Aaron T. Beck
Państwo działania | |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
18 lipca 1921 |
Data i miejsce śmierci |
1 listopada 2021 |
doktor nauk Psychologia Psychiatria | |
Specjalność:psychologia społeczna,psychologia poznawcza,psychoterapia,psychopatologia,samobójstwa,psychometria | |
Alma Mater |
Brown University, Yale Medical School |
Aaron Temkin Beck(ur.18 lipca1921wProvidence,zm.1 listopada2021wFiladelfii[1]) –amerykańskipsychiatra,profesorUniwersytetu Pensylwanii,uważany za jednego z twórcówterapii poznawczej.
Życiorys
[edytuj|edytuj kod]Dzieciństwo
[edytuj|edytuj kod]Urodził się wNowej Anglii.Synrosyjskichemigrantów pochodzeniażydowskiego:Harry’ego Becka i Elizabeth Temkin[2].Ojciec był drukarzem, a matka działaczką społeczności żydowskiej wProvidencew stanieRhode Island.Aaron Beck był najmłodszym z pięciorga dzieci. Najstarszy Bernard zmarł w pierwszym roku życia, zaś Beatrice w czasie epidemii grypy w 1911. Po ich śmierci Elizabeth popadła wdepresję.
W wieku 7 lat spadł ze zjeżdżalni na placu zabaw i złamał sobie rękę. Zakażenie, które wdało się w ranę, doprowadziło dozapalenia kościiposocznicy.Mimo poważnego stanu wyzdrowiał. Choroba spowodowała duże opóźnienia w nauce, przez co chłopiec powtarzał pierwszą klasę. Jak sam stwierdził:
Po pierwszej klasie zostałem na drugi rok. Zawsze sądziłem, że to dlatego, że jestem tępy. Wiele lat później, gdy spytałem o to moją matkę, wyjaśniła, że przyczyną była ciężka choroba. Tymczasem pozostałem w tyle za rówieśnikami, którzy przeszli do następnej klasy. Zostałem naznaczony jako ktoś gorszy, a moja niższość była wrodzona i nieodwołalna[3].
Aby udowodnić wszystkim, że wcale nie jest gorszy od innych, zaczął wyprzedzać program i w trakcie trzeciej klasy udało mu się przenieść do swoich równolatków. Dla Becka był to dowód na to, że nie poddając się i podejmując wyzwania, można przezwyciężyć trudności. Po szkole podstawowej uczył się w Hope High School, gdzie m.in. redagował szkolną gazetkę. Następnie, tak jak jego starsi bracia, dostał się naUniwersytet Browna.Tam skupił się nafilologii angielskiejipolitologii.Uczęszczał również na zajęcia ze sztuki, muzyki i księgowości. W 1942 Beck ukończył studia na Uniwersytecie Browna z wyróżnieniem, dołączając tym samym do stowarzyszeniaPhi Beta Kappa.W czasie stażu w Hillel Foundation na Uniwersytecie Browna Beck poznał swoją przyszłą żonę Phyllis Whitman. Ślub odbył się 4 czerwca 1950 w synagodze Temple Emanu-El wProvidence.
Studia i początki praktyki
[edytuj|edytuj kod]Studiował medycynę naUniwersytecie Yale.Początkowe zainteresowanie psychiatrią opadło, gdy Beck stwierdził, że „koncepcjeKraepelinasąnihilistycznei nie mogą satysfakcjonować lekarza, natomiast podejściepsychodynamicznejest zbyt ezoteryczne i «miękkie», ponadto nie dysponuje przekonującymi dowodami na oparcie teorii”. Gdy w trakcie studiów musiał zbadać pacjenta i opisać go zgodnie z podejściempsychodynamicznym,Beck nie podjął się tego zadania ze względu na to, iż „musiałby zbyt wiele wymyślać[4].Po ukończeniu studiów w 1946, wciąż niezdecydowany co do dalszego kierunku swojej kariery lekarskiej, podjął staż w Rhode Island Hospital. Jako specjalizację wybrał ostatecznieneurologię.W 1949 podjął rezydenturę z neurologii w Cushing Veterans Administration Hospital weFramingham.Pod koniec tego rokuordynatorszpitala, ze względu na braki w oddziale psychiatrycznym, kazał wszystkim stażystom przenieść się na ten oddział. Cały oddział psychiatryczny był pod opieką Bostońskiego Instytutu Psychoanalitycznego. Tam też Beck postanowił, że zacznie zgłębiać tajnikipsychoanalizy.„Ujęła go wtedy łatwość, z jaką psychoanalitycy znajdowali odpowiedzi na wszystkie pytania”[5].
W 1950 podjął pracę na oddziale psychiatrycznym w Austin Riggs Center wStockbridgew stanieMassachusetts.Na całym oddziale dominowało podejście psychoanalityczne. Tam Beck pod kierunkiemErika Eriksonauczył się psychoanalizy.
Teraz, kiedy już się tak nie buntowałem, z zainteresowaniem dostrzegłem pewną prawidłowość: kiedy opisywano przypadki w kategoriach psychoanalitycznych, całość wydawała się logiczna; wystarczyło zaakceptować ogólny model, a reszta idealnie do niego pasowała.
Zainteresowany psychoanalizą zapisał się na kurs tej metody i teorii, kończący się certyfikatem.
Od 1952 do 1954 Beck pracował ochotniczo w Valley Forge Army Hospital podFiladelfią.Był tam kolejno: kierownikiem poradni zdrowia psychicznego, zastępcą ordynatora neuropsychiatrii i ordynatorem oddziału psychiatrycznego. Tam spotkał się z wieloma żołnierzamiwalczącymi w Korei.Większość z nich cierpiała nazespół stresu pourazowego.
Od psychoanalizy do teorii poznawczej
[edytuj|edytuj kod]W 1953 uzyskał specjalizację w dziedzinie psychiatrii, a rok później objął stanowisko wykładowcy na wydziale medycznym Uniwersytecie Pensylwanii. W 1958 otrzymał dyplom ukończenia kursu w Filadelfijskim Instytucie Psychoanalitycznym. W 1959 został profesorem Uniwersytetu Pensylwanii (…) W pracy na uczelni zajął się projektowaniem badań, które by potwierdzały założenia psychoanalizy[7].Jego prace nad snami pacjentówdepresyjnychmiały potwierdzić psychoanalityczną koncepcję, stwierdzającą, że depresja jest wynikiem odwróconej wrogości. Wstępne wyniki badań wydawały się potwierdzać tę teorię, gdyż w snach pacjenci byli ofiarami losu – co mogło sugerować samoponiżanie. Beck jednak przeprowadził badanie polegające na segregacji kart. Przewidywania zgodne z teorią Freudowską były takie, że osoby z depresją, odczuwające potrzebę, aby cierpieć, powinny negatywnie reagować na sukces w teście. Wbrew temu, osoby, którym powiodło się w pierwszym teście, zwiększyły swojepoczucie wartościi lepiej wykonywały dalsze zadania. Co więcej, zmiany te były wyraźniejsze u osób z depresją niż u osób zdrowych. Beck wyciągnął z tego badania wniosek, że osoby z depresją nie dążą do niepowodzenia, ale zniekształcają rzeczywistość, przyjmując negatywnyobraz siebie.Beck tak opisuje swoje spostrzeżenia:
Być może dana osoba widzi siebie we śnie jako ofiarę losu, bo tak siebie spostrzega na co dzień. (…) O wiele prostsza wydała mi się myśl, że sny zawierają po prostu czyjś sposób widzenia samego siebie. Skoro to tylko kwestia tego, w jaki sposób ktoś siebie spostrzega, odwoływanie się do motywacji snów jest zbędne. Sny mogą po prostu odzwierciedlać czyjś sposób myślenia. Jeśli od snów odejmie się element motywacji i zaspokajania pragnień, cały motywacyjny model psychoanalizy traci rację bytu[6].
Teorie psychoanalityczne nie zostały potwierdzone w jego badaniach. Co więcej Beckowi przeszkadzałautorytarnystyl prowadzenia psychoterapii.
Zaczął interesować się zagadnieniami poziomów poznania i „myślami automatycznymi” pacjentów. Wielu pacjentów nie uświadamiało sobie, że ma takie myśli, dopóki Beck ich o to nie zapytał wprost. Myśli te były przede wszystkim komentarzem do bieżących wydarzeń.
Terapia poznawczaBecka wywodziła się z obserwacji zachowań i przeżyć pacjentów. W konstruowaniu swojej teorii opierał się na koncepcjischematów poznawczychGeorge’a Kellyi na pracachKaren Horney.Pozostawał również pod wpływem nauczyciela i analityka Leona Saula. Zerwanie z psychoanalizą nie było gwałtowne. Początkowo Beck uważał siebie za przedstawicielaneopsychoanalizy,stawiając siebie obok Karen Horney czyHarry’ego Stacka Sullivana.Dopiero w okresie od 1960 do 1963 wyraźnie zerwał z psychoanalizą. W tym okresie Beck zaczął publikować pierwsze artykuły na temat nowej teorii terapii.
Tworzenie terapii poznawczej
[edytuj|edytuj kod]Dziękigrantowinaukowemu, mógł otworzyć pracownię badań nad depresją w Philadelphia General Hospital. W szpitalu tym otworzył również poradnię przeciwdepresyjną. W 1961 opublikowałskalę depresji Becka(ang.Beck Depression Inventory,BDI). Od 1963Albert Ellis,po przeczytaniu artykułu Becka o depresji, podjął z nim współpracę. Becka, Ellisa iDonalda Meichenbaumauważa się za ojcówterapii poznawczo-behawioralnej.
Beck rozwijał swoją koncepcję terapii poznawczej i prowadził wykłady w Penn. W 1967 otrzymał tytuł profesora (ang.associate professor), a w 1971 tytuł profesora psychiatrii (ang.full professor).
Nagrody i wyróżnienia
[edytuj|edytuj kod]- 1948: Rhode Island Medical Society Award for Research
- 1978: Philadelphia Society of Clinical Psychologists: Distinguished Researcher Award
- 1983: American Association of Suicidology: Louis Dublin Award for Suicide Research
- 1989: American Psychological Association: Distinguished Scientific Award for the Applications of Psychology
- 1991: American Suicide Foundation, Research Award for Lifetime Work on Hopelessness and Suicide
- 1992: Albert Einstein College of Medicine: The Einstein Award in Psychiatry
- 1995: Assumption College, Doctor of Humane Letters (Honorary)
- 1996: Society for Psychotherapy Research, Distinguished Scientist Award
- 2001: Philadelphia Psychiatric Society Lifetime Achievement Award
- 2006: American Psychiatric Association – Adolf Meyer Award
- 2006: American Foundation for Suicide Prevention – Lifetime Achievement Award
- 2006:Albert Lasker Award for Clinical Medical Research
- 2008/2009:Nagroda Anna-Monika
Publikacje
[edytuj|edytuj kod]- Beck, A.T. (1961). A systematic investigation of depression.Comprehensive Psychiatry,2(3), 163–170.
- Beck, A.T. (1967).Depression: Clinical, Experimental, and Theoretical Aspects.New York: Harper and Row.
- Beck, A.T., Laude, R., Bohnert, M. (1974). Ideation components of anxiety neurosis.Archives of General Psychiatry,31, 319–325.
- Beck, A.T., Weissman, A., Lester, D., Trexler, L. (1974). The measurment of pessimism: The hopelessness scale.Journal of Consulting and Clinical Psychology,42(6), 861–865.
- Beck, A.T., Kovacs, M., Weissman, A. (1975). Hopelessness and suicidal behavior: An overview.Journal of the American Medical Association,234, 1146–1149.
- Beck, A.T. (1976).Cognitive Therapy and the Emotional Disorders.New York: New American Lbirary.
- Beck, A.T., Rush, A.J., Kovacs, M., Hollon, S.D. (1977). Comparative efficacy of cognitive therapy and pharmacotherapy in the treatment of depressed out-patients.Cognitive Therapy and Research,1(1), 7–37.
- Beck, A.T., Kovacs, M., Weissman, A. (1979). Assessment of suicidal intention: The scale for suicidal ideation.Journal of Consulting and Clinical Psychology,47(2), 343–352.
- Beck, A.T., Rush, A.J., Shaw, B.F., Emery, G. (1979).Cognitive Therapy of Depression.New York: The Guilford Press.
- Beck, A.T., Emery, G., Greenberg, R.L. (1985).Anxiety Disorders and Phobias: A Cognitive Perspective.New York: Basic Books.
- Beck, A.T. (1987). Cognitive models of depression.The Journal of Cognitive Psychoterapy: An International Quarterly,1(1), 5-37.
- Beck, A.T., Freeman, A., i in. (1990).Cognitive Therapy of Personality Disorders.New York: The Guilford Press.
Publikacje w języku polskim
[edytuj|edytuj kod]- Beck, A.T. (2002).Miłość nie wystarczy. Jak rozwiązywać nieporozumienia i konflikty małżeńskie.Poznań: Media Rodzina
- Beck, A.T., Alford, B.A. (2005).Terapia poznawcza jako teoria integrująca psychoterapię.Kraków: Wydawnictwo UJ
- Beck, A.T., Freeman, A., i in. (2005).Terapia poznawcza zaburzeń osobowości.Kraków: Wydawnictwo UJ
- Beck, A.T., i in. (2007).Terapia poznawcza uzależnień.Kraków: Wydawnictwo UJ
Zobacz też
[edytuj|edytuj kod]Przypisy
[edytuj|edytuj kod]- ↑''Dr. Aaron T. Beck, Developer of Cognitive Therapy, Dies at 100''[online], nytimes[dostęp 2021-11-01](ang.).
- ↑Len Sperry:Mental Health and Mental Disorders: An Encyclopedia of Conditions, Treatments, and Well-Being [3 volumes]: An Encyclopedia of Conditions, Treatments, and Well-Being.ABC-CLIO, 2015-12-14, s. 119.ISBN978-1-4408-0383-3.
- ↑Weishaar, M.E. (2007).Twórcy psychoterapii: Aaron T. BeckGdańsk: GWP (s. 26).
- ↑Weishaar, M.E. (2007).Twórcy psychoterapii: Aaron T. BeckGdańsk: GWP (s. 32).
- ↑Weishaar, M.E. (2007).Twórcy psychoterapii: Aaron T. BeckGdańsk: GWP (s. 34).
- ↑abSalkovskis, P. (1990).Transcript of an interview with A.T.Beck.San Francisco: Association for Advancement of Behaviour Therapy.
- ↑Weishaar, M.E. (2007).Twórcy psychoterapii: Aaron T. BeckGdańsk: GWP (s. 37).
- ISNI: 0000000114884511
- VIAF: 19767839
- LCCN: n79093312
- GND: 11917359X
- NDL: 00462985
- BnF: 12422450p
- SUDOC: 058651268
- SBN: MILV014505
- NLA: 36185689
- NKC: xx0036845
- BNE: XX850848
- NTA: 068495889
- BIBSYS: 90104493
- CiNii: DA00046271
- Open Library: OL442121A
- PLWABN: 9810585390805606
- NUKAT: n96403652
- J9U: 987007273524005171
- CANTIC: a10916441
- LNB: 000036579
- NSK: 000032414
- ΕΒΕ: 75292
- BLBNB: 000611111
- KRNLK: KAC200103593
- LIH: LNB:P0W;=BD