-lexikon.li, 2011-12-31. [dostęp 2023-08-13].(niem.).
  29. Konstytucja Liechtensteinu.Radosław Grabowski (tłum.). Warszawa:Wydawnictwo Sejmowe,2013, s. 50, seria: Konstytucje świata. [dostęp 2023-08-13]. Cytat: Każdy obywatel zdolny do noszenia broni, który nie ukończył sześćdziesiątego roku życia, jest w razie konieczności zobowiązany do obrony państwa..
  30. Geschichte.Sicher. Ihre Landespolizei.[dostęp 2023-08-13].(niem.).
  31. Ulrike Mayr, Arthur Brunhart, Rupert Quaderer:Liechtenstein.[w:]Historisches Lexikon der Schweiz (HLS)[on-line]. hls-dhs-dss.ch, 2008-11-27. [dostęp 2023-08-13].(niem.).
  32. Sibilla Bondolfi:Die Schweiz verteidigt Liechtenstein – oder etwa nicht?.swissinfo.ch, 2022-06-30. [dostęp 2023-08-13].(niem.).
  33. Abkommen zwischen dem Fürstentum Liechtenstein und der Schweizerischen Eidgenossenschaft über die gegenseitige Hilfeleistung bei Katastrophen oder schweren Unglücksfällen.„Liechtensteinisches Landesgesetzblatt”, 2006-10-13. [dostęp 2023-08-13].(niem.).
  34. Gerda Leipold-Schneider:Grenzwache.[w:]Historisches Lexikon des Fürstentums Liechtenstein[on-line]. historisches-lexikon.li, 2011-12-31. [dostęp 2023-08-13].(niem.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]