Przejdź do zawartości

Socjalizm utopijny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Socjalizm utopijnyideologiamająca na celu zniesienie własności prywatnej jako źródła wyzysku i zmianę dotychczasowych stosunków wspólnotą majątkową i równością wszystkich obywateli.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Idee sprawiedliwego społeczeństwa pojawiały się w postaci legend i podań ludowych już w ustrojuniewolniczymifeudalnym;zwykle miały one charakter chaotyczny, nieusystematyzowany[1].Marzenia o tym ideale można już znaleźć w powstałych w zaraniu cywilizacji legendach ludowych o „złotym wieku[2].Ruchy wyzwoleńcze mas pracującychstarożytnościiśredniowieczawysuwały wielekomunistycznychw istocie rzeczy żądań[2].Pierwsze wielkie prace dotyczące socjalizmu utopijnego pochodzą z XVI i XVII w. (z dobyrenesansu), tzn. z okresu kształtowania się i rozwojukapitalizmu[1].Twórcą socjalizmu utopijnego był angielski myśliciel-humanistaTomasz Morus[3].Główną cechą ustroju społecznego zarysowanego wUtopiiMorusa jest to, że nie ma tu własności prywatnej[4].

Drugim wybitnym teoretykiem socjalizmu utopijnego był włoski filozofTommaso Campanella[5].W XVIII wieku prąd utopijny zdobył poparcie na terenie Francji, z poglądami określanymi współcześnie jako socjalizm utopijny kojarzeni byli wówczasJan Meslier,Gabriel Mably,Morelly.

Procesyindustrializacyjneimechanizacyjnezachodzące od początkówXIX wieku(najpierw wAnglii,Francji,Niemczech,potem wEuropie ŚrodkowejiWschodniej) spowodowały pojawienie się nowych grup społecznych – robotników wielkoprzemysłowych ikapitalistów-przemysłowców. Warunki pracy, płacy i życia robotników były bardzo złe, a ulegały dalszemu pogorszeniu przede wszystkim dlatego, że napływ do miast dużej liczby ludzi poszukujących pracy powodował konkurencję na rynku pracy. Spadek poziomu życia robotników i szybko rosnące nierówności społeczne były dostrzegane przez filozofów, ekonomistów, a nawet samych przemysłowców. Jednak zło widzieli oni wyłącznie wegoistycznychpostawachindywidualistycznych,które zmieniały niekorzystnie rzeczywistość i propagowalialtruizmoraz dobro wspólne. Drogą do osiągnięcia tego miała być świadomie zorganizowana wspólnota, która zapewni każdej jednostce należne jej miejsce. W połowie lat trzydziestychXIXw. owe dążenia do stworzenia systemu idealnego, bez egoizmu, przymusu i wyzysku, zyskały nową nazwę –socjalizm.

Pierwsi teoretycy nowej idei, zwani socjalistamiutopijnymi,odwoływali się do dobrej woli społeczeństwa i ewolucyjnego charakteru przebudowy świata. Chcieli zastąpić tradycyjny układ pracodawca – robotnik wymyślonymi przez siebie dobrowolnymi zrzeszeniami produkcyjnymi. Przedstawicielami nurtu byli m.in.Robert Owen,Henri de Saint-Simon,Charles Fourier,Zenon Świętosławski,Matti Kurikka.

Niektórzy badacze socjalizmu utopijnego podkreślają silne inspiracje chrześcijaństwem, które towarzyszyły niektórym z rewelatorów tego nurtu[6].Tak np. socjalizm utopijny lat 30–40. XIX w. często powoływał się na idee komunizmu ewangelicznego (Étienne Cabet,Wilhelm Weitling,Esquiros)[7][8].

Historyczna rola socjalizmu utopijnego polega na tym, że jest on poprzednikiemsocjalizmu naukowegoinaukowego komunizmu,jednym z ideologicznych źródełmarksizmu,który przekształcił socjalizm z utopii w naukę[9][7][8].

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abAfanasjew i in. 1978 ↓,s. 18.
  2. abBielakow i in. 1964 ↓,s. 978.
  3. Afanasjew i in. 1978 ↓,s. 19.
  4. Sokołow 1969 ↓,s. 140.
  5. Sokołow 1969 ↓,s. 141.
  6. Piotr Kuligowski.Miecz Chrystusa. Chrześcijańskie inspiracje polskiego socjalizmu sprzed powstania styczniowego.„Ogrody Nauk i Sztuk”. 2, s. 50-61, 2012.ISSN2084-1426.
  7. abЗастенкер ↓.
  8. abZastenker ↓.
  9. Afanasjew i in. 1978 ↓,s. 18, 31.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]