Przejdź do zawartości

Sorgo dwubarwne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sorgo dwubarwne
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne(≡jednoliścienne)

Rząd

wiechlinowce

Rodzina

wiechlinowate

Rodzaj

sorgo

Gatunek

sorgo dwubarwne

Nazwa systematyczna
Sorghum bicolor(L.)Moench
Methodus (Moench) 207 (1794)[3]
Nasiona sorga
Kultywar o białych ziarniakach
Kultywar o czerwonych ziarniakach
Odmiana 'Moderne'
Plantacja sorga

Sorgo dwubarwne,sorgo zwyczajne, sorgo cukrowe, sorgo murzyńskie, sorgo japońskie, sorgo zwisłe, prosianka[4](Sorghum bicolor(L.) Moench) –gatunekroślin należący do rodzinywiechlinowatych(Poaceae). Pochodzi zAfrykii do dzisiaj rośnie dziko w całej niemal Afryce. Jakogatunek introdukowanyrozprzestrzenił się w innych regionach świata i obecnie rośnie dziko także w Indiach, Australii, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Ponadto jest uprawiany w wielu krajach świata o klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym, a także w cieplejszych regionach o klimacie umiarkowanym[5].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj|edytuj kod]

Po raz pierwszy w 1753 r.Karol LinneuszwSpecies Plantarumwyróżnił gatunkiHolcus saccharatusiHolcus sorghum.Conrad Moenchw 1794 r. scalił je w jeden gatunek –Sorghum bicolor.Taksonomią tego gatunku zajmowało się wielu botaników, opisano go pod wieloma nazwami naukowymi, a w jego obrębie wydzielono wiele podgatunków, odmian i form. W ramach projektuThe Plant Listuporządkowano całe nazewnictwo tego gatunku. Wszystkie podgatunki, odmiany i formy (z wyjątkiemSorghum bicolorvar.charisianum(Busse & Pilg.) Snowden) zostały uznane zasynonimy.ObecnieSorghum bicolorma około 320 synonimów[6].

Niektóre synonimy:

  • Sorghum cernuum(Ard.) Host – sorgo zwisłe
  • Sorghum durra(Forssk.) Trab. – sorgo durra
  • Sorghum japonicum(Hack.) Roshev. – sorgo japońskie
  • Sorghum saccharatum(L.) Moench – sorgo cukrowe
  • Sorghum vulgarePers. – sorgo zwyczajne
  • Sorghum vulgarevar.durra(Forssk.) F.T.Hubb. & Rehder – sorgo murzyńskie

Morfologia

[edytuj|edytuj kod]
Pokrój
Trawa o wysokości do 5 m i wzniesionych, wyprostowanychźdźbłach.Z jednegosystemu korzeniowegowyrasta jeden lub kilkapędów[7].
Liście
O długości 35–135 cm i szerokości 1,5–13 cm, obejmujące łodygępochwą liściową.W dolnej części są wzniesione, potem odginające się w dół. Blaszka liściowa często falista o lancetowatym wierzchołku. Pokryte są woskowym nalotem. U nasady są zwykle wybarwione na czerwono i posiadają krótkie, białewłoski.Języczek liściowyma długość ok. 2 mm i orzęsioną górną krawędź[7].
Korzenie
Wiązkowe. Główna masa korzeniowa znajduje się na głębokości do 90 cm, ale czasami korzenie mogą dochodzić na głębokość do 1,5 m. W poziomie system korzeniowy rozprzestrzenia się w kole o średnicy ok. 3 m[7].
Kwiaty
Zebrane w szczytową, złożonąwiechęo długości do 60 cm. Składa się ona zkłoskówwyrastających po 2-3 na szczytach gałązek. W kłoskach znajdują się kwiaty obupłciowe,kwiaty męskielub kwiaty sterylne. Mają długość 3–10 mm i wyrastają bez szypułek, bezpośrednio na osi kłoska. Wyposażone są w dwie długieplewyo niemal jednakowej długości; wyższa ma 6–18 nerwów.Słupekz pierzastymi znamionami[7].
Owoc
Otoczone częściowo plewami zaokrągloneziarniakio średnicy 4–8 mm[7].

Historia uprawy

[edytuj|edytuj kod]

Sorgo zalicza się dozbóżi jest jedną z najważniejszych roślin uprawowych na świecie[7].Szczególnie duże znaczenie ma dla ludności wstrefie międzyzwrotnikoweji podzwrotnikowej[8]. Prawdopodobnie sorgo zaczęto uprawiać wEtiopiiokoło 3–5 tys. lat p.n.e., ale pewne dowody o jego uprawie mamy dopiero z okresu około 1000 lat p.n.e. Z południowo-wschodniej Afryki sorgo rozprzestrzeniło się wzdłuż handlowych szlaków lądowych i szlakami morskimi w całej Afryce oraz naBliskim Wschodzie,wIndiachiChinach[7].Malowidła na ścianie pałacuSennacherybawNiniwieświadczą, że znane było wBabiloniew VIII wieku p.n.e. Było powszechnie uprawiane w starożytnymEgipcieiPalestynie[8].Do Ameryki Północnej dostało się wraz z transportem niewolników. Do uprawy komercyjnej zostało wprowadzone w Ameryce Półn. pod koniec XIX wieku, później wAmeryce Południoweji Australii. Obecnie uprawiane jest bardzo wielekultywarówsorga[7].

Zastosowanie

[edytuj|edytuj kod]
  • Z ziarniaków sorga otrzymuje sięmąkęikaszę.Kaszę spożywa się po ugotowaniu, z mąki robi się placki, naleśniki,kuskusi pierogi. Do celów kulinarnych zwykle używa się odmian o białym ziarnie[7](znanych pod handlową nazwą dari). Sorgo nadaje się nadietę bezglutenową[7].
  • Z mąki lub utłuczonego sorga poddanego fermentacji w Afryce sporządza się nieprzeźroczystepiwai innenapoje alkoholowe.Używa się do tego celu odmian o czerwonych i brązowychnasionach.W Chinach z sorga robi sięoceti destyluje wysokoprocentowy alkohol (baijiu)[7],w tym bardzo znane gatunkiMaotaiiErguotou.
  • Wstarożytnościziarna sorga dodawano jako domieszkę do mąki pszennej lub jęczmiennej podczas wypieku chleba[8].
  • Ziarniaki sorga są dobrąpasządla zwierząt: świń i kur. W tym celu uprawia się duże ilości sorga wUSA,krajach Ameryki Południowej i Środkowej, w Australii, Chinach i Indiach. Pędami pozostałymi po młocce karmi się bydło i robi z nichkiszonkę[7].
  • Łodygi słodkich odmian sorga są przez miejscową ludność żute. W USA wytwarza się z nich słodki syrop[7].
  • Kilka niejadalnych odmian sorga uprawia się wyłącznie dla pozyskania czerwonego barwnika znajdującego się w pochwach liściowych i sąsiednich odcinkach źdźbła. W Afryce barwnika tego używa się do farbowania koziej skóry, ale także mat, tkanin, pasków liści palmowych i traw użytych do sporządzania tkanin i wyrobów wikliniarskich, farbowania ozdobnych tykw i wełny.Tkaninyw których dominują kolory pochodzące z sorgo były znane jako „ifala”. WBeniniebarwnika używa się do malowania ciał i farbowania serów. W XIX wieku czerwony barwnik z sorga eksportowany był do Europy. Z sorga w Beninie i południowo-zachodniejNigeriiprodukuje się również fioletowy barwnik używany przezJorubado farbowania masek podczas tańców[7].
  • W Europie i Ameryce Północnej z wiech sorga sporządza się miotły. Wykorzystuje się w tym celu odmiany o bardzo długich kwiatostanach[7].
  • Z odpadów po wymłóceniu nasion wytwarza się pokrycia dachowe, ogrodzenia, tkaniny,biopaliwa,papierpakowy, płyty pilśniowe[7].
  • Z mąki sorgowej wytwarza się klej używany do sklejania warstwsklejki[7].
  • W tradycyjnej medycynie afrykańskiej sorgo jest używane przy leczeniu zapalenia wątroby, awywarz mieszaniny liści i wiech sorga i innych roślin jest używany do leczenia anemii[7].

Wartości odżywcze

[edytuj|edytuj kod]

W 100 g ziarna sorgo znajduje się[7]:

Ziarna sorga nie zawierająglutenu.Część białek stanowią nieprzyswajalne dla człowiekaprolaminy,w rzeczywistości przyswajalne białko stanowi 8–9%. Na wartość odżywczą ziaren sorga wpływa też ilość zawartego w nich garbnikataniny.Istnieją kultywary o małej ilości taniny lub w ogóle jej pozbawione, zwanebiałym sorgiem,charakteryzujące się większą wartością odżywczą dorównującą ziarnu kukurydzy. Istnieją też kultywary o dużej zawartości taniny, zwanebrązowym sorgiem,mające mniejszą wartość odżywczą. Brązowe kultywary sorga są jednakże też uprawiane, szczególnie w Afryce, gdyż charakteryzują się większą odpornością na owady, choroby grzybowe, ptaki i kiełkowanie nasion w wiechach. Łuskanie, blanszowanie lub moczenie ich ziarniaków w roztworach alkalicznych znacznie zmniejsza w nich ilość garbników[7].

Udział w kulturze

[edytuj|edytuj kod]

Sorgo nie jest wBibliiwymienione z nazwy, jednakże badaczeroślin biblijnychuważają, że występuje ono w niektórych opisach biblijnych. N. Hepper uważa, że berło, które wręczyliJezusowinaigrywający się z niego żołnierze było źdźbłem i wiechą sorga z ubiegłorocznych zbiorów (Mt 27,29-30iMk 15,19), a N. H. Moldenke, A. L. Moldenke, że byłotrzciną,którą pojono Jezusa na krzyżu (Mt 27,48,J 19,29,Mk 15,36)[8].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Michael A.Ruggieroi inni,A Higher Level Classification of All Living Organisms,„PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248,DOI:10.1371/journal.pone.0119248,PMID:25923521,PMCID:PMC4418965[dostęp 2020-02-20](ang.).
  2. Peter F.Stevens,Angiosperm Phylogeny Website,Missouri Botanical Garden,2001–[dostęp 2011-01-14](ang.).
  3. The Plant List.[dostęp 2015-01-23].
  4. prosianka,[w:]EugeniuszPijanowski(red.),Encyklopedia Techniki,Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1978, s. 591.
  5. Germplasm Resources Information Network (GRIN).[dostęp 2015-01-03].
  6. The Plant List. Sorghum.[dostęp 2015-01-23].
  7. abcdefghijklmnopqrstSorghum bicolor (L.) Moench.[dostęp 2015-01-23]. [zarchiwizowane ztego adresu(2009-10-21)].
  8. abcdZofia Włodarczyk:Rośliny biblijne. Leksykon.Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011.ISBN978-83-89648-98-3.