Przejdź do zawartości

AMD Athlon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

AMD Athlon– seriamikroprocesorówzaprojektowanych i produkowanych przez firmęAMD.Nazwa pochodzi z angielskiej transkrypcji greckiego słowaαθλο,które można przetłumaczyć jako wyczyn (wjęzyku angielskimwystępuje ono między innymi jako rdzeń słówdecathlon,heptathlonipentathlon– odpowiedniodziesięciobój,siedmiobójipięciobój).

Athlon Argon/Pluto/Orion

[edytuj|edytuj kod]
Athlon w wersji dla złączaSlot A

Athlon zadebiutował 21 sierpnia 1999 roku. Pierwsza wersja rdzenia, nazwana K7 Argon, była taktowana od 500 do 700MHz.Wprowadzona później odmiana K75 Pluto występowała w wersjach od 550 do 850 MHz, a ostatnia – K75 Orion – od 900 do 1000 MHz. Procesory te używały gniazdoSlot Aniekompatybilne z gniazdemSlot 1używanym przezPentium IIi niektóre wersjePentium III.

Pod względem architektury wewnętrznej Athlon to bardzo poprawiony K6 z dodatkowym protokołem magistraliEV6.(po raz pierwszy użytym w procesorzeDECAlpha21264RISC). W porównaniu z K6 znacznie poprawiono wydajność w obliczeniach zmiennoprzecinkowych i dodano dużąpamięć podręcznąpierwszego poziomu (L1cache) o wielkości 128 kB bezpośrednio na rdzeń procesora. Podobnie jakPentium IIiPentium IIIKatmaiIntela,Athlon miał także pamięć podręczną drugiego poziomu (L2 cache) o pojemności 512kB, która nie mieściła się bezpośrednio na rdzeniu procesora, ale znajdowała się w jego obudowie i była taktowana niższą prędkością niż rdzeń procesora.

Athlon Thunderbird

[edytuj|edytuj kod]

Druga generacja Athlonów – nazwa kodowa „Thunderbird” – zadebiutowała w specyfikacji Slot A, później została zastąpiona formatemSocket Ai była taktowana zegarem od 650 do 1400MHz(650 MHz – 1 GHz dla Slot A). Główną różnicę w porównaniu z pierwszymi athlonami stanowiła strukturapamięci podręcznej.W czasie kiedy Intel zastąpiłPentium IIIKatmai znacznie szybszą wersją Coppermine P-III, AMD wymieniło 512kBpamięci podręcznej taktowaną o połowę wolniej niż zegar procesora, na 256 kB pamięci podręcznej taktowanej z pełną szybkością i umiejscowioną na jednym chipie z procesorem (według ogólnej zasady: im więcej pamięci podręcznej, tym lepiej – ale szybsza pamięć podręczna jeszcze bardziej poprawia wydajność).

Thunderbird był najbardziej popularnym procesorem AMD od czasuAm386DX-40dziesięć lat wcześniej. W tym czasie znacznie poprawiono jakość budowanychpłyt głównychi po początkowym okresie, kiedy dostępnych było tylko kilka modeli płyt z Socket A, prawie wszyscy główni producenci płyt głównych zaczęli wypuszczać na rynek modele obsługujące Athlona. W tym czasie AMD otworzyło nową fabrykę wDreźnie,pozwalając na zwiększenie produkcji i przy okazji na ulepszenie procesu wytwarzania procesorów – podobnie jak Intel, AMD zaczęło używać miedzianych połączeń. W październiku 2000 wprowadzono na rynek Athlon „C” z częstotliwościątaktowaniamagistraliFSB133 MHz (pozwalając na użycie pamięciDDR266), poprawiając wydajność tej wersji Athlona o około 10% w porównaniu z pierwszymi modelami Thunderbirda.

Athlon XP

[edytuj|edytuj kod]

Pod względem szybkości obliczeń Thunderbird z łatwością przewyższał swoich rywali:Pentium IIIi wczesnePentium 4.Jednak po debiucie P4 taktowanego zegarem 1,7GHzw kwietniu 2001 stało się oczywiste, że Thunderbird nie pozostanie liderem na zawsze.

Palomino

[edytuj|edytuj kod]
Athlon XP „Palomino” 1700+
Athlon XP Palomino

Trzecia wersja Athlona, a pierwsza Athlona XP – „Palomino” – została wypuszczona 14 maja 2001. Dołączono w niej obsługę instrukcjiSSE(obsługiwanych do tej pory tylko przez Pentium III) nazwanych przez AMD3DNow! Professional.Pierwsze modele były taktowane zegarami od 1333 do 1733 MHz. Główne zmiany polegały na optymalizacji jądra procesora i spowodowały mniej więcej 10% poprawę wydajności w porównaniu z Thunderbirdem o takiej samej częstotliwości. Zmniejszono także nieco pobór prądu, umożliwiając w ten sposób zwiększenie szybkości taktowania.

Poważnym problemem Palomino był fakt, że generowały one bardzo dużo ciepła. Pierwsza wersja Athlona MP (do zadań wieloprocesorowychSMP) miała bardzo duże kłopoty związane z emisją ciepła.

Wydajność Athlona XP była wyliczana na podstawie systemuPR rating,który porównywał wydajność XP do Pentium 4. Ponieważ Athlon XP miał wyższy stosunekIPCniż Pentium 4 (i około 10% wyższy niż Thunderbird), był bardziej wydajny pomimo niższych częstotliwości taktowania.

Thoroughbred

[edytuj|edytuj kod]

Czwarta generacja Athlona, druga generacja Athlona XP, jądro Thoroughbred, została wypuszczona 10 czerwca 2002 i była taktowana zegarem 1,43 GHz – 1700+ w skali PR. Nieco później stały się dostępne wersje 2400+ i 2600+ taktowane zegarem 2000 i 2133 MHz (przy FSB 133/266 MHz). AMD wyprodukował także wersje 2700+ i 2800+, ale były one dostępne tylko w śladowych ilościach.

Rdzeń Thoroughbreda wykonano w technologii 0,13 mikrometra (w odróżnieniu od procesu 0,18 mikrometrowego używanego przy Palomino) – oprócz tego te dwa jądra nie różniły się niczym. AMD miało poważne kłopoty z ciepłem generowanym przez pierwszą wersję Thoroughbreda, które zostały rozwiązane dopiero w wersji Thoroughbred B. Dopiero wtedy AMD na nowo zaczęło produkować procesory, które mogły się mierzyć z najszybszymi Pentium. Po podniesieniu prędkości FSB z 133 (266) na 166 (333) AMD wypuścił nową serię chipów – 2700+.

Barton i Thorton

[edytuj|edytuj kod]

Barton to piąta generacja Athlona, która zaczęła być dostępna od 2003 roku z osiągami 2500+, 2600+, 2800+, 3000+ i 3200+. Nie podniesiono co prawda szybkości taktowania w porównaniu z poprzednią generacją Thoroughbred, ale wydajność procesorów wzrosła po powiększeniu pamięci podręcznej o 256 KB(w sumie do 512 KB) i dalszym zwiększeniu prędkości taktowania FSB do 200 (400) MHz – tylko w modelu 3200+ i jednej z wersji 3000+. Thorton to wariant Bartona z wyłączoną połową pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2 cache), co powodowało, że chip był praktycznie ekwiwalentem Thoroughbred B. Dostępne były modele Thorton 2000+, 2200+, 2300+ i 2400+[1].W niektórych Thortonach można było przeprowadzić modyfikację na nowo włączającą połowę pamięci podręcznej[2].

Mobile Athlon XP

[edytuj|edytuj kod]
Athlon XPM 2004l

Mobile Athlon XP („Athlon XP-M” ) jest funkcjonalnie identyczny do normalnego Athlona XP z tą tylko różnicą, że potrzebuje niższych napięć i mnożnik zegara procesora nie jest w nim zablokowany. Niższe wymogi zasilania powodują, ze XP-M wydziela znacznie mniej ciepła. XP-M posiadają także dodatkową funkcję „PowerNow!”,które automatycznie zmniejsza szybkość taktowania procesora w zależności od potrzeb.

Niektóre wersje Athlona XP-M używają gniazdaµ-PGA.

Ponieważ wersja Mobile Athlona nie ma zablokowanego mnożnika częstotliwości taktowania, są one bardzo popularne wśród osób lubiącychprzetaktowywaćprocesory. Niektóre Athlony XP-M z jądrem „Barton” fabrycznie sprzedawane jako 2600+ (domyślnie zegar 2 GHz / 15x133 MHz) mogą być „podkręcone” nawet do 3,1 GHz (przy częstotliwości magistrali ponad 200MHz oraz obniżonym mnożniku, co dodatkowo zwiększa wydajność pracy całego systemu).

Athlon 64

[edytuj|edytuj kod]
Procesor Athlon64 3000+ (1800MHz)socket 939

Athlon 64nazwa handlowaprocesoraserii Athlon produkcjiAMD,który obsługuje jednocześnie instrukcje32-jak i64-bitowe(technologiazwana inaczej AMD64 lubx86-64).

Opis układu

[edytuj|edytuj kod]

Jest to wersja okrojona procesoraAMDOpteronprzeznaczonego do zastosowańserwerowych.Jedynym ograniczeniem w porównaniu do wersji serwerowej jest brak możliwości pracy w układzie wieloprocesorowym. W Athlonie 64 zastosowano wbudowanykontroler pamięci,co zredukowało koszty produkcji płyt głównych. Drugą od razu widoczną zmianą w stosunku do poprzedników jest zastosowanie tzw. Heat Spreadera, czyli zwykłej miedzianej płytki ochraniającej jądro przed ukruszeniem. Z powodu różnic konstrukcyjnychAMDstosuje specjalne oznaczenia dla odwzorowania wydajności układów w stosunku do produktów firmyIntel(tzw. Performance Rating) zastosowany już w procesorachAm5x86(1995).

Wersje procesora

[edytuj|edytuj kod]

Athlon 64 występuje w kilku wersjach. Pierwsza dla komputerów niskobudżetowych obsługiwana przez płyty zgniazdem 754(jednokanałowy kontroler pamięci, procesory wycofane z produkcji), dla zwykłych użytkowników nagniazdo 939oraz dla entuzjastów, czyliseria FX(takżegniazdo 939) iAthlon 64 X2(posiadająca dwa rdzenie). W 2006 roku w sprzedaży pojawiła się wersja na podstawceAM2posiadająca m.in. zintegrowany kontroler pamięciDDR2.

Athlon 64 X2

[edytuj|edytuj kod]
Athlon 64 X2 E6 3800+ w podstawceSocket 939

Athlon 64 X2– pierwszy dwurdzeniowyprocesorprodukowany przez firmęAMD.

Zasadniczo procesor ten składa się z dwóch rdzeni procesoraAthlon 64połączonych razem na jednej kości z dodatkowymi układami logicznymi. Rdzenie współdzielące jeden dwukanałowy kontroler pamięci zależnie od modelu mają przydzielone po 256, 512 lub 1024 kBpamięci cacheL2 na każdy rdzeń. Były produkowane w technologiach 90 i 65 nmSOI.Athlon 64 X2 był produkowany z czterema jądrami: Manchester, Toledo, Brisbane i Windsor.

Następcą linii procesorów „Athlon 64 X2” została linia „Athlon X2”,z której nazwy usunięto „64”. Krok ten był konsekwencją tego, iż firma AMD wykorzystywała wtedyarchitekturę 64-bitowąwe wszystkich produkowanych i planowanych procesorach.

Athlon X2

[edytuj|edytuj kod]

Athlon X2to kolejne rozwinięcie linii procesorów "Athlon 64".Założeniami nowej linii są odejście od używania do oznaczania procesorów ratingów porównujących ich wydajności do liniiPentium 4firmyIntel,wprowadzanie procesorów wykonanych w procesie technologicznym 65nmi nowszych, a także uwzględnienie w oznaczeniach procesorów wartościTDP.

Pierwsze modele nowej linii pojawiły się1 czerwca2007i mają oznaczenia Athlon X2 BE-2300 oraz Athlon X2 BE-2350.

Athlon APU

[edytuj|edytuj kod]

W kwietniu 2014 r. AMD wydało nową serię procesorów Athlon. Są wyposażone w jądra Kabini ikartę graficznąRadeonR3. Aktualnie (lipiec 2014) są dostępne dwa modele.

AMD Athlon 5150 o taktowaniu 1,6 GHz i AMD Athlon 5350 o taktowaniu 2,05 GHz. Oba procesory mają: po 4 rdzenie, współczynnik TDP 25W, pamięć L2 Cache o pojemności 2 Mb, taką samą kartę graficzną Radeon R3.

Athlon 200

[edytuj|edytuj kod]

Nowa generacja procesorów AMD, Athlon 200GE, Athlon 220GE, Athlon 240GE, opartych naSocket AM4.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Piotr Bulski:Thorton 2000+, 2200+ i 2400+.pclab.pl, 2003-06-27. [dostęp 2020-04-12].(pol.).
  2. xbitlabs[online], xbitlabs[dostęp 2019-11-23][zarchiwizowane zadresu2005-11-04].

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]