Przejdź do zawartości

Alicja Battenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alicja Battenberg
Ilustracja
księżna Grecji i Danii
Dynastia

Battenberg

Data i miejsce urodzenia

25 lutego 1885
Zamek Windsor

Data i miejsce śmierci

5 grudnia 1969
Londyn

Ojciec

Ludwik Mountbatten

Matka

Wiktoria Hessen-Darmstadt

Mąż

Andrzej (książę Grecji i Danii)

Dzieci

Małgorzata,
Teodora,
Cecylia,
Zofia,
Filip

podpis
Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Alicja Battenberg,Victoria Alice Elisabeth Julia Mary(gr.Η πριγκίπισσα Αλίκη του Μπάττενμπεργκ και μετέπειτα της Ελλάδας και της Δανίας...Αλίκη, Βικτωρία, Ελισάβετ, Ιουλία) (ur.25 lutego1885wWindsorze,zm.5 grudnia1969wLondynie) – arystokratkaniemiecka.MatkaFilipa,mężakrólowej brytyjskiejElżbiety II.KsiężnaGrecjiiDanii.

Księżna Alicja

Była córką księciaLudwika Battenbergai księżniczkiWiktorii Heskiej,prawnuczkąkrólowej Wiktorii.Jej siostrą byłaLudwika Mountbattenkrólowa Szwecji.Miała również dwóch braci, w tymLudwika Mountbattena.

Od dzieciństwa miała problemy ze słuchem. 7 października 1903 wyszła za mąż za księciaAndrzeja(syna króla GrecjiJerzego I) i zamieszkała w Grecji. Działała w greckim komitecieCzerwonego Krzyża,nauczyła sięjęzyka greckiegoi popularnego zajęcia kobiecego – haftu ludowego. W 1922 wraz z rodziną królewską opuściła Grecję, ze względu wprowadzenie tam w latach 1922–1935 ustroju republiki. Powróciła w 1938. Kontynuowała pracę w Czerwonym Krzyżu. Po wybuchuII wojny światowejpozostała w Atenach; od 1943 udzielała schronienia żydowskiej rodzinie Kohenów, za co przyznano jej medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.Odznaczenie zostało odebrane w jej imieniu przez księcia Filipa w październiku 1994[1].

Od 1944 była wdową. Głęboko religijna, założyła w Atenach klasztor prawosławny i kierowała jego pracami. Powołała także szkołę zakonną oraz dom opieki dla starców i rekonwalescentów, kilkakrotnie wyjeżdżała do USA, gromadząc środki na cele dobroczynne. W 1967, po odsunięciu od władzy królaKonstantyna II,wyjechała do Wielkiej Brytanii; ostatnie lata życia spędziła w Pałacu Buckingham u boku syna Filipa i jego żony królowej Elżbiety II. Została pochowana (na własną prośbę) wcerkwi św. Marii MagdalenywJerozolimie.

Z małżeństwa z Andrzejem miała, oprócz syna Filipa (1921–2021), cztery córki:

  • Małgorzatę(1905–1981), wyszła za księcia Gottfrieda zu Hohenlohe-Langenburg,
  • Teodorę(1906–1969), wyszła za Bertholda, margrabiego Badenii,
  • Cecylię(1911–1937), wyszła za Georga, wielkiego księcia Hesji,
  • Zofię(1914–2001), była żoną księcia Christopha Heskiego, potem księciaGeorga Wilhelma Hanowerskiego.

Przypisy[edytuj|edytuj kod]