Przejdź do zawartości

Niniwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niniwa
Ilustracja
Niniwa, zrekonstruowana Brama Maszki (1990)
Państwo

Irak

Położenie na mapie Iraku
Mapa konturowa Iraku, u góry znajduje się punkt z opisem „Niniwa”
Ziemia36°21′34″N43°09′10″E/36,35944443,152778

Niniwa(akad.Ninūa) –starożytnemiasto w północnejMezopotamii,leżące nad wschodnim, lewym brzegiemTygrysu;jedna ze stolicAsyrii.Obecnie stanowisko archeologiczneNinawa[1]wIraku,na północny wschód od śródmieściaMosulu.

Historia miasta

[edytuj|edytuj kod]
Niniwa – głowa kamiennegolamassuodkrytego w trakcie irackich wykopalisk na wzgórzu Nebi Yunus (zdjęcie wykonano w maju 1990 roku)
Płaskorzeźba lwa z Niniwy
Plan murów miejskich Niniwy
Plan wzgórza Kujundżyk z rozmieszczeniem odkrytych tam budowli

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Niniwy datuje się na VI tysiąclecie p.n.e., a w III tysiącleciu p.n.e. istniało już w tym miejscu dość znaczne jak na tamte czasy miasto, znane jako miejsce kultu boginiInany.U schyłku II tysiąclecia p.n.e. tacy królowieasyryjscyjakAssur-resza-iszi Ii jego synTiglat-Pileser I,wybudowali tutaj swoje pałace.

Do dużego znaczenia doszła Niniwa w okresie nowoasyryjskim, kiedy to została obrana na stolicę Asyrii przezSennacheryba,który władał tym państwem w latach 704–681 p.n.e. Z rozmachem rozbudował on miasto, którego powierzchnia sięgnęła niemal 8 km², a długośćmurów miejskichw obwodzie wynosiła ok. 12 km. Za pierwszym murem z kamienia o wysokości 4,5 m z regularnie rozmieszczonymi wieżami (również kamiennymi) stał mur z suszonejcegły,który miał szerokość ok. 15 m i wysokość 25 m. Na zewnątrz murów znajdowała się fosa o szerokości ok. 55 m. Wprowadzono stałe nawodnienie fosy i zasilenie strumienia Chosr przecinającego miasto, poprzez rozbudowę systemu kanałów iakweduktówznajdujących się na północny wschód od miasta. Niektóre ze zbudowanych wtedy akweduktów są używane do dziś.

Miasto miało kształt klina skierowanego cieńszym końcem w kierunku południowo-wschodnim. Prowadziło do niego 15 bram (wymienione niżej od północno-wschodniego narożnika zgodnie z ruchem wskazówek zegara):

Nad miastem górowały dwiecytadele.W pierwszej, której pozostałości znane są jakotellKujundżyk, znajdowały się świątynie i królewskie pałace. W drugiej – tell Nebi Junus – byłarsenałSanheriba.

Wykopaliska archeologiczne prowadzone na tell Kujundżyk odsłoniły licznereliefyna ścianach przedstawiające dokonania Sanheriba iAszurbanipala,gdyż to właśnie rozległe pałace tych dwóch władców znajdowały się na tym wzgórzu. Licznereliefystamtąd, z których niektóre zyskały światową sławę (np. sceny polowania królaAszurbanipalanalwy), znajdują się wBritish Museum.Za czasówSennacherybai Aszurbanipala Niniwa przeżyła największy rozkwit.

W roku 612 p.n.e. miasto zostałozdobytei zniszczone przezMedów,PersówiBabilończyków.Na podstawie wykopalisk ustalono, że walki toczyły się niemal na całej długości murów, ale najbardziej zacięte u północno-zachodniej części miasta, gdzie też siły medyjsko-persko-babilońskie przełamały mury na odcinku między bramami Nergala i Adada, wdzierając się do środka. Chociaż Niniwa nigdy się nie podniosła z poczynionych wtedy zniszczeń i nie osiągnęła już takiej świetności jak dawniej, to jednak miasto dalej funkcjonowało. Władca państwa nowobabilońskiegoNabopolasarw jego murach przyjmował poselstwa podbitych krain. Król perskiCyrus IIprzywrócił świątyniom posągi bóstw, a wokresie hellenistycznymipartyjskimwznoszono tam jeszcze świątynie. Zapewne widoczne liczne reliefy w czasach perskich i późniejszych inspirowały artystów pracujących dla nowych władców, a ślady takich wpływów można znaleźć w dekoracjach miastimperium perskiegoi to nawet w okresiesasanidzkim.

W Niniwie niektórzy badacze próbowali zlokalizować słynnewiszące ogrody Semiramidy,jeden zsiedmiu cudów świata.Jakkolwiek trudno udowodnić istnienie tego konkretnego obiektu, to jednak kompleksy ogrodowe, bardzo okazałe, z pewnością w Niniwie były. Świadczą o tym m.in. teksty z czasów Senneheryba dotyczące budowy pałacu, jak również reliefy z czasów Aszurbanipala przedstawiające zespoły parkowo-ogrodowe, obficie nawadniane, z różnymi gatunkami roślin.

Prowincja Niniwa

[edytuj|edytuj kod]

Niniwa (Ninūa) już w okresie średnioasyryjskim wchodziła w skład państwa asyryjskiego i była siedzibą gubernatora prowincji noszącej tę samą nazwę[2][3].Począwszy od czasów panowaniaSalmanasara III(858-824 p.n.e.) gubernatorzy Niniwy zaczynają być wymieniani wasyryjskich listach i kronikach eponimówjako urzędnicylimmu[2].Prowincja wzmiankowana jest w jednym z edyktówAdad-nirari III(810-783 p.n.e.), w listach doSargona II(722-705 p.n.e.) iAsarhaddona(680-669 p.n.e.) oraz w tekstach administracyjnych z czasów Sargona II iAszurbanipala(669-627? p.n.e.)[2].W 717 r. p.n.e. ze wschodniej części prowincji Niniwa utworzono nową prowincjęDur-Szarrukin[2].

Asyryjscy gubernatorzy Niniwy znani zasyryjskich list i kronik eponimów:

Znany jest też gubernator Niniwy o imieniuSin-szarru-usur,który pełnił urząd eponima po 648 r. p.n.e. (dokładna data nieznana)[2].

Wykopaliska

[edytuj|edytuj kod]

W czasach nowożytnych Niniwę odsłoniły wykopaliska archeologiczne. W 1820 r. starożytne miasto oglądałC.J.Rich,nie prowadząc co prawda wykopalisk, tylko dokonując „powierzchniowych oględzin”.

Niniwa stała się szerzej znana dzięki archeologicznym pracom wykopaliskowym prowadzonym w latach 1847–1851[5]przezAustena H. Layarda.Odkryto bogate znaleziska architektoniczne: 12 km murów obronnych, pałace królewskie (Sanheriba i Aszurbanipala), liczne przykłady sztuki asyryjskiej orazbibliotekę Aszurbanipala– bogaty zbiór tekstów zapisanychpismem klinowymna glinianych tabliczkach, które pozwoliły lepiej poznać historię całej Mezopotamii. Zainspirowany tabliczkami G. Smith prowadził wykopaliska w latach 1873–1874, koncentrując się na odnalezieniu dalszych części odczytanych przez siebie tekstów, m.in.eposu o Gilgameszu.W toku prac znaleziono dalsze brakujące fragmenty eposu.

W latach 1927–1932 na terenie Niniwy prowadził wykopaliska R.C. Thompson, który odkopał pozostałości świątyńNabui Isztar. W 1954 r. odkopano bramę prowadzącą do arsenału Sanheryba. Z kolei w latach 1965-1984 Irakijczycy prowadzili na szeroką skalę prace wykopaliskowe i rekonstrukcyjne, odtwarzając m.in. część północno-zachodniego muru i znajdujących się tam bram (wtedy zauważono ślady intensywnychwalk z 612 r. p.n.e.). Obecnie prace wykopaliskowe i rekonstrukcyjne trwają nadal, znacznie jednakże utrudnione przez sytuację polityczną w regionie.

Niniwa w tekstach biblijnych

[edytuj|edytuj kod]

WedługKsięgi Rodzaju(10, 8–12)[6]miasto założyłNimrod:

Kusz zaś zrodził Nimroda, który był pierwszym mocarzem na ziemi. Był on też najsławniejszym na ziemi myśliwym. Stąd powstało przysłowie: «Dzielny jak Nimrod, najsławniejszy na ziemi myśliwy». On to pierwszy panował w Babelu, wErek,wAkkadi w Kalne, w krajuSzinear.Wyszedłszy z tego kraju do Aszszuru, zbudował Niniwę, Rechobot-Ir,Kalachi Resan, wielkie miasto pomiędzy Niniwą a Kalach.

Ewangelia wg św. Mateusza (12, 39-42)[7]

Lecz On im odpowiedział: «Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza. Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni wskutek nawoływania Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz.

WedługBibliiNiniwa została uratowana przezJonaszaprzed gniewemJahwe[8].Jednak po jakimś czasie Asyryjczycy wrócili do starych praktyk, dlatego dwóch izraelskich proroków (NahumiSofoniasz) z polecenia Jahwe zapowiedziało upadek Niniwy, co urzeczywistniło się w 612 r. p.n.e., kiedy połączone siłyNabopolassara,królaBabilonii,oraz MedaKyaksaresaotoczyły i zdobyły Niniwę. Miasto najwyraźniej zostało spalone, gdyż na wielu płaskorzeźbach widać uszkodzenia od ognia lub ślady dymu. Pewna kronika babilońska tak opisuje to wydarzenie:

Uprowadzili oni ciężką zdobycz (z) miasta i pałacu, miasto (zaś) obrócili w ruinę[9].

Według relacji pism wtórnokanonicznych do Niniwy miał zostać uprowadzony przezSalmanasara Vstary Tobiasz[10].Tam również miał mieszkać aż do śmierci rodzicówmłody Tobiasz,który następnie na przedśmiertne polecenie ojca, spodziewającego się upadku miasta, przeniósł się doMedii[11].

Niniwa w kulturze popularnej

[edytuj|edytuj kod]

Angielski poetaGeorge Gordon Byronnapisał tragedięSardanapal[12],osadzoną w scenerii Niniwy.

Inny angielski poeta,Edwin Atherstone,napisał wielki eposUpadek Niniwy[13],opowiadający o zdobyciu miasta przez wojska Medów, Babilończyków i innych podbitych przez Asyrię ludów.

Przyjaciel Edwina Atherstone’a malarzJohn Martin,zilustrował jego epos kompozycją pod tym samym tytułem[14].

John Martin, Upadek Niniwy 1829

PoetaJohn Masefieldwspomina Niniwę w pierwszym wersie swojego utworu Cargoes[15].

Zniszczenie murów Niniwy przez Państwo Islamskie

[edytuj|edytuj kod]

Z Niniwy do czasów nowożytnych ocalały starożytne mury okalające miasto. Ich długość wynosiła ok. 12 km. 27 stycznia 2015 zostały zniszczone przez bojownikówPaństwa Islamskiego[16][17][18][19].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. według Komisji standaryzacji nazw geograficznych poza granicami Polski, w:Nazewnictwo Geograficzne Świata,zeszyt 2 (Bliski Wschód), Warszawa 2004, s. 44.
  2. abcdeRadner K.,Provinz. C,w:Reallexikon...,s. 47.
  3. hasłoNineveh (place),w:Assyrian empire builders - People, gods and places.ucl.ac.uk. [dostęp 2015-08-25].(ang.).
  4. abcdeAssyrian Eponym List.oracc.museum.upenn.edu. [dostęp 2015-08-19].(ang.).
  5. John Julius Norwich:Najwspanialsze miasta w dziejach świata.Wyd. I. Olszanica: Wydawnictwo Bosz, 2009, s. 40.ISBN978-83-7576-072-9.
  6. online.biblia.pl
  7. Biblia Tysiąclecia - Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - Mt 12[online], biblia.deon.pl[dostęp 2020-01-24].
  8. online.biblia.pl
  9. A. Mierzejewski, Tajemnice glinianych tabliczek, Warszawa 1981, s. 206.
  10. Tb 1,2-3w przekładach Biblii.
  11. Tb 14,12w przekładach Biblii.
  12. Sardanapalus. A monologue from the play by Lord Byron.theatrehistory.com. [dostęp 2016-10-03].(ang.).
  13. Edwin Atherstone (1788–1872).Bartleby.com. [dostęp 2016-10-03].(ang.).
  14. John Martin:The Fall of Nineveh.artgallery.nsw.gov.au. [dostęp 2016-10-03].(ang.).
  15. John Masefield:Cargoes.bartleby.com. [dostęp 2016-10-03].(ang.).
  16. [1]Gazeta.pl „Barbarzyństwo terrorystów z IS. Wysadzili w powietrze starożytne mury w Niniwie” dostęp - 2015-04-25
  17. [2]Wirtualna Polska Wiadomosci „Irak: Państwo Islamskie zniszczyło starożytne mury Niniwy” dostęp 25.04.2015
  18. [3]http://www.aina.org/news/20150128150209.htmdostęp 25.04.2015
  19. [4],http://legalinsurrection.comdostęp 25.04.2015

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Radner K.,Provinz. C,w:Reallexikon der Assyriologie,tom XI (Prinz, Prinzessin - Samug), Walter de Gruyter, Berlin - New York 2006-2008, s. 42-68.