Przejdź do zawartości

Akha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wioska Akha w Tajlandii
Rolnicy Akha. Pień bananowca posłuży jako pokarm dla świń
Tradycyjne nakrycie głowy
Ceremonia pogrzebowa Akha
Flaga ludu Akha w Tajlandii

Akhagrupa etnicznazamieszkująca pograniczne rejony południowychChin,Laosu,MjanmyiTajlandii(w prowincjiChiang Rai). Używająjęzyka akhanależącego dotybeto-birmańskiej rodziny językowej,blisko spokrewnionego z językami plemionLisuiLahu.Ich liczba jest szacowana na około 550 tys. (1990)[1](wedługSILok. 450 tys.[2]), z czego mniej więcej połowa mieszka w prowincjiJunnanw południowych Chinach. Dodatkowo w Chinach żyje blisko spokrewniona grupa etniczna, nazywanaHani,z której ok. 700 tys. osób mówi dialektami zbliżonymi do Akha[3].

Kultura materialna i tradycje

[edytuj|edytuj kod]

Akha wyróżniają się zachowaniem tradycyjnego stylu życia, ubiorów i zwyczajów. Słynne są zwłaszcza bardzo wyszukane nakrycia głowy kobiet. Wsie ludu Akha mają tradycyjne bramy, rytualne huśtawki oraz charakterystyczny styl domów. Te, zbudowane zbambusai kryte strzechą, nie mają okien, co chroni przed wiatrem i deszczem. Są podzielone na część dla kobiet i dla mężczyzn.

Wierzenia i praktyki religijne

[edytuj|edytuj kod]

Akha w większości wyznająanimizmi kult przodków. W każdym domu znajduje się ołtarz przodków, umieszczony w części dla kobiet (zwyczaju tego nie zachowują Akha wyznania chrześcijańskiego). Obchodzone są liczne święta, najczęściej związane z cyklem rolniczym. Jednym z najważniejszych jest święto huśtawki (ang.Swing Festival), przypadające pod koniec sierpnia, 120 dni po posadzeniu ryżu. Jest to święto plonów, obfitości i radości, a stawiana w każdej wsi huśtawka przypomina sposób, w jaki Bóg miał sprowadzić lud Akha na ziemię[4].Podczas tego czterodniowego święta dorastające dziewczęta po raz pierwszy ubierane są jak dojrzałe kobiety, a najbardziej okazały element ich stroju stanowią barwne nakrycia głowy, których ozdoby odzwierciedlają kolejne etapy w życiu kobiety Akha.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Thai Hill Tribes Phrasebook,s. 40
  2. Akha.[dostęp 2009-02-25].(ang.).
  3. Thai Hill Tribes Phrasebooks. 40
  4. The Akha Heritage Foundation.akha.org. [zarchiwizowane ztego adresu(2007-10-16)].(dostęp 1 marca 2009)

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • PaulLewis,Peoples of the Golden Triangle,Londyn 1984,ISBN0-500-97472-1(ang.).
  • DavidBradley,Thai Hill Tribes Phrasebook,Lonely Planet, 1991,ISBN0-86442-131-1(ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]