Emaus (miejscowość biblijna)
Emaus (łac.: Emmaus, gr.: Εμμαυς, heb: אַמַּאוּס Amaus lub: עַמְוַאס Amvas) – wioska w Izraelu, według Biblii oddalona 60 stadiów[a] (stadionów) (około 11 km) od Jerozolimy.
Opis wydarzenia biblijnego
[edytuj | edytuj kod]W dniu zmartwychwstania Jezusa do Emaus szli dwaj jego uczniowie, rozgoryczeni śmiercią swojego nauczyciela. W czasie drogi przyłączył się do nich Jezus, który z początku nie został rozpoznany, i który w czasie wspólnej wędrówki przedstawił wykładnię proroctw mesjańskich. Po dotarciu na miejsce, do Emaus, w czasie wspólnego posiłku, Jezus został rozpoznany przez uczniów, gdy łamał dla nich chleb, i wówczas zniknął.
Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów[a] od Jerozolimy. Rozmawiali oni ze sobą o tym wszystkim co się wydarzyło.
Gdy tak rozmawiali i rozprawiali ze sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że go nie poznali. (...)
Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: „Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?"
Określenie miejsca
[edytuj | edytuj kod]Nie ma pewności co do dokładnej lokalizacji wioski. Tradycja, poparta opiniami Orygenesa, Euzebiusza z Cezarei[2], św. Hieronima[3][2], Ado z Vienne[4], Teofana Wyznawcy i Sozomenosa[2] lokalizowała tę biblijną miejscowość na terenie rzymskiego miasta Emaus Nikopolis[2] położonego w odległości ok. 30 km od Jerozolimy[a]. Emaus bywa także utożsamiana z Al-Kubajba (Al-Qubaybah, El Qubeibeh), 11 km na północny zachód od Jerozolimy, przy dawnym trakcie rzymskim. Biblijne spotkanie uczniów z Jezusem upamiętnia tutaj Bazylika św. Kleofasa, stanowiąca sanktuarium franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej[5].
Z kolei krzyżowcy utożsamiali Emaus z Kirjat Je’arim (dzisiejszym Abu Ghausz), gdzie w 1143 zbudowali klasztor, reaktywowany w 1900 jako Opactwo benedyktyńskie w Abu Ghausz[6].
Emaus w malarstwie
[edytuj | edytuj kod]-
Chrystus w Emaus, Jacek Malczewski
-
Wieczerza w Emaus, Caravaggio
-
Wieczerza w Emaus, Bartolomeo Cavarozzi
-
Wieczerza w Emaus, Rembrandt van Rijn
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c Według niektórych kodeksów Ewangelii Łukasza[1] Emaus było oddalone o 160 stadiów (około 30 km) od Jerozolimy[2].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Biblia Tysiąclecia (Łk 24,13), Poznań: Wydawnictwo Pallottinum, 2003 .
- ↑ a b c d e Jan Gać: Ziemia Święta. Kulturowy przewodnik śladami Jezusa. Kraków: WAM, 2011, s. 290. ISBN 978-83-7505-128-5.
- ↑ Hieronim ze Strydonu: List 108. 404. (łac.).
- ↑ Ado z Vienne: Martyrologium. 875.
- ↑ Custodiae Terrae Sanctae , Emmaus - El Qubeibeh [online] [dostęp 2015-03-14] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-19] (wł.).
- ↑ Abu Gosh, un carrefour historique, culturel et religieux. [online], Abbaye Bénédictine d'Abu Gosh [dostęp 2017-12-03] (fr.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Emmaus-Nicopolis [online] [dostęp 2015-03-18] (pol.).
- O Emaus-El Qubeibeh na stronach Kustodii Ziemi Świętej [online] [dostęp 2015-03-18] (ang.).