Rajd Karkonoski
Rajd Karkonoski – polski rajd samochodowy istniejący od 1981 roku[1]. Od 1990 (oprócz 2010) jest rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, odbywający się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej.
Między 2002 a 2008 rokiem nie było go w kalendarzu RSMP.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Początki
[edytuj | edytuj kod]Rajd jest organizowany przez utworzony w 1980 roku Automobilklub Karkonoski. Pierwsza edycja odbyła się rok po utworzeniu Automobilklubu. Przez 9 pierwszych lat był rundą mistrzostw strefy Południowo-Zachodniej Polski.
RSMP
[edytuj | edytuj kod]W 1989 roku Rajd Karkonoski awansował z mistrzostw strefy do rangi rajdu ogólnopolskiego.Dobra organizacja sprawiła, że już w następnym roku rajd uzyskał status rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W roku 1994 rajd uzyskał status rundy Mistrzostw Europy. W latach 1989–2002 Komandorem Rajdu był Józef Kisiel
Eliminacja Mistrzostw Europy
[edytuj | edytuj kod]Po modyfikacjach trasy w 1994 roku Karkonoski staje się eliminacją Mistrzostw Europy o współczynniku 2 i ten status utrzymał do 2000 roku. W latach 2001–2002 rajd otrzymał wyższy współczynnik - 5, co dawało mu status drugiego pod względem znaczenia rajdu w Polsce.
Przerwa
[edytuj | edytuj kod]W 2003 roku rajd zniknął z kalendarza i przez kolejnych 5 lat kierowcy nie mieli możliwości ścigania się po trasach wokół Kotliny Jeleniogórskiej. Blisko był rozgrywany Rajd Nikon, ale tras wokół Jeleniej Góry nie wykorzystywał.
Powrót
[edytuj | edytuj kod]W 2008 roku Rajd Karkonoski powraca jako eliminacja Mistrzostw Polski. Młodzi organizatorzy zorganizowali imprezę na starych trasach. Odtąd rajd jedynie raz - w 2010 roku - nie był rozgrywany jako eliminacja RSMP. Wtedy jednak stanowił eliminację Rajdowego Pucharu Polski. Po powrocie rajdu do kalendarza RSMP od 2008 do 2015 roku Dyrektorem Rajdu był Marek Kisiel.
Specyfikacja
[edytuj | edytuj kod]Rajd Karkonoski uchodził za jeden z najbardziej kompaktowych rajdów w Mistrzostwach Polski. Odcinki dojazdowe nie przekraczały 30 km. Marian Bublewicz stwierdził w 1992 roku, że dałby radę przejechać rajd mając do dyspozycji jeden tylko serwis[2].
To także jeden z najtrudniejszych (choć niektórzy kierowcy uważają, że najtrudniejszy) rajd w Polsce, porównywalny z mającym znacznie dłuższe tradycje Rajdem Wisły. Paweł Dytko stwierdził po powrocie rajdu do kalendarza, że odzwyczaił się od takiej ilości zakrętów.
Rajd Karkonoski był także w latach 1990-1993 jedyną imprezą mającą całkowicie szutrowe odcinki specjalne.
Zwycięzcy[3]
[edytuj | edytuj kod]- ERC - Rajdowe Mistrzostwa Europy (liczba oznacza współczynnik rajdu)
- RSMP - Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski
- RPP - Rajdowy Puchar Polski
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Informator z 12. Rajdu Karkonoskiego 1992
- ↑ Kaseta Video Rajd Karkonoski 1992, RS Film Artur Wodniak
- ↑ Rajd Karkonoski. www.ewrc-results.com. [dostęp 2020-01-09]. (pol.).