Chemins de fer Orientaux
Chemins de fer Orientaux | |
Dane podstawowe | |
Rozstaw szyn |
1435 mm |
---|---|
Dworzec kolejowy İstanbul Sirkeci, stacja końcowa linii | |
Historia | |
Lata budowy |
1870–1888 |
Rok otwarcia |
1888 |
Chemins de fer Orientaux (CO; pol. Koleje Orientalne, tur. Rumeli Demiryolu) – tureckie przedsiębiorstwo kolejowe działające w europejskiej części Imperium Osmańskiego i Turcji od 1870 do 1937 roku. Spółka powstała jako jedna z pięciu pierwszych spółek kolejowych działających na terenie dzisiejszej Turcji w celu budowy połączenia kolejowego Wiednia ze Stambułem, z odnogami m.in. do Salonik i Warny. Jej założycielem i fundatorem był baron Maurycy von Hirsch.
Z powodu zawirowań politycznych na Bałkanach budowa linii trwała 18 lat, a po pierwszej wojnie bałkańskiej spora część trakcji wybudowanej przez Chemins de fer Orientaux znalazła się poza granicami Turcji i została przejęta przez nowo utworzone spółki kolejowe państw bałkańskich. CO zarządzała pozostałą częścią linii na terenie Tracji Wschodniej do 1937, kiedy linię znacjonalizowano i przekazano Tureckim Kolejom Państwowym.
Od 1889 drogi żelazne należące do spółki wykorzystywał słynny Orient Express.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Początki
[edytuj | edytuj kod]31 maja 1868 sułtan Abdülaziz przyznał koncesję na budowę linii kolejowej do Wiednia belgijskiej firmie Van der Elst[1][2]. Przedsiębiorstwo weszło w spółkę z kompanią Langrand-Dumonceau, jednak wkrótce koncern zbankrutował[3], André Langrand-Dumonceau przejął koncesję i rozpoczął prace konstrukcyjne samodzielnie, ale w kilka miesięcy później i on został zmuszony do przerwania prac z powodu kłopotów finansowych[1]. W tej sytuacji 12 kwietnia 1869 Najwyższa Porta wycofała się z projektu, a koncesję na 99 lat przekazała niemieckiemu finansiście baronowi Maurycemu de Hirsch[1][3].
Najkrótsza droga łącząca obie stolice wiodła przez Belgrad. Jednak jako że Serbia od 1829 była na wpół niepodległym państwem, władze tureckie zdecydowały o przesunięciu linii w taki sposób, by omijała terytorium serbskie[1]. Z kolei władze Austro-Węgier liczyły na to, że nowa linia kolejowa pomoże im w zwiększeniu kontroli nad Bośnią[1][4]. Ostatecznie nowa koncesja objęła wybudowanie głównej linii z Konstantynopola przez Adrianopol (Edirne), Filippopolis (Płowdiw), Sofię, Nisz, Prisztinę i Sisak do granicy Austro-Węgier w miasteczku Dobrljin, gdzie łączyłaby się z Austriacką Koleją Południową (niem. Österreichische Südbahn)[1][5]. Koncesja zakładała również budowę czterech regionalnych odnóg linii: z Adrianopola do Dedeagas nad Morzem Egejskim, z Filippopolis do Burgas nad Morzem Czarnym, z Niszu do granicy z Serbią oraz z Prisztiny do Salonik[1][5]. W sumie główna linia kolejowa wraz z odnogami miała mieć długość około 2500 kilometrów[1][6]. Koszty budowy linii miał pokryć baron Hirsch, a w zamian za każdy kilometr miał otrzymywać 14 tysięcy franków rocznie od rządu Turcji i 8 tysięcy od przewoźnika kolejowego[5][1].
5 stycznia 1870 baron Hirsch założył w Paryżu kompanię pod nazwą Imperialne Towarzystwo Dróg Żelaznych z Turcji do Europy (fr. Société Impériale des Chemins de Fer de la Turquie d’Europe), której celem miało być wybudowanie linii kolejowej[1][7][8]. Kapitał zakładowy spółki wyniósł 50 milionów franków[6]. Początkowo prowadzeniem i utrzymaniem linii kolejowych wybudowanych przez firmę Hirscha miała się zająć Austriacka Kolej Południowa, sam baron nie chciał poświęcać swojego czasu na zajmowanie się koleją, a jego brukselscy wspólnicy zakomunikowali mu wprost, że prowadzenie kolei „uczyni z niego żebraka lub multimilionera, tylko nie da się przewidzieć którego z nich”[9]. Jednak ostatecznie negocjacje z Austro-Węgierskim przewoźnikiem kolejowym załamały się i Hirsch ostatecznie musiał zaangażować się w nowe przedsięwzięcie: w styczniu 1870 powołał własną spółkę kolejową pod nazwą Towarzystwa dla Eksploatacji Kolei Orientalnych (Société Générale pour l’Exploitation des Chemins de Fer Orientaux)[7][8][10]. Kierownictwo nowej firmy przejął Paulin Talabot a szefem zespołu inżynierów projektujących linię został Wilhelm von Pressel[1][11]. Finansowanie obu spółkom zapewniało konsorcjum złożone z banków Société Générale de Paris, anglo-austriackiego Bank of Vienna i należącego do Hirscha brukselskiego Banque Bischofsheim[7][8].
Prace konstrukcyjne ruszyły już w styczniu 1870, jednocześnie we wszystkich punktach końcowych przyszłej sieci kolejowej[1]. Już w dwa lata później blisko 500 kilometrów nowej trasy było gotowych do użytku[1].
Rozpoczęcie budowy linii
[edytuj | edytuj kod]Już w kilka miesięcy po rozpoczęciu prac budowlanych nowy rząd Wielkiego Wezyra Mahmuda Nedima Paszy został zmuszony do renegocjacji warunków koncesji ze względu na tarapaty finansowe[12]. 18 maja 1872 podpisano nową umowę, zgodnie z którą połączenie z Wiedniem z pominięciem Serbii nie było już najważniejszym priorytetem[12]. Najwyższa Porta przejęła także od Hirscha nadzór nad budową już zaczętych odcinków[12]. Do 1874 ukończono przeszło 1300 kikometrów trzech głównych odnóg linii kolejowej[12]. Choć na tym etapie stanowiły one niepołączone odcinki, na wszystkich spółka rozpoczęła regularne przewozy pasażerskie i towarowe. Najdłuższa z linii wiodła z miasta Belovo w Bułgarii, przez Płowdiw do Edirne, z odnogami do Jambołu i Aleksandropolis[12]. Pozostałe dwa odcinki wiodły z Salonik do Kosowskiej Mitrowicy i z Dobrljina na dzisiejszej granicy bośniacko-chorwackiej do Banja Luki[12]. Ostatni z odcinków przez długi czas przynosił straty ze względu na brak połączenia z kolejami austrowęgierskimi i został wyłączony z ruchu na kilkanaście lat w 1876[12].
W 1875 w Turcji rozpoczął się kryzys finansowy, kraj dotknęła także klęska głodu. W ich efekcie w maju 1876 w Bułgarii wybuchło powstanie kwietniowe, a w rok później – kolejna wojna rosyjsko-turecka. W konsekwencji prace na nieukończonych odcinkach zostały wstrzymane[12], a wielu robotników zostało powołanych do wojska. W wyniku działań wojennych połączone siły rosyjsko-bułgarsko-rumuńskie zajęły sporą część linii aż do okolic Edirne, w tym główną stację techniczną w Filibe. Ostatecznie kongres berliński zatwierdził niepodległość Królestwa Rumunii, Królestwa Serbii i Królestwa Czarnogóry, zaś Bośnię i Hercegowinę przekazano pod zarząd Austro-Węgier a Księstwo Bułgarii pod kuratelę Rosji[13][14] Kongres zajął się także powstającymi Kolejami Orientalnymi i przekazał zarząd nad nimi specjalnej komisji złożonej z przedstawicieli Austro-Węgier, Serbii, Bułgarii i Turcji[14].
Zmiana przebiegu tras
[edytuj | edytuj kod]Baron Hirsch przeniósł siedzibę firmy do Wiednia[14]. W grudniu 1882 międzynarodowa komisja zadecydowała o wznowieniu prac, jednak w kolejnym roku podjęła decyzję o zmianie przebiegu trasy[14]. Zamiast linii prowadzącej ze Stambułu przez Bośnię, kolejne odcinki miały wieść wprost do granicy z Serbią, a następnie przez Belgrad łączyć się z siecią Państwowej Kompanii Kolejowej (niem. Staats-Eisenbahn-Gesellschaft; StEG). Odcinek wschodni miał odtąd prowadzić z Bełowa w środkowej Bułgarii, przez Sofię do Niszu, z dodatkową odnogą łączącą Nisz przez Vranje ze Skopje i drugim z już istniejących odcinków oryginalnej linii Chemins de fer Orientaux[14]. Jego bułgarski odcinek miał zostać przekazany do wyłącznego wykorzystania Bułgarskim Kolejom Państwowym, a spółka barona Hirscha miała pozostać operatorem infrastruktury. Odcinki serbskie miały zostać w wyłącznej gestii Serbskich Kolei Państwowych, które miały we własnym zakresie wybudować połączenie Niszu z granicą austro-węgierską na przedmieściach Belgradu[15]. Prace w ich imieniu prowadziło konsorcjum pod nazwą Kompanii na rzecz Wybudowania i Eksploatacji Dróg Żelaznych Państwa Serbskiego (fr. Compagnie de Construction et d’Exploitation des Chemins de fer de l’Etat Serbe)[14][15].
Połączenie to oddano do użytku 15 września 1884, w tym samym roku udało się uruchomić połączenie transgraniczne w Belgradzie[15]. Koleje Orientalne kontynuowały prace nad odcinkiem na zachód od Belovo, jednak prace po raz kolejny zostały wstrzymane gdy Bułgaria zdecydowała się na okupację Rumelii Wschodniej w 1885[14]. Firma po raz kolejny została zmuszona do podpisania nowego porozumienia, zgodnie z którym odcinek bułgarski przeszedł na własność Bułgarii, natomiast CO zachowało prawa do wykorzystania infrastruktury kolejowej do własnych przewozów[16]. Tymczasem koleje serbskie 25 maja 1888 uruchomiły połączenie Niszu przez Leskovac do Vranje, dzięki czemu po 18 latach prac udało się połączyć Saloniki ze Stambułem[14]. 8 sierpnia 1888 także koleje bułgarskie podłączyły do systemu nowo oddany do użytku odcinek Belovo-Sofia i przejście graniczne Dragoman[14][17] . Dzięki temu cztery dni później, 12 sierpnia 1888, możliwe stało się oddanie całej linii[8], choć w zupełnie innym przebiegu niż pierwotnie planowano[16][17] .
Późniejsze dzieje
[edytuj | edytuj kod]Oddanie do użytku linii kolejowej łączącej Wiedeń ze Stambułem odbiło się szerokim echem w świecie; szczególnie politycy niemieccy dostrzegli szansę jaką daje transport kolejowy i w krótkim czasie stworzyli projekt kolei łączącej Berlin z Bagdadem jako przedsięwzięcia o znaczeniu zarówno gospodarczym, jak i politycznym[18].
17 kwietnia 1890 baron Hirsch sprzedał swój pakiet kontrolny 188 tysięcy udziałów w spółce wraz z prawami koncesyjnymi Deutsche Bank[7][8][19]. Ten przekazał je nowo utworzonemu Zuryskiemu Bankowi dla Kolei Orientalnych będącemu konsorcjum kilku niemieckich, austriackich i szwajcarskich banków[8].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Źródła
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g h i j k l m Charrey i in. 2012 ↓, „Hirsh concession”.
- ↑ Grunwald 1966 ↓, s. 30.
- ↑ a b Grunwald 1966 ↓, s. 31.
- ↑ Grunwald 1966 ↓, s. 30–31.
- ↑ a b c Grunwald 1966 ↓, s. 34.
- ↑ a b Grunwald 1966 ↓, s. 36.
- ↑ a b c d Bilmez 2012 ↓, s. 190.
- ↑ a b c d e f Roth 2013 ↓, s. 38.
- ↑ Grunwald 1966 ↓, s. 33–35.
- ↑ Grunwald 1966 ↓, s. 34–35.
- ↑ Grunwald 1966 ↓, s. 35.
- ↑ a b c d e f g h Charrey i in. 2012 ↓, „Concession dispute and settlement”.
- ↑ Glenny 2012 ↓, s. 135–138.
- ↑ a b c d e f g h i Charrey i in. 2012 ↓, „Istanbul to Vienna completion”.
- ↑ a b c Železnice Srbije 2015 ↓, 1–5.
- ↑ a b History of Bulagrian Railways.
- ↑ a b Válóczy 2002 ↓.
- ↑ Roth 2013 ↓, s. 38–39.
- ↑ Grunwald 1966 ↓, s. 61.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Bülent Bilmez , European Investments in the Ottoman Railways 1850-1914, [w:] Ralf Roth, Günter Dinhobl (red.), Across the Borders: Financing the World’s Railways in the Nineteenth and Twentieth Centuries, Modern economic and social history series, Ashgate Publishing, 2008, s. 183–207, ISBN 978-0-7546-6029-3 (ang.).
- Jean-Patrick Charrey i inni, CO – Chemins de fer Orientaux, [w:] Jean-Patrick Charrey (red.), A Short History of Turkish Railways, trainsofturkey.com, 30 maja 2012 [dostęp 2015-05-31] (ang.).
- Misha Glenny , The Balkans, 1804–2012: Nationalism, War and the Great Powers, Granta Publications, 1 listopada 2012, ISBN 978-1-84708-772-0 (ang.).
- Kurt Grunwald , Türkenhirsch: A Study of Baron Maurice De Hirsch, Israel program for scientific translations, Transaction Publishers, 1966, ISBN 978-1-4128-4536-6 (ang.).
- Ralf Roth , Some General Lines of Railway Development in Eastern Europe, [w:] Henry Jacolin, Ralf Roth (red.), Eastern European Railways in Transition: Nineteenth to Twenty-first Centuries, Ashgate Publishing, 28 października 2013, ISBN 978-1-4094-7320-6 (ang.).
- Construction of Railway Lines in Yugoslavia, [w:] Frank Válóczy , Railways of the former Yugoslavia, 2002 [zarchiwizowane z adresu 2009-10-26] (ang.).
- History, [w:] Železnice Srbije (autor korporacyjny), Serbian Railways JSC – Železnice Srbije, zeleznicesrbije.com, Belgrad 2015 (ang.).